Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.3.2021

Testy potvrdily v ČR ve čtvrtek 10.576 nových případů covidu, proti předchozímu týdnu o 660 méně. Počet zemřelých s covidem stoupl na 24.331. V nemocnicích bylo ve čtvrtek 8773 lidí s covidem, o téměř 400 méně než ve středu. Počet pacientů s vážným průběhem se snížil minimálně na 1992 lidí. Ministerstvo zdravotnictví eviduje 20 případů, kde je potvrzena nebo je velmi pravděpodobná jihoafrická mutace. Jedno ze dvou ohnisek je u celníků. ČR má opět nejvíce nových případů covidu za 14 dní v EU, například Němci jich mají desetkrát méně.

Pražská burza oslabila, ztrácela většina hlavních emisí

Pražská burza dnes oslabila, a smazala tak většinu z předchozího dvoudenního růstu. Index PX klesl o 1,43 procenta na 1080,07 bodu. Dolů burzu táhly třeba akcie energetické firmy ČEZ, ale ztrácela i většina ostatních hlavních emisí. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

DPP převzal poslední z dodávky 500 nových autobusů

Do garáží v pražské Hostivaři dorazil dopravnímu podniku (DPP) poslední z dodávky pěti stovek standardních autobusů od firmy SOR Libchabvy. DPP nakupuje nové vozy již dlouhodobě. V posledních několika letech se tak stáří vozového parku snížilo z 9,56 let v roce 2017 na nynějších 5,39 roku. V budoucnu bude podnik nakupovat vozy s alternativním pohonem. DPP je největší městkou firmou a provozuje kromě autobusů také metro, tramvaje a lanovku.

Ve čtvrtek přibylo v Praze přes 1000 nakažených covidem

Testy ve čtvrtek odhalily v Praze 1047 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší čtvrteční nárůst od konce ledna, před týdnem přibylo o sedm desítek případů více. Od začátku epidemie byl nový koronavirus v hlavním městě prokázán u téměř 163.900 lidí, z nichž 2220 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pošta dnes v 19:00 zavře všechny své pobočky

Česká pošta dnes od 19:00 uzavře všechny své pobočky kvůli provozní údržbě datových center. Výluka potrvá do pondělních 04:00. Dnes tak dříve zavře 34 poboček, které by jinak měly večer otevřeno, v sobotu neotevře 524 pošt a v neděli 45 provozoven. Vyplývá to z informací firmy na webu.

Končí prodej desáté emise dluhopisů pro občany, další v pondělí

Dnes končí desáté upisovací období pro prodej státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopis Republiky. Dluhopisy z této emise je třeba zaplatit do pondělí 22. března. Ministerstvo financí o tom informovalo na internetových stránkách. Úřad zároveň v pondělí spustí prodej 11. emise dluhopisů. Informace o nové emisi i statistiky k právě končící emisi úřad zveřejní rovněž v pondělí.

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za únor

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za únor. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) přístup do on-line formuláře otevře v 09:00, žádosti bude přijímat do 19. dubna. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mají stejně jako v předchozích měsících nárok na příspěvek 400 korun na den. Dotaci si nemohou nárokovat za období jarních prázdnin a nemohou ji čerpat zároveň s kompenzačním bonusem.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.3.2021