Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 3.3.2021

V úterý přibylo v ČR 16.642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší údaj za dobu epidemie. Dosavadní rekord je z 6. ledna a je zhruba o tisícovku vyšší. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc. Reprodukční číslo čtvrtým dnem v řadě klesá. V českých nemocnicích je s nemocí covid-19 přes 8100 lidí, což je rekord. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní čísla po revizi dokonce 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu. Těžkých případů dál přibývá, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí.

Převrácené osobní auto zastavilo provoz na Pražském okruhu

Pražský okruh směrem od dálnice D1 k Ruzyni uzavřela dnes večer nehoda osobního auta. Za Cholupickým tunelem se převrátilo na střechu, řidička je zraněná.

Pražská burza poprvé v týdnu klesla, šla dolů o 1,26 procenta

Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu klesla a smazala přírůstky z předchozích dvou dnů. Index PX se snížil o 1,26 procenta na 1056,05 bodu. Víc než čtyři procenta ztratily akcie dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek pražské burzy. Česká koruna dnes posílila vůči euru a výrazněji k dolaru.

Pražské firmy k testu zaměstnanců na covid užijí antigenní testy

Firmy v majetku Prahy či s její majetkovou účasti se chystají na testování zaměstnanců na covid-19. Pražská plynárenská (PPAS) či Pražské služby (PSAS) budou testovat antigenními testy. Dopravní podnik (DPP) poskytne zaměstnancům samotesty. Kompletně již testují Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Testování v podnicích nařídila vláda v pondělí v rámci opatření proto šíření koronaviru.

Prague City Tourism chystá možnost zamluvit hotel přes svůj web

Městská firma Prague City Tourism (PCT) plánuje nově prostřednictvím své webové stránky nabídnout podnikatelům možnost nabízet produkty včetně rezervací v hotelích. Fungovat by mohla za rok a půl. PCT rovněž chystá novou podobu svého webu, upomínkových předmětů a plánovaná je turistická aplikace. Na dnešním jednání magistrátního výboru pro kulturu a cestovní ruch to řekla členka představenstva PCT Jana Adamcová. PCT je městská firma starající se o turistický ruch.

Policisté havarovali při honičce v Praze, tři lidé se zranili

Při pronásledování ujíždějícího recidivisty v Praze narazili v úterý večer policisté do jiného civilního auta. Přitom byl zraněn řidič civilního vozu a dva policisté. Na policejním webu to dnes oznámila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Prchající recidivista jel městem vysokou rychlostí a projížděl křižovatky na červenou. Po dopadení policisté zjistili, že nikdy neměl řidičský průkaz.

Pražský fond dal zahraničním filmařům 42,3 milionu korun

Nadační fond Praha ve filmu rozdělil za své asi čtyřleté fungování mezi zahraniční filmařské štáby 42,3 milionu Kč na 37 projektů. Podpora štábů pak přinesla do Prahy asi jednu miliardu korun. Na dnešním jednání magistrátního výboru pro kulturu a cestovní ruch to řekla ředitelka fondu Tereza Moravcová. Žadatelé musí splnit několik podmínek, například Praha ve filmu musí zobrazovat Prahu, nikoli jiné město. Fond založilo město v září 2016 a do rejstříku byl zapsaný v prosinci 2016.

Mnohá hřiště v Praze budou dětem nadále přístupná

Dětská hřiště v mnohých pražských městských částech zůstanou otevřená. Nezbytné bude ale nošení roušek a dodržování rozestupů, uvedli mluvčí úřadů v hlavním městě. Rodiče s dětmi mohou nadále navštěvovat například hřiště, které spravuje Praha 1. Těch je podle informací na webových stránkách radnice v centru města deset. Řadí se k nim například dětské hřiště ve Vrchlického sadech a na Kampě, která jsou nyní otevřená do 17:00, nebo ve Františkánské zahradě. To je v současnosti veřejnosti přístupné do 19:00

LOM Praha dokončil další etapu modernizace vrtulníků Mi-171 ŠM

Státní podnik LOM Praha dokončil další etapu modernizace vojenských vrtulníků Mi-171 ŠM určených pro jednotku speciálních vzdušných operací (SOATU – Special Operation Air Task Unit). Technici do strojů nainstalovali nové palubní jeřáby, vrtulníky získaly i další doplňky, které umožní práci posádce při leteckých operacích.

Politici vyzvali Pražany v dopise k ohleduplnosti kvůli covidu

Představitelé hlavního města vyzvali Pražany, aby se chovali ohleduplně a dodržovali nařízení proti šíření nemoci covid-19. Situace je podle politiků je nejvážnější za celou dobu pandemie. Za kritickou označili situaci v pražských nemocnicích. Obyvatelům vyjádřili podporu a poděkovali za to, že se chovají zodpovědně. Vyplývá to z otevřeného dopisu, který podepsali představitelé všech politických klubů v zastupitelstvu, a to koalice i opozice.

Pražskou lanovku na Petřín čeká pravidelná jarní výluka

Lanovka na pražský Petřín od příštího pondělí do pátku 26. března z důvodu pravidelné údržby nepojede. Při údržbě pracovníci podniku zkontrolují dráhu, strojovnu i vozy a provedou drobné opravy a nutné revize. Údržba lanovky se koná vždy dvakrát ročně na jaře a na podzim, poslední byla loni v říjnu. Město plánuje v následujících letech dráhu úplně vyměnit a nakoupit nové vozy.

V pražských Kolovratech vznikne nová ZŠ až pro 120 dětí

V pražských Kolovratech vznikne nová základní škola až pro 120 žáků druhého stupně. Náklady jsou zhruba 18,7 milionu korun. Třídy pro městskou část vybuduje společnost Urbiosisto, která v tendru zvítězila. Součástí stavby bude i dodávka vybavení. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a serveru ezakazky.

V Praze pošta testuje na covid prvních 339 zaměstnanců

Česká pošta dnes testuje na koronavirus ve své pražské centrále v Jindřišské ulici prvních 339 zaměstnanců. Testovat bude i v dalších desítkách míst vybraných podle rozložení provozu. Všech více než 27.000 zaměstnanců chce podnik prověřit do 12. března.

Muž zranil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie

Pražští policisté pátrají po útočníkovi, který koncem února napadl seniora ve stanici metra Střížkov. Útoku předcházel slovní spor o nošení roušky. Šestasedmdesátiletý muž utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Kriminalisté dnes zveřejnili video z bezpečnostních kamer, hledají svědky a žádají veřejnost o pomoc při pátrání po podezřelém. Na webu pražské policie o tom dnes informovala její mluvčí Violeta Siřišťová. V případě odsouzení hrozí pachateli až tři roky vězení za ublížení na zdraví a výtržnictví.

Úterní nárůst případů covidu v Praze je dosud čtvrtý nejvyšší

V Praze přibylo v úterý 1990 prokázaných případů covidu-19, o 42 méně než před týdnem. V hlavním městě je to čtvrtý nejhorší výsledek od začátku epidemie loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Ústřední krizový štáb projedná koronavirovou situaci v ČR

Aktuální stav epidemie covidu-19 v Česku projedná dnes Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Zabývat se bude také situací v nemocnicích, zásobami ochranných pomůcek a dnes začínajícím testováním ve firmách. Vyhodnocovat by mohl také účinnost a dodržování nových zpřísněných opatření, která platí od pondělí.

Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním

Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním, zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března. Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů. V tomto případě stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění 60 korun na test. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.3.2021