Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.3.2021

V pondělí v Česku přibylo 10.511 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, o 130 méně než před týdnem. Od poloviny února je to nejnižší pondělní nárůst počtu nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem zůstává dál vysoký. Proti minulému týdnu se jejich počet sice snížil o 150, od neděle jich ale přibylo 340 na 8939. Na 2000 z nich je ve vážném stavu. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza oslabovala, ztrácely akcie VIG, Este Bank i ČEZ

Pražská burza, která v pondělí zavřela na nejsilnější hodnotě od začátku epidemie koronaviru, dnes oslabila. Index PX klesl o 0,32 procenta na 1078,08 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie pojišťovny VIG a Erste Bank a po zveřejnění výsledků ztrácela i elektrárenská společnost ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Vláda by měla uzavřít průmysl, vyzvala v Praze iniciativa

K několikatýdenní uzávěře veškerého průmyslu s výjimkou kritické infrastruktury vyzvali dnes vládu před budovou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) zástupci iniciativy Zastavme covid, společně a spravedlivě. Podle nich jsou současná opatření vlády nedostatečná a chaotická. Mluvčí MPO Štěpánka Filipová k dnešní akci iniciativy řekla, že úřad o ní nedostal žádné informace, a proto ji nemůže ani komentovat.

Praha hledá, jak dorovnat ztrátu způsobenou daňovým balíčkem

Vedení hlavního města hledá řešení, jak se v letošním rozpočtu vyrovná s více než dvoumiliardovou ztrátou způsobenou vládním daňovým balíčkem schváleným na konci loňského roku. Jednou z diskutovaných možností jsou škrty v běžných výdajích. Škála opatření je ale široká a můžeme kombinovat víc variant řešení, řekl dnes primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Praha se musí vypořádat i s dopady pandemie covidu, která jej za uplynulý rok připraví o asi sedm miliard korun.

V Praze 12 otevřeli kontaktní místo pro bydlení

Další pražské kontaktní místo pro bydlení, které je určeno lidem v bytové nouzi, se otevřelo v Praze 12. Radnice to oznámila na svém webu. Centra, kde lidem pomohou s bydlením, nyní fungují třeba v Praze 3 a v Praze 10. Vedení města loni v březnu schválilo pilotní projekt kontaktních center, který potrvá do roku 2022.

Hackeři zaútočili na tři pražské soukromé polikliniky

Hackeři zaútočili na tři soukromé polikliniky v centru Prahy, uvedl dnes server Deníku N. Poliklinikám v Legerově, Kartouzské a Myslíkově ulici nefunguje podle serveru e-mailová pošta ani objednávkový systém a lékaři přišli o přístup do databází laboratoří. Internetový útok na společnost Poliklinika IPP potvrdila její jednatelka a také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Pražští hygienici se ohradili proti kritickým tvrzením SZPI

Pražští hygienici se ohradili proti tvrzením Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), že po převzetí části pravomocí inspekcí od hygieniků neznali provozovatelé kontrolovaných podniků ani nejzákladnější povinnosti. Podle mluvčího Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) Zbyňka Boublíka naopak musejí hygienici došetřovat stravovací provozy spadající do kompetencí SZPI, protože si v nich lidé stěžují na zdravotní potíže.

Pražskou MHD využívá o 60 procent méně cestujících

Pražskou veřejnou dopravu využívá v současné době ve všední dny proti normálu zhruba o 60 procent méně cestujících. Důvodem jsou opatřením proti šíření nemoci covid-19. Největší pokles je v metru. Největší úbytek cestujících zatím byl loni v březnu. Vyplývá to z dokumentu organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Dokument vytvořila pro magistrátní výbor pro dopravu. Provoz MHD byl loni na začátku pandemie omezen a jen dopravní podnik (DPP) očekává propad tržeb za loňský rok až 1,4 miliardy Kč.

Za útok na policistu zakázal soud demonstrantovi pobývat v Praze

Soud dnes potrestal účastníka loňské protivládní demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze za to, že trefil zasahujícího policistu polenem do hlavy. Devětatřicetiletému elektromontérovi Lukáši Veselému z Teplic uložil roční podmínku a dvouletý zákaz pobytu na území Prahy. Verdikt zatím není pravomocný. Veselý tvrdí, že hozeným předmětem nebylo poleno, ale zpola vypitá půllitrová lahev z plastu.

Město začne testovat provoz turistické karty Prague Visitor Pass

Městská firma Prague City Tourism (PCT) zahájí letos od 1. dubna testovací provoz nové turistické karty Prague Visitor Pass. Turistům bude sloužit jako vstupenka do památek, jízdenka MHD, půjčí si s ní kolo nebo ji využijí k získání slev. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Kartu začala PCT připravovat v roce 2019. V Praze v minulosti fungovaly karty vlastněné pouze soukromými firmami. Kvůli pandemii covidu-19 loni klesl turistický ruch meziročně o 73 procent.

Praha 3 podala správní žalobu proti výškové budově na Vackově

Praha 3 podala správní žalobu proti vydání územního rozhodnutí ke stavbě patnáctipatrového domu na Vackově u parku Židovské pece. Rada krok schválila minulý týden v reakci na zamítnutí odvolání městské části magistrátem. Podle vedení Prahy 3 bude budova moc vysoká, do oblasti se nehodí a územní řízení mělo závažné nedostatky. Objekt chce postavit společnost Metrostav Development jako další část rozsáhlé výstavby na Vackově.

Strážníci řešili od září 63.556 porušení nařízení proti covidu

Pražští strážníci zaznamenali od loňského září 63.556 případů porušení vládních nařízení proti šíření nemoci covid-19. Mezi nejčastější prohřešky patří nenošení roušky v MHD. Lidé také často porušovali zákaz pití na veřejnosti nebo zákaz shlukování. Strážníci celkem uložili 4154 pokut za více než 1,46 milionu Kč. Nejvíc případů dosud zaznamenali letos v březnu. Většinu případů řešili strážníci domluvou.

Počty nových případů covidu v Praze klesají, více se ale umírá

V Praze v pondělí přibylo 993 potvrzených případů nemoci covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek za všední den od 12. února, kdy testy v metropoli odhalily rovněž 993 nakažených. Zhoršuje se ale bilance úmrtí. V neděli v Praze zemřelo 33 lidí s prokázaným koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dosud v Praze zemřelo 2161 s covidem. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

ČEZ oznámí loňské výsledky, navzdory covidu by si měl polepšit

Energetická společnost ČEZ dnes ráno oznámí výsledky svého loňského hospodaření. Analytici předpokládají, že firma si navzdory koronavirové pandemii ve většině ukazatelů meziročně polepšila. Důvodem je podle nich především růst ceny, za níž firma dodává vyrobenou elektřinu na velkoobchodní trhy. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a další členové vedení firmy se k výsledkům i dalším aktivitám společnosti následně vyjádří na dopolední on-line tiskové konferenci.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.3.2021