Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 7.3.2021

Laboratoře v sobotu potvrdily v Česku 9066 nových případů nemoci covid-19. Proti pátku je to o 4000 méně, ale o 1200 více než před týdnem. Sobotní přírůstek nakažených je třetím nejhorším víkendovým výsledkem, dosud nejvyšší počet nakažených byl v sobotu loni 24. října, kdy přibylo 12.473 případů. Počet hospitalizovaných s covidem ale po téměř týdnu klesl pod 8000. V sobotu bylo v nemocnicích 7899 nakažených, nicméně přes 1700 jich zůstává ve vážném stavu. Od počátku epidemie loni v březnu se koronavirem prokazatelně nakazilo na 1,32 milionu lidí. Aktuálně se s nákazou potýká přes 168.000 lidí. Počet pacientů s koronavirem, kteří od počátku epidemie zemřeli, se zvýšil na 21.717.

V Praze byli neoprávněně očkování dobrovolní hasiči

V Praze byli v sobotu naočkováni vakcínou proti covidu-19 jednotky dobrovolných hasičů z Lysolají a Suchdola, i když podle vládní očkovací strategie zatím nepatří mezi prioritní skupiny. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. Očkování podle serveru hasičům nabídl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), kritizovala jej za to radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Hlubuček je kromě funkce na magistrátu také starostou Lysolají.

Odpůrci roušek demonstrovali v Praze, několik jich bylo zadrženo

Policie vyzvala k rozchodu odpůrce roušek a dalších protiepidemických opatření, kteří se dnes v pozdním odpoledni znovu shromáždili na Staroměstském náměstí v Praze. Po dvou desítkách minut odpůrci vládních opatření proti koronaviru žádosti policie vyhověli. V souvislosti s protesty policisté do 15:00 zadrželi 17 lidí kvůli přestupku, jímž bylo neuposlechnutí výzvy nebo nerespektování vládních nařízení. Účastníci akcí, jichž bylo několik set, neměli povinnou ochranu nosu a úst.

Demonstrace kvůli opatřením policie skončily předčasně

Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením, kterou dnes pořádala iniciativa Chcípl PES na pražském Staroměstském náměstí, skončila předčasně. Důvodem byla opatření policie, která na demonstraci vpustila jen maximálně povolených 100 lidí a další desítky vpustit do vymezeného prostoru odmítla. Shromáždění ukončili organizátoři krátce po zahájení ve 14:00. Jeho účastníci se poté vydali pod Petřín, odkud se po pár minutách rozhodli vrátit zpět na náměstí.

Policie na demonstraci v centru Prahy pustila jen 100 lidí

Policie dnes odpoledne uzavřela pražské Václavské náměstí, kam svolala na dnešek demonstraci iniciativa My společně. Do prostoru ohraničeného červeno-bílými zátarasy policisté pustili pouze stovku účastníků, což je nyní povolený počet lidí při shromážděních při epidemii koronaviru. Organizátor akci krátce po zahájení ukončil. Část účastníků protestu se přesunula k Národnímu divadlu, kde setrvala. Ostatní se rozešli.

O služby Nábytkové banky Praha je velký zájem

Nábytek prostřednictvím Nábytkové banky Praha zatím obdrželo přes 50 domácností sociálně slabých lidí, sdělil vedoucí pražské Nábytkové banky Tomáš Valenta. Zařízení, které Praha zřídila prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), je v provozu zhruba dva měsíce.

Bleší trh v pražských Vysočanech je otevřený, asi ho čeka sankce

V pražských Vysočanech dnes otevřel bleší trh, jehož konání v pátek v noci a v sobotu dopoledne zabránili policisté. Řekl to jeho provozovatel Lukáš Svoboda, podle kterého se trh i přes vládní opatření konat může. Policie to vidí jinak, podle policejního mluvčího Jana Rybanského případ poputuje správnímu orgánu a provozovatele zřejmě čeká pokuta.

V sobotu přibylo v Praze 1270 nakažených, více než před týdnem

V Praze testy v sobotu prokázaly 1270 nových případů nemoci covid-19, což je o 30 více než před týdnem. Proti pátku byl přírůstek počtu nakažených o 180 případů nižší. Aktuálně má v hlavním městě nákazu 20.799 občanů. Počet zemřelých s covidem od počátku epidemie loni v březnu dosáhl 1954. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dnešní demonstrace Chcípl PES & Volného bloku se bude konat i přes omezení

Iniciativa Chcípl PES plánuje uspořádat dnes demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Stejně tak i Volný blok na Václavském náměstí. Má se konat i přes vládní omezení pohybu mezi okresy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR,7.3.2021