Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 14.3.2021
V sobotu v Česku přibylo 6914 potvrzených případů covidu, o 2207 méně než před týdnem. Je to nejnižší sobotní nárůst za poslední tři víkendy. Zdravotníci aplikovali v sobotu 16.400 dávek vakcíny, o 4400 více než před týdnem. Je to nejvyšší počet dávek za víkendový den od začátku očkování. Od začátku epidemie zemřelo v ČR 23.226 lidí s prokázaným covidem. V březnu zemřelo zatím 2475 nakažených, v průměru 190 denně. V únoru to bylo 144. V sobotu bylo v nemocnicích 8365 pacientů s covidem, z toho 1935 v těžkém stavu. Oproti předchozí sobotě vzrostl počet hospitalizací o 222 případů. Index epidemického rizika PES klesl ze 73 na 71 bodů. Je to jeho nejnižší hodnota za více než měsíc. Šestým dnem zůstává ve čtvrtém stupni.

DPP hledá firmu na stavbu nové haly vozovny Hloubětín
Pražský dopravní podnik (DPP) hledá firmu, která vybuduje halu a dokončí zbylé části areálu vozovny v Hloubětíně. Náklady tendru by měly být maximálně 1,6 miliardy korun a stavba potrvá 26 měsíců. Podnik ve vozovně nyní buduje energocentrum, které ji bude napájet elektřinou. Hotová a uvedena do provozu má být vozovna v roce 2023. Hloubětínská vozovna z roku 1951 byla ve špatném stavu, a podnik ji proto musel nechat předloni v srpnu strhnout.

V Praze přibylo o čtvrtinu nakažených méně než minulou sobotu
V Praze přibylo za sobotu 934 potvrzených případů nemoci covid-19. Oproti stejnému dni předchozího týden to představuje pokles zhruba o čtvrtinu. Zdravotníci aplikovali v Praze v sobotu 2838 vakcín proti novému koronaviru, nejvíc za víkendový den od začátku očkování. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Před rokem se kvůli covidu poprvé uzavřely obchody či hospody
Před rokem se v Česku kvůli šíření koronaviru poprvé uzavřely restaurace a většina obchodů a služeb. Omezení začalo platit od soboty 14. března 2020. Hospody za rok fungovaly uvnitř jen půl roku, podobné to bylo u služeb. Koncem jara a v létě přišlo uvolnění, po kterém většina podniků mohla za zpřísněných hygienických podmínek a někdy s menší kapacitou opět fungovat. Na podzim ovšem přišla další vlna šíření nákazy a s ní opětovné omezení.

Dnes končí hlavní hygienička Rážová, dočasně ji nahradí Svrčinová
K dnešku končí ve funkci hlavní hygienička Jarmila Rážová a do doby jmenování jejího nástupce ji zastoupí ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. O změně na postu hlavní hygieničky, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, rozhodl ministr Jan Blatný (za ANO). Důvod několikrát odmítl podrobněji komentovat.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.3.2021