Třeboradice

Třeboradice se mohou pochlubit tím, že jsou nejsevernější částí Prahy. Pokud se sem vydáte, ocitnete se ve světě plném historických zajímavostí, který prolíná moderní svět průmyslu. Z malebného náměstí tak můžete pozorovat stopy dávné historie i odraz současnosti.

Smazané stopy dějin

První písemná zmínka o Třeboradicích pochází z roku 1167. Osadě dominuje malebné Slaviborské náměstí s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Pokud se chcete blíže seznámit s místní historií, pořádně se kolem náměstí porozhlédněte. Jestliže očima zamíříte směrem na západ, kde dnes stojí nová zástavba, trefili jste se do černého. Právě v této oblasti kdysi totiž stávala tvrz, na jejímž místě bylo později postaveno panské sídlo. Slaviborův dvůr byl dle historických záznamů velmi významný objekt s bohatými dějinami. Podle legendy se zde narodila Ludmila, babička knížete Václava. V 2. pol. 18. stol. byl dvůr přestavěn a tehdejší majitelka, hraběnka O´Kelleyová, dvůr se zámkem později prodala. Areál tak začal sloužit především k obytným a hospodářským účelům. V 70. letech 20. stol. byly stavby kvůli špatnému stavu zbořeny. Z povrchu zemského tak zmizel jeden z nejcennějších historických objektů okrajové Prahy. Na místě, kde dnes stojí pečovatelský dům, kdysi začínal Slaviborský dvůr. Když přimhouříte oči, můžete se do dávné historie vydat alespoň ve svých představách.

V Třeboradicích se nenarodila jen svatá Ludmila, ale pochází odtud i předci významného hudebního skladatele Antonína Dvořáka, konkrétně děd a praděd. V Tryskovické ulici č. 7 si tak můžete prohlédnout pamětní desku věnovanou Dvořákovým. Slavný skladatel zde v mládí hrával na kostelní varhany.

Dvě kontrastní dominanty Třeboradic

Dominantou osady je dechberoucí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který podtrhuje krásu Slaviborského náměstí. Tato mohutná stavba pocházející z 1. pol. 14. stol. prošla v 18. stol. barokní přestavbou a dnes se hrdě tyčí nad hladinou místního rybníčku, v jehož klidné hladině se zrcadlí spolu s okolními stromy. Vytváří tak okouzlující zákoutí jako dělané k nenáročné procházce nebo k odpočinku. Kostel obklopuje ohradní zeď s kovanou bránou. Kouzlo tohoto areálu vás díky svému omšelému kabátku vtáhne do minulosti jedna dvě.

Dalším dominantním prvkem Třeboradic je vysoký mohutný komín, který nemůžete přehlédnout. Komín se tyčí do výšky 155 metrů a patří tak k nejvyšším svého druhu u nás. Jedná se o část místní teplárny, která je zodpovědná za ohřev vody a vytápění více než třetiny obyvatel hlavního města.

K toulkám láká i okolí

Nedaleko návsi se nachází i dva pomníky – první, věnovaný obětem 1. světové války, zdobí socha sv. Václava. Druhý je věnovaný obětem 2. světové války. Zajímavostí je, že Třeboradice na první pohled vlastní dva hřbitovy. Ale nenechte se mýlit! Jeden totiž patří třeboradickým nebožtíkům, a ten druhý, oddělený pouhou ulicí, zase čakovickým. Třeboradice jsou totiž osadou Prahy – Čakovic.

Pokud vás láká putování po okolí, vydejte se směrem do Hovorčovic. V polích potkáte barokní kapličku a stromovou alejí dojdete až k zámku v Měšicích. V katastru Třeboradic na hranici s obcí Hovorčovice leží dokonce nejsevernější bod hlavního města Prahy. Najdete ho? Z Třeboradic k čakovickému zámku je to co by kamenem dohodil. A pokud se vám nechce jít po svých, využijte místní cyklostezku. Po ní se dostanete do širokého okolí.

Jak vidíte, nejsevernější část stověžaté Prahy určitě stojí za to navštívit. Vydejte se vstříc novým zážitkům a objevte zde stíny dávné historie nebo se jen tak projděte po okolí. Určitě nebudete litovat.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 14.3.2021

Info:

https://www.facebook.com/mameraditreboradice/

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/2021/03/13/praha-toulky-okrajovymi-castmi-mesta/