Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.3.2021

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na udělení úřední maturity. Ve spolupráci se zástupci škol dokončuje další úpravy maturitních zkoušek pro tento rok, které by měly zohlednit zejména situaci studentů pracujících kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích a sociálních službách. Svaz průmyslu a dopravy ČR zásadně nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na úřední maturitu v letošním roce. Podle svazu není pravda, že zaměstnavatelé maturitu nevyžadují, někteří by úřední maturitu nemuseli uznávat jako plnohodnotnou.

Památku lidí zabitých při vyhlazení rodinného tábora uctila hudba

Pietní akce dnes připomněla výročí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi – Březince. Památku zavražděných uctila především hudba, pieta se konala on-line. Telemost propojil pražské nádraží Bubny, Černínský palác i místo někdejšího vyhlazovacího tábora. V první etapě likvidace rodinného tábora, v noci z 8. na 9. března 1944, nacisté zavraždili 3792 židovských mužů, žen a dětí. Jde o největší masovou vraždu Čechoslováků za druhé světové války. Většina obětí byla do Terezína odvezena z nádraží Bubny.

Pražská burza v úvodu týdne oslabila, index PX táhl dolů Avast

Pražská burza v úvodu týdne mírně oslabila, index PX klesl o 0,24 procenta na 1065,05 bodu. Dolů ho táhla zejména technologická společnost Avast, jejíž akcie odepsaly více než tři procenta. Naopak se dařilo Monetě Money Bank či rakouským finančním titulům. Cenné papíry energetické firmy ČEZ stagnovaly. Vyplývá to z internetových stránek pražské burzy.

Kompostárna Prahy loni přijala rekordní množství bioodpadu

V kompostárně v pražském Slivenci loni přijali rekordních 3405 tun bioodpadu. Za čtyři roky provozu kompostárny to bylo více než 9000 tun. Zelený odpad do zařízení vozí pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP), která je provozovatelem kompostárny, firmy i občané, uvedla mluvčí LHMP Petra Fišerová.

Nové spojení na železnici v Praze se dočkalo po letech kolaudace

Vlaky mezi hlavním nádražím, Libní, Holešovicemi a Vysočany už mohou jezdit po řádně zkolaudované železniční trati. Drážní úřad totiž v minulých dnech po více než deseti letech trať zkolaudoval. Dosud se po ní, byť bez výraznějších omezení, jezdilo pouze ve zkušebním provozu. Dnes to v tiskové zprávě oznámil Drážní úřad. Trať čekala na kolaudaci od roku 2010, zdržely ji problémy s hlukem.

Správa železnic chystá přestavbu trati z Libně do Hostivaře

Správa železnic chystá přestavbu železnice mezi pražskou Libní a Hostivaří. Celá stavba by měla vyjít zhruba na šest miliard korun. Začít by měla v roce 2026 a dokončena má být o dva roky později. Dnes o tom informovala Správa železnic v tiskové zprávě. Nyní správa vyhlásila výběrové řízení na vypracování záměru projektu s odhadovanou hodnotou 5,5 milionu korun.

Praha chce letos rozšířit funkce svého portálu o parkování či psy

Pražský magistrát plánuje letos rozšířit záležitosti, které si mohou lidé vyřídit prostřednictvím loni spuštěného Portálu Pražana, například o řešení poplatků za parkování nebo za psy. Novinářům to po jednání městské rady řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Radní dnes schválili, že další rozvoj portálu zajistí městská firma Operátor ICT, která měla na starosti i jeho vývoj.

Praha chce žáky při návratu testovat PCR testy, jsou přesnější

Zástupci hlavního města zaslali ministerstvu školství dopis, v němž žádají při návratu žáků do škol testování na covid PCR testy namísto antigenních. Důvodem je vyšší senzitivita PCR testů. Zároveň chtějí řešit obnovení škol v přírodě, a to za dodržení přísných pravidel. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti). Dopis podepsalo 31 zastupitelů Prahy a městských částí. Kvůli špatné epidemiologické situaci jsou všechny školy zavřeny. Výjimku mají školy a školky, do kterých chodí děti záchranářů a dalších nezbytných profesí.

Kvůli pochybení skončí dvě ředitelky pražských domovů pro seniory

Po dohodě s vedením Prahy rezignují ředitelky městem zřizovaných domovů pro seniory v Ďáblicích a v Kobylisích Jana Valinčičová a Zuzana Steinbauerová, kterým podle serveru Aktuálně.cz bezplatně zapůjčila automobily firma napojená na stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka. Po dnešním jednání pražských radních to novinářům řekl předseda zastupitelského klubu hnutí Praha Sobě Jan Čižinský.

Soud začal řešit případ související s pronájmy prostor v metru

Okresní soud Praha-západ se dnes začal zabývat případem údajného vyvádění peněz různých společností, které podle obžaloby souviselo se sjednáváním pronájmů prostor v pražském metru. Všech šest obžalovaných, mezi kterými jsou i zástupci dotčených společností, před soudem uvedlo, že vinu necítí. Za zpronevěru jim hrozí dva až osm let vězení. Hlavní líčení bylo po dnešku odročeno na neurčito.

Kostel sv. Šimona a Judy bude mít ve svém majetku FOK

Pražský kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě bude mít ve svém majetku Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který se tak o něj bude starat. Město jej zanese do jeho zřizovací listiny. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Kostel město koupilo od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun. Kostel nyní slouží jako koncertní scéna FOK.

Strážníci řešili 6749 porušení pravidel proti šíření covidu

Pražští strážníci řešili v prvním týdnu zpřísněných opatření proti šíření covidu 6749 případů, což je o zhruba 2200 případů méně než za celý letošní únor. Hlídky rozdaly minulý týden 707 pokut v celkové výši 135.000 korun. Většinu případů řešili strážníci domluvou.

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Praha daruje dva miliony korun nemocnici na kyslíkovou stanici

Praha daruje dva miliony korun Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského na rozšíření stanice, která zařízení zásobuje kyslíkem pro pacienty. Dnes o tom rozhodli radní. Nemocnice již vybrala ve veřejné sbírce přes tři miliony korun, dalších 600.000 korun jí daruje Praha 1. Odhad nákladů na modernizaci stanice jsou čtyři miliony korun, peníze navíc půjdou podle zástupců nemocnice na nákup vybavení pro péči o pacienty s covidem-19.

Praha dá na granty prevence kriminality asi 16,49 milionu Kč

Pražský magistrát v letošním roce rozdělí na grantech na projekty v prevenci kriminality zhruba 16,49 milionu korun, což je zhruba stejně jako loni. Peníze půjdou na projekty pracující s mládeží, pomoc obětem trestných činů nebo boj proti recidivě. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Část dotací, kdy přidělená částka přesahuje 200.000 korun, budou muset ještě schválit pražští zastupitelé.

Pražská přírodní památka Zámky na severu města se rozšíří

Pražská přírodní památka Zámky v katastru Bohnic se rozšíří na sever až k okraji hlavního města. Pozemky, o které byla rozšířena, tvořily dosud její ochranné pásmo. Důvodem rozšíření je ochrana vltavského kaňonu a výskyt zvláště chráněných rostlin a živočichů. Území bude mít rozlohu přes 7,8 hektaru. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Zdroje: Mall.cz zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá i Praha

Společnost Mall Group, která provozuje internetový obchod Mall.cz, by mohla vstoupit na burzu. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává server Mergermarket. Investiční skupiny PPF, EC Investments a Rockaway zvažují, že prodají část svých podílů ve firmě, úplný odchod z podniku ale v plánu nemají, píše se ve zprávě, na kterou dnes upozornily Hospodářské noviny. Všichni akcionáři společnosti shodně sdělili, že spekulace nekomentují.

Pražským radnicím zůstanou nevyčerpané dotace 2,88 miliardy korun

Radnice pražských městských částí si budou moci ponechat účelové dotace z uplynulých dvou let, které nestihly utratit. V součtu se jedná o 2,88 miliardy korun. Většinu tvoří prostředky z loňska. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Podle magistrátních pravidel musí radnice peníze využít v roce, na který je dostanou. Přesun do rozpočtu na další rok jim pak musí schválit hlavní město. Letos vydá magistrát na samotný chod radnic dohromady přes pět miliard korun a další peníze jim průběžně rozděluje na dotacích.

Průměrná mzda v Praze stoupla loni ve 4. čtvrtletí na 45.944 Kč

Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze vzrostla v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně o čtyři procenta na 45.944 korun. Zaměstnanci v hlavním městě si tak polepšili v průměru o 1782 korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Pražské mzdy jsou mezi kraji výrazně nejvyšší, celorepublikový průměr převyšují o 7419 korun. Procentuální nárůst byl ale mezi regiony opět nejpomalejší.

Nedělní nárůst případů covidu v Praze byl nejnižší za tři víkendy

Od začátku epidemie loni v březnu odhalily laboratoře v Praze přes 150.000 případů nemoci covid-19. V neděli stoupl počet potvrzených případů o 640, nejméně za poslední tři víkendy. Oproti poslední únorové neděli klesl počet nových případů v metropoli o 300. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražští radní projednají ponechání dotací městským částem

Pražští radní dnes projednají ponechání dotací městským částem, které nestihly vyčerpat. Celkem jde o 2,88 miliardy korun. Na programu jednání je také návrh rámcové smlouvy na vývoj a rozvoj Portálu Pražana, dotace na projekty k prevenci kriminality nebo postup při tvorbě majetkové koncepce města. Radní projednají finanční dar Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Nadačnímu fondu Pink Bubble a Klubu svobodných matek.

Ode dneška platí pracovní povinnost části studentů v nemocnicích

Od dnešního dne platí pracovní povinnost části studentů v nemocnicích zavedená kvůli epidemii koronaviru. Týká se třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol, některých mediků i studentů nelékařských oborů, výjimku by měli mít medici prvních a šestých ročníků. Povolat studenty do nemocnic mohou hejtmani a pražský primátor.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/c0/d0/fb/3253140_1143911_Prg_9_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.3.2021