Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 13.3.2021
V Česku v pátek přibylo 14.920 potvrzených případů covidu, o 1750 více než před týdnem. Reprodukční číslo mírně stouplo z 0,91 na 0,94. Od začátku epidemie zemřelo v Česku přes 23.000 lidí s covidem, z toho více než 11.000 v letošním roce. Posledních 1000 zemřelých přibylo za šest dní. V nemocnicích bylo v pátek 8742 pacientů s covidem, z toho 1968 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání stoupl počet hospitalizovaných o 226 případů. Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali přes 40.800 dávek očkování. Jejich celkový počet tak stoupl na 1,049.108. Obě dávky má téměř 296.500 lidí.

V pátek přibylo v Praze 1400 případů covidu, méně než před týdnem
Testy odhalily v Praze za pátek 1407 nových případů nemoci covid-19. Bylo to o téměř 290 více než ve čtvrtek, ale o 54 méně než před týdnem. Počet aplikovaných dávek očkování se v metropoli blíží 200.000, vyplývá ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Přijímací zkoušky na VŠ v Praze budou zřejmě podobné jako loni
Přijímací zkoušky na vysoké školy v Praze budou zřejmě letos podobné jako loni, kdy už se rovněž musely upravit kvůli epidemii covidu-19. V návaznosti na posun termínů maturit školy zváží úpravu termínů svých přijímacích zkoušek, případně je kvůli epidemii zorganizují distančně, nebo budou přijímat na základě jiných kritérií. Ohlášené změny rozsahu letošních maturit by se ale na podmínkách přijímání výrazně projevit neměly.

Nastává nov, Měsíc nebude rušit pozorování zvířetníkového světla
Dnes nastane nov, díky kterému nebude Měsíc rušit pozorování takzvaného zvířetníkového světla. Jev bývá v našich zeměpisných šířkách k vidění kolem rovnodenností. Lidé ho ale spatří jen za jasného počasí a v místech bez světelného znečištění. V druhé polovině března se podmínky k pozorování zhorší, lepší budou v dubnu.

Aut ubylo na dálnicích se zákazem cest mezi okresy hlavně u Prahy
Mezi posledním únorovým a nynějším týdnem se snížila intenzita dopravy na dálnicích v ČR až o polovinu kolem Prahy, dál od hlavního města jsou však poklesy výrazně nižší či dokonce žádné. Kolem metropole se na tom se zákazem přejezdů mezi okresy, který kvůli epidemii koronaviru platí od začátku března, mohou spolupodílet i jarní prázdniny. Výrazně slabší ranní a odpolední dopravní špičky kolem hlavního města v tomto týdnu proti konci února ukazují vliv práce z domova. Vyplývá to z grafů a sdělení, jež poskytlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Profesionální řidiči jedoucí do ciziny mají na testech přednost
Profesionální řidiči, kteří pojedou do zahraničí a mají na řidičském průkazu kód 95, mohou přijít na testování na nákazu koronavirem bez objednání. Na twitteru to dnes uvedli zástupci Chytré karantény. Podle nich jde o dohodu mezi ministerstvy zdravotnictví, průmyslu a obchodu a dopravy a Sdružením automobilových dopravců ČESMAD Bohemia. Testovací kapacity jsou v poslední době zahlceny jednak kvůli kontrolám na hranicích a také povinnému testování ve firmách.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.3.2021