Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 18.3.2021

Ve středu přibylo v Česku dalších 11.928 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 2600 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od poloviny února ale neklesají denní přírůstky ve všední dny pod hranici 10.000. Počet lidí, kteří od začátku epidemie v Česku zemřeli s covidem, přesáhl 24.000. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie k dnešku kleslo z 0,97 na 0,91. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza dnes výrazně rostla, dařilo se akciím Erste a ČEZ

Pražská burza dnes znovu rostla, index PX posílil o 1,26 procenta na 1095,79 bodu. Má tak za sebou nejúspěšnější den v letošním březnu. Zároveň je to nejvyšší zavírací hodnota od loňského 20. února. Nahoru dnes burzu táhly především akcie Erste Bank a elektrárenské společnosti ČEZ. Aktivita na trhu byla nadprůměrná. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Lidí s covidem leží na Bulovce nejméně od začátku března

Pacientů s covidem-19 leží nyní ve Fakultní nemocnici Bulovka nejméně od začátku března, počet klesl pod 200. Zástupci nemocnice o tom informovali na twitteru. Další pražské nemocnice zlepšení situace zatím nepotvrzují. Fakultní nemocnice Motol měla podle informací na twitteru dnes stále přes 200 hospitalizovaných s covidem, podobný počet hlásí Fakultní Thomayerova nemocnice. Naopak počet hospitalizovaných ve Všeobecné fakultní nemocnici dál roste.

Zámecký park v Lánech se opět otevře pro veřejnost

Zámecký park v Lánech na Kladensku se od Velikonoc opět otevře pro veřejnost. Přístupný bude o víkendech a o svátcích, lidé ho mohou navštívit také ve středu a ve čtvrtek. V tiskové zprávě to dnes uvedl tiskový odbor Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Pražský hrad zůstává kvůli protipandemickým opatřením nadále uzavřený.

Starosta Prahy 11: Koupaliště by mohlo být u ulice Mírového hnutí

Venkovní koupaliště v Praze 11 by mohlo být u ulice Mírového hnutí. Potvrdila to studie proveditelnosti, která koupaliště projektovala pro zhruba 2000 návštěvníků, sdělil dnes starosta jedenácté městské části Jiří Dohnal (Piráti).

Dostihová sezona v Praze začne i letos kvůli koronaviru později

Druhým rokem začne dostihová i parkurová sezona v Praze později. Chuchelské závodiště odvolalo kvůli koronavirovým omezením první dva dubnové rovinové dny a i kvůli koňskému herpesviru skokové soutěže.

Strom v Praze 1 se zatím kácet nesmí, hnízdí v něm holub

Javor na pražském Smetanově nábřeží, proti jehož kácení protestují opoziční politici a místní obyvatelé, se z rozhodnutí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zatím kácet nesmí. Hnízdí v něm holub a kácení bude možné poté, až hnízdo i s mláďaty opustí. Proti kácení dnes na radnici protestovali lidé, tajemník úřadu tvrdí, že ho fyzicky napadli.

Radní Prahy 6: Odběry z nosu jsou podle dětí bolestivé

Podle pilotního testování ve školách v Praze 6 nejsou antigenní testy Lepu Medical vhodné pro testování dětí na covid-19. Část žáků odběry označila za bolestivé, uvedla radní Prahy 6 Marie Kubíková (ODS). Dnes otevřeným dopisem a který schválila rada šesté městské části, vyzvala vládu, aby plánované užití antigenních testů výtěrem z nosu pro plošné testování žáků na covid-19 přehodnotila.

Festival Metronome Prague se opět přesouvá, tentokrát na rok 2022

Největší pražskou hudební přehlídku pod širým nebem festival Metronome Prague pořadatelé z letošního června přesunuli na 23. až 26. června příštího roku. K rozhodnutí organizátoři dospěli po zvážení okolností souvisejících s pandemií covid-19. Přestože se situace obrací k lepšímu, nedostatek času do původně plánovaného červnového termínu znemožňuje dokončení prací na takto rozsáhlém projektu. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Pražské gorily Bikira a Kamba mají covid

Testy prokázaly nemoc covid-19 u dalších dvou goril v pražské zoologické zahradě. Vzorek trusu pozitivní na koronavirus mají nově samice Bikira a Kamba, informovala dnes zahrada na webu. Už dříve byla nákaza odhalena u gorilího samce Richarda a samice Shindy. Infekce se v Troji nevyhnula ani několika kočkovitým šelmám, ale situace u nich se podle zahrady stabilizovala.

V Praze počty nově nakažených klesají, horší je ale bilance úmrtí

V Praze ve středu přibylo 1188 potvrzených případů onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 500 nově nakažených méně, oproti úterý potvrdily laboratoře asi o 250 pozitivních testů méně. Bilance úmrtí se ale v poslední době zhoršuje, dosud v Praze s koronavirovou nákazou zemřelo 2204 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Paliva v Praze dál výrazně zdražila, benzin stojí přes 31 Kč/l

Pohonné hmoty v Praze dál výrazně zdražily. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla od minulé středy o 81 haléřů a dostala se přes 31 korun na litr. Průměrně se nyní u čerpacích stanic v hlavním městě prodává za 31,20 koruny za litr. Za naftu řidiči zaplatí v průměru 29,92 koruny za litr, před týdnem byla o 40 haléřů levnější. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

25. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

25. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se koná ve čtvrtek 18. března 2021. Pražští zastupitelé dnes projednají zahájení činnosti očkovacího místa v Kongresovém centru Praha (KCP), kde budou lidé očkováni proti covidu. Na programu jednání je také příprava stavby koncertního sálu na Vltavské nebo ponechání loni nevyčerpaných investičních dotací městským částem. Zastupitelé prodiskutují také přidělení dotací nebo vyhlášku o hazardu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.3.2021