Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.3.2021
Ve středu byl počet pacientů s covidem-19 ve vážném stavu nejvyšší za epidemii, a to 1916. Celkový počet hospitalizovaných po rekordních 9000 v pondělí a úterý ve středu mírně klesl na 8734. Denní počty zemřelých s covidem se v posledních dnech pohybují kolem 200, a jsou tak nejvyšší od listopadu. Dál ale zpomalují denní nárůsty případů. Ve středu jich přibylo 14.353, což je zhruba o 900 méně než před týdnem. Ve středu bylo v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) proti nemoci covid-19 očkováno 47.000 lidí. Celkem zdravotníci aplikovali 949.000 dávek, řekl dnes Babiš novinářům před odletem do Izraele. Statistiky ministerstva zdravotnictví však uvádějí za středu jen zhruba 40.000 očkovaných, i to je ale nejvíce za jeden den od loňského začátku vakcinace v zemi.

Před ministerstvem zdravotnictví v Praze se večer zastřelil muž
Před budovou ministerstva zdravotnictví v Praze se dnes večer zastřelil padesátiletý muž. Vyplývá to z vyjádření mluvčích pražské policie Evy Kropáčové, pražské zdravotnické záchranné služby Jany Poštové a záběrů z místa události. K motivu sebevraždy se Kropáčová nechtěla vyjadřovat.

Pražská burza dál posílila, PX táhl nahoru ČEZ, získal 2 procenta
Pražská burza dál posílila, dnes index PX stoupl o 0,26 procenta na 1073,65 bodu. Dařilo se zejména akciím energetické společnosti ČEZ a pojišťovny VIG, které si shodně polepšily o dvě procenta. Naopak výrazněji ztratila Erste Bank, jejíž cenné papíry zlevnily zhruba o procento a půl. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Zemřel Jan Vodňanský
Písničkář, básník, textař a osobitý filozof čelil komunistickému bezpráví a represím, kvůli nimž se jeho rodina ocitla v ohrožení a existenční nejistotě. Zemřel ve středu ve věku 79 let.

Praha 5 vypíše architektonickou soutěž na obřadní síň v parku
Radnice Prahy 5 vypíše architektonickou soutěž na projekt síně pro pořádání svateb a kulturních akcí v parku Sacré Coeur na Smíchově. Jak rozhodli radní městské části, sál má být proti původním plánům menší, pojmout by měl asi 100 lidí. Kromě velkého sálu by měla být v budově kavárna a galerie. Radnice v parku připravuje rovněž venkovní pavilon, který by mohl sloužit k pokračování svatebních obřadů.

Praha zahájila testování zaměstnanců v některých svých budovách
Pražský magistrát zahájil testování zaměstnanců pracujících v některých jeho budovách, například na Nové radnici na Mariánském náměstí. Ve zbylých začne testovat v příštím týdnu. Výsledky bude úřad sledovat a následně vyhodnotí. Magistrát má asi 2300 úředníků. Na test nemusí ti, kteří pracují z domova. Testování zahájila i řada radnic. Dnes šli poprvé na testy například zaměstnanci Prahy 11 a 14.

Magistrát koupí pozemek v Troji nutný pro areál vodních sportů
Pražský magistrát koupí pozemek v Troji, který je nutný pro vybudování zamýšleného Parku vodních sportů. Za parcelu město zaplatí 541.000 korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili radní. Nejprve vznikne nová slalomová dráha pro vodní sporty a poté město nechá upravit okolí. Budoucí areál bude sloužit profesionálním sportovcům i veřejnosti. Nákup musí ještě schválit zastupitelé.

Soud potvrdil mladíkovi 3,5 roku vězení za strčení muže pod metro
Sedmnáctiletý mladík, který loni v lednu strčil cestujícího do kolejiště v pražském metru, půjde za smrtelné ublížení na zdraví na 3,5 roku do vězení. Trest mu dnes potvrdil odvolací pražský vrchní soud. Muž, kterého mladík ve stanici metra Anděl shodil, zemřel pod koly projíždějící vlakové soupravy. Jeho manželce a synům musí odsouzený zaplatit 1,15 milionu korun.

Praha bude zkoumat inovační potenciál firem
Praha bude zkoumat inovační potenciál firem na svém území. Chce zjistit, jak velký mají podniky potenciál pro inovace a jak zlepšit podmínky pro rozvoj podnikání v metropoli. Mapování budou mít na starosti výzkumníci z Pražského inovačního institutu (PII) spolu s pracovníky Technologické agentury České republiky a Národního vzdělávacího fondu. V tiskové zprávě to dnes sdělil inovační manažer z PII Tomáš Lapáček

Viktoria Žižkov poslala Praze 3 další nabídku odkupu stadionu
Fotbalová Viktoria Žižkov poslala vedení Prahy 3 další nabídku na odkup stadionu v Seifertově ulici. Nabízí dohodu, podle které by se klub zavázal, že do 20 let od podepsání smlouvy o prodeji postaví nový stadion na místě stávajícího, a pokud to z objektivních důvodů nebude možné, vybuduje tam tréninkové zázemí pro mládež. Na původním stadionu se má hrát do doby, než začnou stavební práce pro stavbu nového.

TSK bude pokračovat v opravě vozovky v Bucharově ulici
Řidiče čeká komplikace v Bucharově ulici v Praze 13. Technická správa komunikací (TSK) tam bude po zimní přestávce opravovat vozovku a výjezdovou rampu autobusů. Práce začnou v pondělí 15. března a potrvají do 18. dubna. Práce zahájili silničáři v Bucharově ulici již v roce 2019.

V Praze přibylo ve středu 1681 nakažených, více než před týdnem
V Praze přibylo ve středu 1681 potvrzených případů koronaviru, je to nepatrně více než před týdnem, kdy bylo nově nakažených 1653. S covidem dosud v hlavním městě zemřelo 2028 lidí. Počty obětí jsou v poslední době vysoké, v pondělí jich bylo 28, což je nejvíc za celou dobu epidemie. Kapacita nemocnic je navíc stále velmi nízká. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Poslance čeká debata o maturitách a otevírání škol 
Poslanci by dnes měli debatovat o způsobu skládání letošních maturitních zkoušek a o otevírání škol. Na programu je také druhé čtení předloh proti invazivním druhům rostlin a živočichů a o myslivosti. Zda se k nim Sněmovna dostane, není jisté.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.3.2021