Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 9.3.2021:

Praha chce letos rozšířit funkce svého portálu o parkování či psy

Pražský magistrát plánuje letos rozšířit záležitosti, které si mohou lidé vyřídit prostřednictvím loni spuštěného Portálu Pražana, například o řešení poplatků za parkování nebo za psy. Novinářům to po jednání městské rady řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Radní schválili, že další rozvoj portálu zajistí městská firma Operátor ICT, která měla na starosti i jeho vývoj.

Praha chce žáky při návratu testovat PCR testy, jsou přesnější

Zástupci hlavního města zaslali ministerstvu školství dopis, v němž žádají při návratu žáků do škol testování na covid PCR testy namísto antigenních. Důvodem je vyšší senzitivita PCR testů. Zároveň chtějí řešit obnovení škol v přírodě, a to za dodržení přísných pravidel. Novinářům to řekl radní Vít Šimral (Piráti). Dopis podepsalo 31 zastupitelů Prahy a městských částí. Kvůli špatné epidemiologické situaci jsou všechny školy zavřeny. Výjimku mají školy a školky, do kterých chodí děti záchranářů a dalších nezbytných profesí.

Kostel sv. Šimona a Judy bude mít ve svém majetku FOK

Pražský kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě bude mít ve svém majetku Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který se tak o něj bude starat. Město jej zanese do jeho zřizovací listiny. Novinářům to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Kostel město koupilo od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun. Kostel nyní slouží jako koncertní scéna FOK.

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Praha daruje dva miliony korun nemocnici na kyslíkovou stanici

Praha daruje dva miliony korun Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského na rozšíření stanice, která zařízení zásobuje kyslíkem pro pacienty. Nemocnice již vybrala ve veřejné sbírce přes tři miliony korun, dalších 600.000 korun jí daruje Praha 1. Odhad nákladů na modernizaci stanice jsou čtyři miliony korun, peníze navíc půjdou podle zástupců nemocnice na nákup vybavení pro péči o pacienty s covidem-19.

Praha dá na granty prevence kriminality asi 16,49 milionu Kč

Pražský magistrát v letošním roce rozdělí na grantech na projekty v prevenci kriminality zhruba 16,49 milionu korun, což je zhruba stejně jako loni. Peníze půjdou na projekty pracující s mládeží, pomoc obětem trestných činů nebo boj proti recidivě. Část dotací, kdy přidělená částka přesahuje 200.000 korun, budou muset ještě schválit pražští zastupitelé.

Pražská přírodní památka Zámky na severu města se rozšíří

Pražská přírodní památka Zámky v katastru Bohnic se rozšíří na sever až k okraji hlavního města. Pozemky, o které byla rozšířena, tvořily dosud její ochranné pásmo. Důvodem rozšíření je ochrana vltavského kaňonu a výskyt zvláště chráněných rostlin a živočichů. Území bude mít rozlohu přes 7,8 hektaru. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

Pražským radnicím zůstanou nevyčerpané dotace 2,88 miliardy korun

Radnice pražských městských částí si budou moci ponechat účelové dotace z uplynulých dvou let, které nestihly utratit. V součtu se jedná o 2,88 miliardy korun. Většinu tvoří prostředky z loňska. Podle magistrátních pravidel musí radnice peníze využít v roce, na který je dostanou. Přesun do rozpočtu na další rok jim pak musí schválit hlavní město. Letos vydá magistrát na samotný chod radnic dohromady přes pět miliard korun a další peníze jim průběžně rozděluje na dotacích.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/c0/d0/fb/3253140_1143911_Prg_9_Rada_2021.pdf

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_sverila_kostel_sv_simona_a_judy.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_daruje_dva_miliony_korun_nemocnici.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/dobrocinna_aukce_panelu_z_muralu_jiskra.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/kanon_vltavy_u_sedlce_ziska_vyssi.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazske_sluchatko_jako_podekovani.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prahu_se_stredoceskym_krajem_spoji_dve.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/hlavni_mesto_pronajme_sest_bytu_obetem.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/u_vltavy_vznikne_nova_slalomova_draha.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/spolecnost_oict_byla_poverena_dalsim.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_prisla_s_navrhem_jak_usnadnit.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/celomestske_vzdelavani_podpori_praha.html

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 9.3.2021

Psali jsme zde: