Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.3.2021

V úterý přibylo v Česku 13.934 případů covidu, to je o 1400 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo na 0,97. V nemocnicích bylo po víkendu 9401 pacientů s covidem, 2045 v těžkém stavu, nejvíc během epidemie. V úterý se počet hospitalizací snížil na 9006.

Praha 8 bude hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 829,5 milionu Kč

Radnice Prahy 8 bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 829,46 milionu korun. Na investice vydá městská část více než 150,7 milionu. Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé městské části. Od začátku roku byla radnice v rozpočtovém provizoriu, které jí neumožňuje investovat. Na loňský rok měla městská část schválený rozpočet s vyrovnanými příjmy a výdaji 823,98 milionu korun.

Praktici vakcínou AstraZeneca očkovali 12.553 Pražanů

Praktičtí lékaři v hlavním městě vakcínou AstraZeneca proti covidu-19 zatím naočkovali 12.553 lidí starších 70 let. Dnes to řekl krajský koordinátor očkování a ředitel odboru zdravotnictví magistrátu Martin Ježek. Celkem zdravotníci v Praze naočkovali zhruba 210.000 lidí, jak vyplývá z údajů k 16. březnu zveřejněných na webu Golemio.

Novotný končí v ODS

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný skončí po volbách v ODS. Oznámil to na svém facebookovém účtu. Tvrdí, že se k němu strana zachovala uboze.

Praze 4 se nelíbí, že magistrát odmítl námitky proti mrakodrapu

Vedení Prahy 4 nesouhlasí s postupem magistrátu, který zrušil zamítnutí stavby výškové budovy na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova, které vydal stavební odbor radnice. Stavba je předimenzovaná, zhorší kvalitu života a dopravní situaci a je v rozporu s územním plánem. Proti stavbě až 72 metrů vysokého domu už dříve sepsali petici místní obyvatelé a radnice vydala několik nesouhlasných stanovisek. Dům developerské skupiny Karimpol má stát vedle takzvaného skleníku.

Pražská burza rostla, dařilo se většině titulů, ztratily KB či O2

Pražská burza dnes posílila, index PX stoupl o 0,38 procenta na 1082,14 bodu. Dál se drží na nejsilnější úrovni od doby před začátkem epidemie nemoci covid-19 v Česku, výše uzavíral naposledy loni 21. února. Dnes si zisky připsala většina titulů, se ztrátou kolem půl procenta uzavřely Komerční banka a Česká zbrojovka, o dvě desetiny procenta přišel operátor O2. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Koordinátor: V Praze je nyní registrováno 45 očkovacích míst

V metropoli je nyní registrováno 45 míst pro očkování proti covidu-19 s celkovou kapacitou asi 9000 vakcinací denně. Dalších 700 denně jsou schopné naočkovat mobilní týmy a nejméně 6000 praktičtí lékaři. Na dnešním jednání magistrátního zdravotnického výboru to řekl pražský koordinátor očkování Martin Ježek. Problematická podle něj nyní není kapacita míst, ale stále dodávky vakcín.

Noční linky pražské MHD mohou mít delší intervaly a kratší trasy

Provoz nočních linek pražské MHD by kvůli úbytku cestujících v souvislosti s opatřeními proti covidu mohl být upraven. Některé linky by mohly mít zkrácené trasy a prodloužené intervaly. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválil magistrátní výbor pro dopravu. Změny ale nedoporučuje organizace Ropid, která organizuje pražskou MHD, přinese problémy cestujícím a finanční úspora bude nízká. Výbor je poradní orgán, případné změny musí odsouhlasit vedení Prahy. Kvůli pandemii klesl počet cestujících v noční MHD až o 90 procent.

Vltava Labe Media musí Marešové zaplatit 100.000 korun, potvrdil soud

Vydavatelství Vltava Labe Media (VLM) musí zaplatit 100.000 korun zdravotní sestře Věře Marešové za to, že při informování o jejím případu novináři nerespektovali presumpci neviny. Pražský městský soud bez nařízení jednání odmítl odvolání, rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 5 je tak pravomocný. Dnes o tom informoval server Seznam Zprávy. Marešová po VLM v žalobě požadovala 2,6 milionu korun, vydavatelství jí ještě před zahájením soudních jednání uhradilo 100 tisíc korun. VLM vydává mimo jiné noviny Deník.

Předsedou komise IT Prahy 8 je bývalý radní Slobodník

Novým placeným předsedou komise pro IT radnice Prahy 8 se stal zastupitel a bývalý radní Josef Slobodník (bezp., dříve ODS). Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Důvodem zvolení je podle předkladatele návrhu, místostarosty Jiřího Vítka (Patrioti) narůstající množství práce v IT. Slobodník loni figuroval v kauze zveřejněné serverem Seznamzpravy.cz o nákupu dezinfekce pro Prahu 8. Vinu odmítl a dosud nebyl obviněn ani nestanul před soudem.

Praha má domluvenou vakcínu pro spuštění svého očkovacího centra

Praha domluvila se státem dodávku 1100 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech pro první týden fungování očkovacího centra, které město plánuje v pondělí spustit v Kongresovém centru. Novinářům to dnes řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Ve zkušebním provozu nebudou k očkování v centru připuštěni lidé registrovaní ve státním očkovacím systému, první týden vakcínu podle radní dostanou městští policisté a lidé s poruchami intelektu. Plný provoz by měl být zahájen 6. dubna.

V Grébovce budou pokáceny dva jehličnany napadené kůrovcem

V pražských Havlíčkových sadech, známých jako Grébovka, budou muset být pokáceny dva jehličnany, které napadl kůrovec. Zároveň odborníci zkontrolují další stromy nejen v Grébovce, ale ve všech parcích v Praze 2. Kvůli kůrovci musela městská část kácet také loni a na dalších místech se s ním potýkaly také Lesy hlavního města.

Stát doplatí expředsedovi pražských muslimů 205.000 za stíhání

Bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka dostane od státu dalších zhruba 205.000 korun jako odškodné za své nezákonné trestní stíhání. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, verdikt je pravomocný. Muž se žalobou domáhal přes 9,9 milionu korun a veřejné omluvy. Obviněn byl kvůli šíření překladu knihy Základy tauhídu – Islámský koncept boha, hrozilo mu až desetileté vězení. Justice ho osvobodila, ministerstvo mu poté vyplatilo 380.000 korun za nemajetkovou újmu a za náklady na právníka.

Úterní nárůst počtu nakažených v Praze byl nejnižší za měsíc

V Praze v úterý testy potvrdily 1445 nových případů nemoci covid-19, o 340 méně než o týden dříve. Zároveň je to nejnižší úterní přírůstek od 16. února, kdy přibylo 1368 nakažených. S nákazou v hlavním městě dosud zemřelo 2176 lidí. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Ode dneška nesmějí úředníci do práce bez negativního testu na covid

Od dnešního dne nesmějí zaměstnanci úřadů na pracoviště bez negativního testu na koronavirus. Výjimka platí pro úředníky, kteří už jsou očkovaní nebo prodělali covid v posledních třech měsících. Veřejné úřady s 50 a více pracovníky začaly s testováním minulou středu. Povinnost testovat zaměstnance na úřadech do 50 zaměstnanců vláda probere podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) ve čtvrtek.

Praha 3 podala správní žalobu proti výškové budově na Vackově

Praha 3 podala správní žalobu proti vydání územního rozhodnutí ke stavbě patnáctipatrového domu na Vackově u parku Židovské pece. Rada krok schválila minulý týden v reakci na zamítnutí odvolání městské části magistrátem. Podle vedení Prahy 3 bude budova moc vysoká, do oblasti se nehodí a územní řízení mělo závažné nedostatky. Objekt chce postavit společnost Metrostav Development jako další část rozsáhlé výstavby na Vackově.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.3.2021