Pražský magistrát zahájil testování zaměstnanců pracujících v některých jeho budovách, například na Nové radnici na Mariánském náměstí…

Ve zbylých začne testovat v příštím týdnu. Výsledky bude úřad sledovat a následně vyhodnotí. Magistrát má asi 2300 úředníků. Na test nemusí ti, kteří pracují z domova. Testování zahájila i řada radnic. Dnes šli poprvé na testy například zaměstnanci Prahy 11 a 14.

„Systém plošného testování připravujeme již několik týdnů. Magistrát má několik budov, pro které jsme stanovili jednotlivé koordinátory. Využíváme tří společností, které nám poskytují antigenní testování. Obecné podmínky jsou pro všechny zaměstnance stejné, ale v rámci budov se v detailech mohou lišit,“ uvedl mluvčí Vít Hofman. 

Testování se dnes uskutečnilo v magistrátních budovách na Chodovci a na Nové radnici na Mariánském náměstí, kde sídlí vedení města. Zaměstnance ve Škodově paláci v Jungmannově ulici, na pracovišti na Vyšehradě, Bohdalci, Břevnově, Jarově a ve Vysočanech čeká testování příští týden. „Ve Škodově paláci, kde pracuje nejvíce úředníků, bude testování možné každý pracovní den. Na ostatních místech jednou nebo dvakrát týdně,“ uvedl mluvčí Vít Hofman. 

Na dnešek pro své zaměstnance připravily první testování například radnice Prahy 11 a 14. V jedenácté městské části se to týká asi 200 zaměstnanců. Přímo v budově radnice ode dneška testuje Praha 14. „Povinné testování bylo stanoveno od 17. března. V té době by první vlnu měli mít za sebou všichni zaměstnanci,“ uvedla mluvčí Veronika Berná.

V tomto týdnu začaly testovat také Prahy 8 a 12. Na Praze 8 to v následujících týdnech bude vždy v úterý a ve čtvrtek. „Testování se zúčastní i zaměstnanci příspěvkových organizací městské části,“ uvedl mluvčí Martin Šalek. Praha 12 testuje pomocí samotestů, které, jakmile je městská část obdrží, dostávají zaměstnanci.

Řada radnici začala své zaměstnance testovat již v uplynulých týdnech či měsících. To případ třeba Prahy 2 nebo 9, kde se testuje od února. Praha 6 od prosince poskytuje možnost nechat se dobrovolně otestovat. Nyní to bude povinné, a to vždy v pondělí a v úterý v budově úřadu.

Každé úterý bude nadále testovat úředníky Praha 7. „Zaměstnance pravidelně testujeme už od jara minulého roku, především pak ty, kteří přicházejí do přímého styku s občany,“ uvedl mluvčí Martin Vokuš. Radnice pak pro úředníky nastavila směnný provoz, aby se potkávali co nejméně.

Počet testovaných na všech radnicích ovlivňuje počet zaměstnanců, kteří pracují z domova. Vliv má rovněž to, kolik z nich jich covid prodělalo a jsou v takzvané ochranné lhůtě.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, 11.3.2021