Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 12.3.2021
V Česku se aplikoval víc než milion očkovacích dávek vakcín proti covidu-19. Očkování dostalo přes 700.000 lidí, někteří už mají obě potřebné dávky. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ve čtvrtek přibylo v Česku 11.083 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Očkováno proti covidu-19 bylo ve středu i čtvrtek každý den rekordních více než 44.000 lidí.

Pražská burza zakončila týden růstem, dařilo se Erste či Stocku
Pražská burza zakončila pracovní týden růstem. Index PX stoupl o 0,34 procenta na 1077,33 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Erste Bank, které si připsaly zhruba dvě procenta. Se ziskem uzavřely obchodování ještě Komerční banka, pojišťovna VIG, operátor O2 a likérka Stock. Naopak technologický Avast, energetický ČEZ a Moneta Money Bank oslabily, ostatní tituly stagnovaly. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Aut ubylo na dálnicích se zákazem cest mezi okresy hlavně u Prahy
Mezi posledním únorovým a nynějším týdnem se snížila intenzita dopravy na dálnicích v ČR až o polovinu kolem Prahy, dál od hlavního města jsou však poklesy výrazně nižší či dokonce žádné. Kolem metropole se na tom se zákazem přejezdů mezi okresy, který kvůli epidemii koronaviru platí od začátku března, mohou spolupodílet i jarní prázdniny. Výrazně slabší ranní a odpolední dopravní špičky kolem hlavního města v tomto týdnu proti konci února ukazují vliv práce z domova. Vyplývá to z grafů a sdělení, jež dnes poskytlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Policisté hledají muže, který přepadl benzínku v Praze 4
Několik tisíc korun si odnesl lupič, který 1. března nad ránem přepadl čerpací stanici na rozhraní pražské Hostivaře a Chodova. Po maskovaném muži, který obsluze pumpy hrozil pistolí, pátrají kriminalisté. Dnes policie na svém webu zveřejnila video z přepadení a žádá veřejnost o pomoc při určení totožnosti lupiče. Za loupež mu v případě odsouzení hrozí až deset let vězení.

Většina učitelů přihlášených k očkování v Praze je mladší 55 let
V Praze se k očkování proti covidu-19 registrovalo zhruba 23.000 pedagogů a dalších pracovníků škol. Většina z nich je mladší 55 let. Očkování mladých učitelů je podle radní hlavního města Mileny Johnové (Praha Sobě) na úkor seniorů a dalších ohrožených skupin. Celkem je podle radní v hlavním městě asi 36.000 pracovníků ve školství.

Skupina lidí v Praze protestovala proti kácení stromu
Asi padesát lidí dnes v Praze na Smetanově nábřeží demonstrovalo proti plánu radnice Prahy 1 pokácet vzrostlý javor stříbrný. Má ustoupit plánu vydláždit nyní zatravněné prostranství u tramvajové zastávky Karlovy lázně a vybudovat průchod pod silnicí k řece. Plácek dnes začali pracovníci stavební firmy oplocovat, přesný termín kácení radnice nesdělila. Je možné, že se protestující pokusí poražení letitého stromu zabránit.

V Praze přibylo ve čtvrtek přes 1000 nových případů covid
V Praze testy ve čtvrtek potvrdily 1096 nových případů covidu. Bylo to přibližně o 750 méně než o týden dříve a zároveň nejméně ve všední den od poloviny února. Počet aplikovaných vakcín v hlavním městě stoupl ve čtvrtek o 5413 na celkových více než 192.000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Česku začne dnes fungovat kontaktní centrum ke sčítání lidu
V Česku začíná dnes fungovat kontaktní centrum k letošnímu sčítání lidu, které se uskuteční od 27. března do 11. května. Zájemci se mohou na středisko obracet se svými dotazy po telefonu, e-mailu či přes chat, a to nejen v češtině. Pracovníci poskytnou informace i v angličtině a ruštině.

Statistici oznámí, jak se v lednu dařilo průmyslu a stavebnictví
Český statistický úřad dnes zveřejní výsledky průmyslu a stavebnictví za leden. V prosinci průmyslová produkce stoupla meziročně o půl procenta, stěžejní výroba aut se zvýšila téměř o 15 procent. Průmyslová výroba v Česku rostla v posledních třech měsících loňského roku. Za celý rok, který byl poznamenaný pandemií koronaviru, ale meziročně klesla o osm procent. Byl to největší propad od krize v roce 2009. Výroba aut se loni snížila o 12,3 procenta.

Firmy nad 250 pracovníků měly do dneška dokončit testování
Podniky nad 250 zaměstnanců měly do dneška dokončit jejich povinné testování na koronavirus. Oficiálně bylo zahájeno 3. března. Testy budou nadále závazné jednou za sedm dní. Všichni zaměstnanci, kteří docházejí do podniku, včetně těch pracujících na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti se musejí testům podrobit. Prokázat se negativním testem musejí před vstupem do firmy i agenturní pracovníci nebo živnostníci. Testování není závazné pro lidi pracující z domova.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.3.2021