Některé pražské radnice plánují své zaměstnance pravidelně testovat na covid-19, přestože jim to vládní opatření nenařizuje…

Z domova aktuálně pracuje minimum úředníků. Důvodem je mimo jiné to, že u mnohých agend úřadu není pro zaměstnance možné home-office zavést, uvedli mluvčí městských úřadů v hlavním městě.

V Praze 9 zaměstnance úřadu antigenním testem testují každý čtvrtek, přičemž poprvé sto tamních úředníků test podstoupilo 25. února. „Antigenní test podstoupil každý zaměstnanec, který vstoupil do budovy radnice a neprokázal se negativním výsledkem vlastního testu z posledních dní,“ uvedla mluvčí radnice Marie Kurková. Testování zajišťují zdravotníci z firmy GHC Genetics, která spolu s městskou částí provozuje odběrové místo v Poliklinice Prosek a podílí se na testování žáků ve školách zřizovaných radnicí.

Psali jsme zde:

Každý týden budou úředníky testovat podle mluvčí Andrey Zoulové i v Praze 2. Od tohoto týdne bude testování zajišťovat závodní lékař. Odběrů se podle Zoulové bude účastnit většina zaměstnanců kromě těch, kteří nákazu v minulých třech měsících prodělali nebo test v daném období podstoupili na odběrovém místě. Plošné testování svých zaměstnanců naopak neplánuje radnice v Praze 4. Tamní úředníci se ale podle mluvčího Jiřího Bigase mohou nechat otestovat na Poliklinice Zelený pruh. V Praze 10 plošné testování zatím zvažují, uvedl mluvčí úřadu Jan Hamrník. Radnice má podle něj asi 400 zaměstnanců.

Povinné testování, nařízené vládou, se dotkne pracovníků některých městských firem. Podstoupit ho budou muset třeba zaměstnanci akciové společnosti 4-Majetková, která má na starost správu nemovitostí Prahy 4. V Praze 7 zase nyní podle mluvčího úřadu Martina Vokuše řeší pravidelné testování zaměstnanců městské úklidové a správní firmy 7U. Ve firmě Hortus správa zeleně, kterou zřizuje Praha 9, se podle Kurkové pracovníci testují od února. Na odběry zaměstnanci chodí na veřejné odběrové místo v ulici Kytlická na Proseku dvakrát týdně. Antigenní testy mají stejně jako pracovníci městských úřadů hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Psali jsme zde:

Práci z domova podle Zoulové vykonávají asi tři procenta úředníků. Home-office podle mluvčí nelze pracovníkům většiny agend, které úřad zajišťuje, nařídit. „Úřad městské části Praha 2 musí i nadále vyřizovat všechny kontaktní agendy za přítomnosti úředníka a veřejnosti,“ uvedla. Práci na dálku nelze nařídit všem úředníkům ani podle mluvčího Bigase. Důvodem je mimo jiné i to, že ve svých domácích počítačích by pracovníci úřadu neměli potřebné programy a databáze, které pro svou práci potřebují. V Praze 10 podle Hamrníka využívají částečný home office. Podobně na úřadu v Praze 4 jsou v aktuálních zpřísněných podmínkách osobně přítomni jen nezbytní pracovníci. Na klientských pracovištích funguje podle Vokuše směnný provoz.

Aby se snížilo riziko nákazy covidem-19 u lidí, kteří pracují na přepážkách a zajišťují vydávání občanských průkazů, cestovních pasů a podobně, tak například v Praze 9 omezili počet otevřených přepážek. Při jejich obsluze se úředníci po týdnu střídají. Za stávajícího režimu práce úřady proto za teplo, elektřinu nebo údržbu kanceláří podle svých mluvčích spíše neušetří. „Úspory jsou zanedbatelné, protože do zaměstnání chodí každý, kdo je v kanceláři sám, nebo jsou pracovní kolektivy rozděleny tak, aby polovina zůstala na home-office a druhá pracovala v kancelářích,“ dodala Kurková.

Povinné testování ve firmách schválila vláda v pondělí a již dříve důrazně vyzvala k využívání home-office. Podniky nad 250 zaměstnanců podle vládního usnesení musí otestovat všechny lidi do 12. března, firmy s 50 až 249 pracovníky do 15. března.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.3.2021