Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.3.2021

V neděli přibylo v Česku 3291 potvrzených nemocí covid-19, to je zhruba o 690 méně než před týdnem. Zároveň je to nejnižší nedělní nárůst od poloviny února. Počet hospitalizovaných s koronavirem se v mezitýdenním srovnání téměř nezměnil, v neděli bylo podle ministerstva zdravotnictví v českých nemocnicích 8362 covidových pacientů. Z toho 1930 bylo ve vážném stavu, o týden dříve jich bylo o 120 méně. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, se k dnešku zvýšilo o setinu na 0,94. Od začátku loňského března, kdy byl výskyt nového typu koronaviru v Česku potvrzen poprvé, se podle údajů hygieniků nakazilo přes 1,4 milionu lidí. Zhruba 1,2 milionu se uzdravilo, naopak 23.379 lidí s prokázaným covidem zemřelo. Přibližně polovina z nich zemřela letos.

Praha 11 zavedla službu Senior taxi

Ode dneška mohou senioři a handicapovaní, kteří bydlí na Jižním Městě, využít pro přepravu k lékaři nebo na úřad Senior taxi Prahy 11, sdělila mluvčí jedenácté městské části Anna Kočicová. Dotovanou přepravu nabízí i některé pražské městské části prostřednictvím svých příspěvkových organizací.

Pražská burza je nejsilnější od doby před začátkem epidemie

Pražská burza je nyní nejsilnější od doby před začátkem epidemie nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes stoupl o 0,39 procenta na 1081,51 bodu, což je nejvíce od 21. února 2020. Loni 1. března se objevily první případy covidu-19 v České republice a následoval prudký propad burzy. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Praha a další města předloží úpravy nového stavebního zákona

Vedení Prahy, Brna, Ostravy, Plzně a Liberce se shodla na požadavku čtyř úprav nového stavebního zákona, který projednává Sněmovna. Radní hlavního města dnes požadavky ve formě připravených pozměňovacích návrhů schválili a město je plánuje předat ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO) a všem poslaneckým klubům. Požadavky zahrnují úplný přesun přípravy územních plánů pod samosprávy, zachování Pražských stavebních předpisů a možnost stanovení vlastních předpisů i pro další velká města, dále dokončení již rozpracovaných územních a regulačních plánů bez zákonem vynucených změn a větší pravomoci pro obce v procesu povolování staveb.

Pražští hygienici zřídili funkci ombudsmana trasování

Pražská hygienická stanice zřídila dočasně pozici ombudsmana trasování. Budou se na něj moci obracet lidé, kteří budou mít dotazy a stížnosti na práci hygieniků. Stanice si od toho slibuje, že ombudsman uvolní kapacity pracovníkům, kteří se věnují trasování. Oznámila to na svém webu. Zájemci, kteří budou chtít ombudsmana kontaktovat, mají psát na e-mail ombudsman.trasovani@praha.eu.

V Praze jsou tři zařízení pro stonání bezdomovců s covidem-19

Počet covidem-19 nakažených bezdomovců v Praze v minulých týdnech vzrostl. Pro stonání osob bez domova proto v Praze nyní fungují už tři pobytová zařízení. Ta mají sloužit jako náhrada domácího prostředí zvláště pro lidi s mírnými příznaky nemoci, které není nutné hospitalizovat v nemocnici. Nadále fungují také humanitární hostely, sdělil ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Martin Šimáček

Firma nabídla Praze vakcíny AstraZeneca

Pražská zdravotnická firma Fatrade nabídla vedení hlavního města 400.000 dávek vakcíny proti covidu od firmy AstraZeneca. Vakcíny by městu údajně mohla dodat do tří týdnů za celkovou cenu 135 milionů korun. Informaci přinesl server Seznam zprávy, podle kterého vyvolal spory ve vládnoucí koalici. Praha plánuje příští týden zahájit testovací provoz velkokapacitního očkovacího místa v Kongresovém centru.

Praha koupí za 36,4 mil. Kč další pozemky na vrchu Vidoule

Pražský magistrát chce koupit za zhruba 36,4 milionu Kč další pozemky na vrchu Vidoule v Praze 5, které město postupně skupuje od soukromých vlastníků. Praha 5 tam chce vybudovat volnočasový areál. Nákup dnes schválili radní města, ještě však o něm budou hlasovat zastupitelé. Podle schváleného dokumentu dosud město na vrchu koupilo pozemky o rozloze 168.000 metrů čtverečních a zaplatilo za ně 287 milionů korun.

Praha plánuje prodloužit nájem centru Naděje U Bulhara

Pražský magistrát plánuje i přes kritiku Prahy 1 prodloužit nájem dennímu centru pro lidi bez domova organizace Naděje vedle křižovatky U Bulhara. Novinářům to dnes řekla radní Prahy pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě). Vedení Prahy 1 minulý týden vyzvalo, aby magistrát nájem neprodlužoval, centrum podle něj v roce 2007 vzniklo jako provizorní řešení. Johnová požadavek označila za krajně nešťastný.

Vedení Prahy upraví způsob rozdělování dotací radnicím

Vedení hlavního města upraví způsob rozdělování dotací městským částem a jejich využití. Důvodem je, aby radnicím nezůstávaly na účtech nevyužité peníze, které nestíhají utratit. Na dnešním jednání magistrátního finančního výboru to řekli náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a předseda výboru Radek Vondra. Výbor dnes souhlasil s ponecháním již dříve přidělených investičních dotací městským částem v souhrnné výši 2,88 miliardy korun.

PVS loni dala do vodohospodářské infrastruktury 2,49 miliardy Kč

Pražská městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) loni investovala do vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,49 miliardy korun, což je podle výroční zprávy PVS o asi 365 milionů meziročně více. Zároveň to je 99,72 procenta z celkových finančních zdrojů na investice. Vyplývá to z informativního dokumentu, který dnes projednali pražští radní. PVS má na starosti infrastrukturu, jež pronajímá Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK), které distribuují v hlavním městě vodu.

Praha příští týden zahájí provoz svého velkého očkovacího centra

Praha plánuje příští týden zahájit testovací provoz velkokapacitního očkovacího místa v Kongresovém centru. Radní Milena Johnová (Praha Sobě) řekla po dnešním jednání městské rady novinářům, že první týden má centrum fungovat s kapacitou 200 očkovaných denně. Poté by měla vzrůst na 1000 lidí za den. Centrum by mělo využívat vakcíny Pfizer/BioNTech, protože podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) jich v metropoli velké množství leží ladem. Tyto vakcíny distribuuje stát.

Pražské soudy testují přes zdravotnická zařízení i samotesty

Pražské soudy testují své zaměstnance na koronavirus prostřednictvím smluvních zdravotnických zařízení a také samotesty. Očekávají, že další testy jim dnes dodá ministerstvo spravedlnosti. Ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že justičním složkám celkem distribuovalo 49.175 testů. Například Obvodní soud pro Prahu 2 ale upozornil, že testování ministerskými testy bude vyžadovat součinnost pověřeného zaměstnance, kterého soud nemá k dispozici.

Obyvatele v Praze čeká letos 43 významných dopravních omezení

Obyvatele v Praze čeká v letošním roce 43 významných oprav či událostí, které způsobí dopravní omezení. Opravy jsou naplánovány na severojižní magistrále nebo v Seifertově či na Plzeňské ulici. Opravy jsou plánovány také v metru a rekonstruovány budou vybrané tramvajové tratě. Dopravu ovlivní také sportovní či kulturní akce, u nich ale bude jejich konání odvislé od epidemiologické situace v souvislosti s onemocněním covid-19. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Podrobné informace jsou na webu www.opravujeme.to.

Pražský rybník Sukov v Újezdě se dočká odbahnění a opravy

Pražský rybník Sukov v Újezdě na jihovýchodě metropole se dočká obnovy. Rybník bude odbahněn a opraveny budou také jeho stavební části. Oprava se uskuteční letos, stavební povolení bylo vydáno na konci loňského roku. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Sukov je tzv. průtočný rybník, který je napájen Sukovským potokem.

Praha zpřísní udělování výjimek pro vjezd autobusů do centra

Pražský magistrát zavede pravidla, která zpřísní udělování výjimek pro vjezd autobusů do historického centra metropole. Dnes je schválili městští radní. Autobusy mají do oblasti zhruba kopírující Pražskou památkovou rezervaci zákaz vjezdu od roku 1999, existují však stovky dlouhodobých a krátkodobých výjimek, pro jejichž udělování dosud úřednicí neměli jasná pravidla.

Praha chce vypsat tendr na stavbu školy v Šeberově za 349 mil. Kč

Pražský magistrát plánuje vypsat veřejnou zakázku s odhadovanou hodnotou 349 milionů korun na stavbu nové základní školy v Šeberově. Dnes to schválili radní, o tendru budou ještě hlasovat městští zastupitelé. Škola se 14 třídami, tělocvičnou a venkovním hřištěm má vzniknout na městem vlastněném poli mezi Šeberovem a Hrnčíři. Se stavbou by se mělo začít letos.

Trojská lávka má oficiální název, dosud se jmenovala NN 2172

Pražská Trojská lávka získala oficiálně své jméno. Dosud nesla označení NN 2172 a Trojská se jí jen říkalo. Stejně jako lávka svůj název oficiálně získal Císařský ostrov, kterému se tak dosud také říkalo pouze mezi lidi. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Názvy ulic a dalších prostranství předkládá radě magistrátní místopisná komise.

Povinné ručení je nejdražší v Praze, nejlevnější v Pardubicích

Cena povinného ručení se v krajských městech liší o tisíce korun. Nejdražší je v Praze, naopak nejlevnější v Pardubicích. Vyplývá to z analýzy společnosti 4fin, která porovnala ceny největších poskytovatelů povinného ručení s maximálními bonusy řidičů a ceny bez nich. Vedle parametrů automobilu určuje cenu pojistky také místo bydliště a pravděpodobnost dopravní nehody.

V Praze přibylo v neděli 500 případů, nejméně za poslední měsíc

V Praze v neděli přibylo 500 potvrzených případů nemoci covid-19, nejméně za poslední měsíc. Proti předchozí neděli odhalily laboratoře zhruba o 140 nakažených méně. Vysoké zůstávají v posledních dnech počty úmrtí s covidem, v metropoli od začátku epidemie zemřelo 2134 lidí. Od začátku očkování koncem prosince aplikovali zdravotníci v hlavním městě zhruba 204.000 dávek vakcíny proti covidu, nejvíce ze všech regionů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/bc/9f/65/3253997_1144677_Prg_10_Rada_2021.pdf

Začíná on-line festival Týden mozku, nabízí přednášky i workshopy

Dnes začíná festival Týden mozku. Přinese sérii přednášek, třeba na téma spánkové medicíny či vzniku bolesti, nebo workshop trénování paměti. Akce, která potrvá do 21. března je letos kvůli pandemii on-line. Koná se podvaadvacáté.

Statistici oznámí, jak si v lednu vedl v Česku maloobchod

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky českého maloobchodu za leden. V prosinci tržby meziročně vzrostly o 3,7 procenta bez očištění o sezonní vlivy a o 1,4 procenta s očištěním. Ve většině měsíců roku 2020 ale tržby ve srovnání s předchozím rokem klesaly.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.3.2021