Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 5.3.2021

Laboratoře v Praze potvrdily ve čtvrtek 1833 nových případů nemoci covid-19, tedy zhruba o 165 více než ve středu a před týdnem. V tomto týdnu je to po úterý druhý nejvyšší denní přírůstek nakažených. Aktuálně nakažených je v hlavním městě na 20.200 lidí, počet zemřelých s koronavirem přesáhl 1900. V nemocnicích bylo ve čtvrtek 8153 lidí s covidem, o 261 méně než ve středu, ale o 700 více než před týdnem. V těžkém stavu je 1735 z nich. Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Bonus k nemocenské má bránit propadu příjmů, a motivovat tak obyvatele k tomu, aby po setkání s nakaženými zůstávali v karanténě, nemoc dál nešířili a hlásili své kontakty. Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska.

Pražská burza znovu rostla, dnes o 0,86 procenta

Pražská burza dnes znovu rostla, v tomto týdnu ztrácela jen ve středu. Index PX se dnes zvýšil o 0,86 procenta na 1067,58 bodu. Vzhůru burzu táhly akcie Erste Bank, které přidaly víc než 2,8 procenta. Vyplývá to z internetových stránek pražské burzy. Česká koruna dnes oslabila k euru a výrazněji vůči dolaru.

Pražská nemocnice vybrala peníze na kyslíkovou stanici

Pražská Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského vybrala ve veřejné sbírce více než tři miliony korun na rozšíření stanice, která zařízení zásobuje kyslíkem pro pacienty. Dalších 600.000 daruje Praha 1 a pražští radní budou v pondělí schvalovat dar ve výši dvou milionů korun. Jak řekla manažerka fundraisingu nemocnice Dagmar Kuncová, odhad nákladů na modernizaci stanice jsou čtyři miliony korun, peníze navíc půjdou na nákup vybavení pro péči o pacienty s covidem-19.

Praha a Středočeši budou spolupracovat na trolejbusových tratích

Praha bude prostřednictvím dopravního podniku (DPP) spolupracovat se Středočeským krajem a jeho Krajskou správou a údržbou silnic (KSÚS) na vybudování trolejbusových tratí z metropole do Brandýsa nad Labem a Kostelce nad Labem. Spolupráce se týká vytvoření projektu a získání potřebných povolení. Náklady jsou odhadovány na 975,5 milionu Kč. Stavba by se mohla uskutečnit v letech 2024 až 2026. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Tratě vytipoval Středočeský kraj, jehož vedení s projektem již souhlasilo.

Praha nechá radnicím 2,88 miliardy Kč nevyčerpaných dotací

Pražský magistrát nechá městským částem celkem 2,88 miliardy korun z účelových dotací, které jim přidělil v uplynulých dvou letech a ony je nestihly využít. Většinu tvoří prostředky z loňska. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Podle magistrátních pravidel by měly radnice peníze využít v roce, na který je dostanou. Letos vydá magistrát na samotný chod radnic dohromady přes pět miliard korun a další peníze jim průběžně rozděluje na dotacích.

Schillerová: JCDecaux je v prodlení s placením Letišti Praha

Společnost JCDecaux je v prodlení s částí platby vůči Letišti Praha za pronájem reklamních ploch na letišti. Zároveň kvůli pandemii požádala o slevu. Ve Sněmovně to ve čtvrtek řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v odpovědi na ústní interpelaci bývalého ministra kultury ČSSD Antonína Staňka. Staněk řekl, že podle jeho informací firma dlouhodobě nájemné neplatí a Letiště Praha ho řádně nevymáhá. Podle ministryně se však vedení letiště situací zabývá. Vlastníkem společnosti Letiště Praha je ministerstvo financí. Podle vyjádření mediálního zástupce společnosti JCDecaux Jiřího Chvojky firma letišti za loňský rok nic nedluží.

V pražské Březiněvsi budují ordinace pro lékaře

V objektu Centra sociálních služeb (CSS) v pražské Březiněvsi budou ordinace pro lékaře. Přístavba a rekonstrukce jedné z budov CSS a dvora by měla stát 32,5 milionu korun. Stavební práce, které provádí společnost ABP Holding, by měly být hotové letos na podzim.

V Praze ve čtvrtek přibylo 1833 nakažených, více než ve středu

Laboratoře v Praze potvrdily ve čtvrtek 1833 nových případů nemoci covid-19, tedy zhruba o 165 více než ve středu a před týdnem. V tomto týdnu je to po úterý druhý nejvyšší denní přírůstek nakažených. Aktuálně nakažených je v hlavním městě na 20.200 lidí, počet zemřelých s koronavirem přesáhl 1900. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

PRAHA 2: DPP: Mezi náměstím Míru & I. P. Pavlova nepojednou od večera tramvaje  

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), a. s.,  bude opravovat jednu z nejvytíženějších tramvajových tratí. Oprava se týká Jugoslávské ulice, náměstí Míru, Francouzské a Blanické ulice. Práce proběhnou ve dvou etapách: první od 5. do 7. března 2021, kdy bude vyloučen provoz tramvají v Korunní ulici. Druhá etapa začne v neděli 7. března a potrvá do čtvrtka 1. dubna 2021, kdy dojde k obousměrnému přerušení provozu tramvají mezi náměstím Míru a I. P. Pavlova.  

Firmy s 50 až 249 pracovníky by je dnes měly začít testovat

Firmy s 50 až 249 zaměstnanci by je ode dneška měly začít testovat, pracovníci mají povinnost testy podstoupit. Středně velké podniky musejí testování u všech zaměstnanců dokončit do 15. března. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů, kdy stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění 60 korun na test. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně.

Úřad práce dnes zveřejní data o únorové nezaměstnanosti

Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti za únor. Podle odhadů analytiků nezaměstnanost zůstala v únoru na lednových 4,3 procenta, popřípadě mírně stoupla na 4,4 procenta. Důvodem je především pokračování vládních podpůrných programů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.3.2021