Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.3.2021

Počet vážných případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl v pondělí nového rekordu za celou dobu epidemie, a to 1568 těžce nemocných. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo celkem 7717, což bylo nejvíce od začátku loňského listopadu. Potvrzených případů nákazy v pondělí přibylo v zemi 12.150, což je zhruba o 750 více než před týdnem. Oproti předchozímu pondělku stoupl i podíl pozitivních testů z 31,2 procenta na 33,4 procenta.

Pražské služby otestují zaměstnance, kteří nemohou dělat z domova

Městská firma na svoz odpadu Pražské služby (PSAS) bude testovat na nemoc covid-19 všechny zaměstnance, kteří nebudou moci pracovat z domova. Firma použije antigenní testy. Na dotaz to dnes sdělil mluvčí PSAS Radim Mana. Na testování zaměstnanců se připravují také další městské firmy Technická správa komunikací (TSK) a dopravní podnik (DPP). Testování v podnicích nařídila vláda v pondělí v rámci opatření proto šíření koronaviru.

Pražská burza znovu rostla, dařilo se akciím pojišťovny VI

Pražská burza dnes znovu rostla, index PX posílil o 0,31 procenta na 1069,57 bodu. V zisku zavřela obchodování většina hlavních titulů, nejvíce si polepšily akcie pojišťovny VIG. Ztrácela naopak likérka Stock, v červeném skončila i Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha nepřeruší platnost zón placeného stání

Pražský magistrát neplánuje ani po zpřísnění opatření proti covidu-19 přerušit platnost zón placeného stání. Na dotaz to dnes uvedl primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), podle kterého to nedoporučili hygienici. K dočasnému zrušení zón vyzvala Praha 8. Město platnost zón přerušilo loni od března do května, od té doby bez přerušení fungují.

Některé pražské radnice budou úředníky testovat na covid-19

Některé pražské radnice plánují své zaměstnance pravidelně testovat na covid-19, přestože jim to vládní opatření nenařizuje. Z domova aktuálně pracuje minimum úředníků. Důvodem je mimo jiné to, že u mnohých agend úřadu není pro zaměstnance možné home-office zavést, uvedli dnes na dotaz mluvčí městských úřadů v hlavním městě.

V Türkově ulici v Praze 11 bude pokračovat oprava mostu

Dopravní komplikace čekají na řidiče v Türkově ulici v Praze 11. Technická správa komunikací (TSK) tam bude po zimní přestávce pokračovat v opravě mostu. Práce začnou 15. března a skončí 31. května. Omezený bude provoz v levých jízdních pruzích a na nájezdových rampách.

Praha 1 řeší pronájem Žofína, opozice kritizuje postup rady

Praha 1 znovu otevřela otázku pronájmu paláce Žofín, vedení radnice začalo jednat o prodloužení smlouvy s firmou Agentura NKL o dalších deset let po roce 2024, kdy nynější nájem skončí. Záměr kritizují opoziční zastupitelé, kteří k tomu dnes svolali mimořádné zastupitelstvo. Smlouva je podle nich nevýhodná a právně problematická, není důvod ji prodlužovat a radnice by měla vyhlásit otevřené výběrové řízení. Opozice navrhla, aby o pronájmu rozhodovalo zastupitelstvo a nikoliv jen rada. Koaliční zastupitelé to odmítli.

ÚVN otevřela komunitní centrum pro válečné veterány

Českým válečným veteránům od pondělí začalo v Praze sloužit nové komunitní centrum. Kvůli pandemii zatím bude nabízet například zprostředkování anonymního rozhovoru s psychologem, kaplanem nebo finančním poradcem. Po uvolnění protiepidemických opatření plánují zástupci centra kromě pomoci válečným veteránům i volnočasové akce nebo výstavy pro veřejnost.

Covidem-19 onemocněly kočky v pražské zoo

Nákaza covidem-19 byla nově prokázaná u páru koček krátkouchých chovaných v pražské zoologické zahradě. Choroba se v zoo v Praze už dříve potvrdila u dvou lvů indických a gorilího samce Richarda. Jejich zdravotní stav se lepší, uvedl dnes ředitel zoo v Troji Miroslav Bobek. Zoologické zahrady v Česku jsou nyní kvůli epidemii koronaviru uzavřené.

Do Prahy dorazí v příštích týdnech 16.300 dávek vakcíny Moderna

Do Prahy dorazí v následujících týdnech 16.300 dávek vakcíny od společnosti Moderna proti nemoci covid-19. První část připutuje v týdnu od 8. března. Celková denní kapacita očkování v Praze je nyní 13.556 dávek v očkovacích místech, mobilních týmech a u praktických lékařů. V pondělí 1. března začala vakcinace Modernou. Hlavní město má pro osm vakcinačních center k dispozici 5200 dávek. V Praze je registrovaných necelých 40 očkovacích míst.

V katedrále sv. Víta lze s výjimkou chodit na ranní mše

Pokud nejde o individuální duchovní péči a službu, platí omezení opustit okres i pro věřící, bohoslužbu tedy mohou navštívit pouze v okresu svého bydliště. V platnosti zůstává omezení na deset procent kapacity míst k sezení se zachováváním hygienických zásad jako jsou rozestupy, dezinfekce či nošení roušky nebo respirátoru. Od 1. března je možné navštěvovat ranní mše v 07:00 v katedrále sv. Víta, Pražský hrad je jinak celý uzavřený, uvedla katedrála dnes na facebooku.

DPP vybral projektanta na bezbariérový přístup metra Hradčanská

Pražský dopravní podnik (DPP) zaplatí za projekt bezbariérového zpřístupnění stanice metra A Hradčanská 33,88 milionu korun bez DPH. Projekt pro podnik vytvoří společnost Metroprojekt. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Stanice byla otevřena v srpnu 1978. DPP nyní chystá opravy také ve stanicích metra A Jiřího z Poděbrad nebo Želivského.

Pražská správa komunikací opraví křižovatku v Radotíně

Pražský Technická správa komunikací (TSK) zahájí od 15. března práce na rekonstrukci a rozšíření křižovatky ulic Karlická a Pod Klapicí v Radotíně. Informovala o tom mluvčí organizace Barbora Lišková. Práce potrvají do 2. srpna, ve směru od Lochkova budou řidiči muset křižovatku objet. Práce mají podle věstníku veřejných zakázek vyjít na 69,8 milionu korun a zajistí je firma Silnice Group.

Pondělních 1441 nakažených v Praze je o 180 víc než před týdnem

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18.619 Pražanů. Počet úmrtí s nemocí covid-19 v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Do kontrol se dnes zapojí vojáci, zavřou se závodní jídelny

Policii bude ode dneška při kontrolách dodržování zpřísněných protiepidemických opatření pomáhat 3834 vojáků a 270 celníků. Vláda v pondělí rozhodla, že v případě potřeby může být na pomoc policii nasazeno až 5000 vojáků a 300 celníků. Kabinet ode dneška také zakázal stravování ve firemních jídelnách, budou moci jídla vydávat, ale nebudou se v nich smět konzumovat.

ČSÚ zveřejní zpřesněná data o vývoji ekonomiky loni

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky za celý rok 2020 a loňské čtvrté čtvrtletí. Podle prvních předběžných údajů se loni česká ekonomika kvůli dopadům pandemie propadla nejvýrazněji za dobu samostatné České republiky, když hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 5,6 procenta. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se HDP snížil o pět procent, mezičtvrtletně stoupl o 0,3 procenta.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.3.2021