Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.3.2021

Počet lednových úmrtí v Česku zlomil podle Českého statistického úřadu historické rekordy. Podle předběžných dat zemřelo v lednu 15.900 obyvatel, což je proti pětiletému průměru o polovinu víc. Absolutně počet mrtvých stoupl o 5300. Lednový počet zemřelých přesáhl i loňské listopadové maximum z podzimní vlny vysoké úmrtnosti. Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená zpomalování šíření choroby. Číslo udává průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Číslo se z pondělních 1,01 snížilo na 0,97. Nad hodnotou jedna se předtím drželo už od začátku února. Počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu v Česku v pondělí vystoupal na 1789, což je nejvíce za celou dobu epidemie. Celkem bylo hospitalizovaných 8478, což je druhý nejvyšší počet od začátku epidemie. Počty volných lůžek v nemocnicích dále zůstávají nízké.

DPP začal kvůli covidu na 40 místech prodávat lidem respirátory

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes začal kvůli epidemii koronaviru na 40 místech prodávat cestujícím respirátory úrovně FFP2. Pořídit si je mohou lidé ve střediscích dopravních informací za deset korun za kus. Většina prodejních míst je v metru. V MHD musí cestující dodržovat protiepidemická pravidla včetně zakrytí úst a nosu respirátorem či nanorouškou.

Pražská burza dnes stagnovala, akcie VIG ztratily víc než 5,5 pct

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX stoupl o nepatrných 0,03 procenta na 1065,40 bodu. Proti růstu akcií energetické společnosti ČEZ působil pokles u bank. Cenné papíry pojišťovny VIG, která dnes zveřejnila hospodářské výsledky, ztratily víc než 5,5 procenta. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna zpevnila k euru i dolaru.

Podloubí u Lékařského domu v Sokolské ulici se dočká obnovy

Podloubí u Lékařského domu u náměstí I.P. Pavlova se dočká rekonstrukce. Neupravený prostor bude vyčištěn, opraven a vznikne zde prostor pro předzahrádky. ČTK to dnes sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. Na obnově se radnice dohodla s Českou lékařskou společností J. E. Purkyně, Československou obcí legionářskou a magistrátem. Podloubí, ve kterém jsou mimo jiné večerky a odkud odjíždějí především noční linky MHD, je dlouhodobě ve špatném stavu. V minulosti byl obnoven prostor od výstupu ze stanice metra k tramvajovým zastávkám.

VŠ v Praze použijí proti covidu samotesty i vlastní odběry

Vysoké školy v Praze se připravují na povinné testování svých zaměstnanců na covid-19. Od 17. března budou na jejich pracoviště smět jen lidé s negativním testem, po očkování nebo po prodělané nemoci. Na Vysoké škole ekonomické (VŠE) mají ode dneška k dispozici samotesty, Univerzita Karlova (UK) zase od středy zahájí testování prostřednictvím univerzitních odběrových míst. Česká zemědělská univerzita (ČZU) s testováním začala už minulý týden. Vyplývá to z informací od mluvčích a z webových stránek škol.

S pražskými záchranáři budou jezdit studenti

Některé výjezdové skupiny pražské záchranné služby posílí studenti vysokoškolského oboru zdravotnický záchranář. Studenti budou posádkám pomáhat s některými činnostmi při výjezdech a splní tak odbornou praxi, sdělila mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Hřib a Babiš se střetli kvůli počtům nevyočkovaných vakcín

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) podle premiéra Andreje Babiše (ANO) manipuluje s informacemi o nevyočkovaných vakcínách proti covidu. Hřib dopoledne informoval, že ve skladech pražských státních nemocnic se nyní nachází zhruba 28.000 neaplikovaných dávek vakcíny Pfizer. Podle premiéra ale v 07:40 přišla do Česka nová zásilka 220.000 dávek vakcín. „Přišla dodávka, vyložili ji v lékárně a to slouží pro pražské nemocnice a jako rezerva pro kraje,“ řekl Babiš. Hřiba vyzval, ať se stará o Prahou řízená očkovací centra, nikoli zásoby fakultních nemocnic. Hřib si za svým sdělením stojí.

Vodárenská věž Děvín v Praze 5 byla opravena za 100 milionů Kč

Vodárenská věž Děvín v Praze 5 se dočkala rekonstrukce a modernizace. Opraven byl vnější plášť, schodiště i strojní technologie a elektrické vybavení. Náklady přesáhly 100 milionů korun. Některé historické části byly předány Národnímu technickému muzeu. Dnes to za Pražskou vodohospodářskou společnost (PVS) a Pražské vodovody a kanalizace (PVK) sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Stavba přečerpávací věže, tvořené ocelovými tubusy, vznikala v letech 1976 až 1977 podle návrhu architekta Karla Hubáčka.

Kvůli úbytku cestujících se prodlouží intervaly pražského metra

V pražské veřejné dopravě budou kvůli nižšímu počtu cestujících prodlouženy ve špičkách intervaly metra. Stane se tak v řádu od deseti do 40 sekund, na každé ze tří linek to bude jinak. Intervaly budou prodlouženy od středy. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách dopravního podniku (DPP). Provoz metra končí od loňského 25. prosince do odvolání přibližně mezi 22:30 až 23:00. Intervaly jsou prodlouženy od začátku pandemie covidu-19 u metra i tramvají a autobusů.

Hřib: V pražských skladech leží zbytečně 28.000 dávek vakcíny

Ve skladech pražských státních nemocnic se nyní nachází zhruba 28.000 neaplikovaných dávek vakcíny Pfizer proti covidu-19. Z nich zhruba 7000 je určeno pro potřeby Prahy. Nejvíc neaplikovaných ampulek je uskladněno v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Dnes to sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který na jednání Asociace krajů ČR s vládou a Centrálním řídícím týmem žádal, aby byly co nejdříve rozvezeny do krajů. Magistrát má vliv pouze na rozdělování vakcín AstraZeneca a Moderna.

Vodárenská věž Děvín v Praze 5 byla opravena za 100 milionů Kč

Vodárenská věž Děvín v Praze 5 se dočkala rekonstrukce a modernizace. Opraven byl vnější plášť, schodiště i strojní technologie a elektrické vybavení. Náklady přesáhly 100 milionů korun. Některé historické části byly předány Národnímu technickému muzeu. Dnes to za Pražskou vodohospodářskou společnost (PVS) a Pražské vodovody a kanalizace (PVK) sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Stavba přečerpávací věže, tvořené ocelovými tubusy, vznikala v letech 1976 až 1977 podle návrhu architekta Karla Hubáčka.

V Praze přibylo v pondělí 1148 nakažených, méně než před týdnem

V pondělí přibylo v Praze 1148 potvrzených případů koronaviru, o 330 méně než před týdnem. Je to nejnižší nárůst ve všední den od poloviny února. Pražské nemocnice ale stále čelí velké zátěži nakažených. S nákazou covid-19 dosud v hlavním městě zemřelo 1991 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Povinně se nyní musí testovat na covid i agenturní pracovníci

Testování na nemoc covid-19 ve firmách je ode dneška povinné i pro agenturní pracovníky a případně také živnostníky, kteří v podniku vykonávají nějakou činnost. Zaměstnavatelé také musejí od dnešního dne vést evidenci samotestů u zaměstnanců.

Virtuální hlasová schránka nabídne kontakt v době pandemie

Dnes vpodvečer odstartuje projekt vizuální hlasové schránky Voices, který připravila skupina Temporary Collective. Půjde o web, na kterém se každé úterý ve vymezený čas objeví aktivní hlasový záznamník. Nejde tedy o inscenaci, ale o virtuální hlasovou schránku, do které bude možné ukládat své vzkazy. Autoři jím chtějí vytvořit možnost mezilidských kontaktů v době plné omezení kvůli šíření pandemie.

Klienti domovů a personál musí na testy, netýká se to očkovaných

Obyvatelé domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení by se ode dneška měli znovu začít pravidelně každých pět dnů testovat. Pětidenní testování se týká i personálu. Antigenní test nemusí podstoupit ale třeba ti zaměstnanci a klienti, kteří se nechali očkovat a mají aspoň dva týdny po druhé očkovací dávce. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví, které platí ode dneška.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.3.2021