Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 4.3.2021

V Česku zemřelo od začátku epidemie nemoci covid-19 přes 21.000 lidí s potvrzenou nákazou novým koronavirem. Poslední tisíc úmrtí přibyl za šest dní. Ve středu přibylo 15.088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. Byl to desátý nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 21.128 lidí s prokázaným covidem, z toho 9188 od začátku letošního roku. V lednu zemřelo 4739 lidí a v únoru 3991. Od začátku letošního března přibylo do statistik zatím 458 případů. Celkem testy v Česku dosud odhalily 1,28 milionu nakažených. Více než 85 procent z nich se uzdravilo, aktuálně nemocných je 158.568.

Pražská burza mírně rostla, dařilo se akciím Stocku a Avastu

Pražská burza po středečním poklesu dnes mírně rostla, index PX posílil o 0,23 procenta na 1058,47 bodu. Nahoru ho vytáhly hlavně akcie likérky Stock a technologické společnosti Avast. Nedařilo se naopak bankám. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

DPP má stavební povolení pro trolejbusy z Palmovky do Čakovic

V Praze může začít stavba trolejbusové linky číslo 140 z Palmovky přes Prosek a Letňany do Čakovice. Dopravní podnik (DPP) získal stavební povolení. Trať zamýšlí začít budovat letos na jaře a první cestující se svezou na konci roku 2022. Podnik zároveň chystá tendr na nákup vozů pro tuto trať. DPP chystá elektrifikaci také dalších autobusových linek. Podnik je největší městkou firmou a provozuje MHD.

Školka v Újezdě nad Lesy bude mít novou budovu

Praha 21 chce postavit pro mateřskou školu Sluníčko novou budovu. Ta by měla stát v ulici Čentická v Újezdě nad Lesy. Předpokládaná cena výstavby čtyřtřídní školky a souvisejících stavebních prací je 35,5 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentů k veřejné zakázce.

Vedení Prahy osloví nemocnice, zda mají dostatek personálu

Vedení hlavního města osloví pražské nemocnice, zda potřebují doplnit personál, případně jaké odbornosti. Jednat bude i se zástupci lékařských organizací. Na základě odezvy z nemocnic se pak rozhodne, zda kvůli situaci v nemocnicích pečujících o pacienty s nemocí covid-19 nařídí pracovní povinnost lékařům i nelékařským profesím. Tuto možnost dostal, stejně jako krajští hejtmani, na základě středečního rozhodnutí vlády.

Nemocnice Na Františku podala 2300 dávek vakcíny proti covidu-19

Pražská Nemocnice Na Františku zatím ve svém očkovacím místě a s pomocí mobilního týmu podala asi 2300 dávek očkovacích látek proti covidu-19. Novinářům to dnes řekli starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) a hlavní sestra nemocnice Hana Veselá. Do čísla jsou započítány první i druhé dávky vakcíny. Nemocnice pomáhá s očkováním i v jiných městských částech.

Pohonné hmoty v Praze dál zdražují, benzin za týden o padesátník

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Praze prodává v průměru za 29,81 Kč, před týdnem byl o 49 haléřů levnější. O 35 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 29,00 Kč. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, jsou pohonné hmoty v Praze nadále nejdražší z celé republiky. Průměrná cena benzinu Natural 95 v celé ČR je 29,45 Kč za litr, u nafty 28,14 Kč.

V Praze přibylo ve středu 1633 případů covidu, méně než v úterý

V Praze přibylo ve středu 1633 prokázaných případů covidu. Je to asi o 400 méně než v úterý, ale o 139 víc než před týdnem. Úterní přírůstek po aktualizaci překonal 2000 a byl třetí nejvyšší za dobu epidemie. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Aktuálně má teď v Praze nákazu 19.567 lidí, což je nejvíc za dobu epidemie. Při lednovém a říjnovém vrcholu epidemie bylo v Praze nejvíc přes 13.000 nakažených

Hejtmani mohou do nemocnic povolat další lékaře a sestry

Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli kritické situaci v nemocnicích nařídit pracovní povinnost lékařům i nelékařským zdravotnickým pracovníkům s výjimkou například praktiků a gynekologů. Rozhodla o tom ve středu vláda. Některé nemocnice už vyčerpaly kapacity. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dál zvažuje také povolání mediků.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.3.2021