Přinášíme informace o rozhodnutích 25. zasedání ZHMP…

Zasedání trvalo skoro 25 hodin. Začalo ve čtvrtek v 8.30 hod, a skončilo v pátek v 1.10 hod. 

Spor ODS vs. radní Hana Kordová Marvanová

Zastupitelka za ODS Alexandra Udženija požadovala po radní Haně Kordové Marvanové, aby se omluvila za to, že pochybila ve věci: Rada hlavního města Prahy měla do 30. listopadu loňského roku předložit zastupitelstvu města stanovisko Úřadu pro hospodářskou soutěž v otázce vyhlášky o regulaci hazardu v Praze. Toto zadání nebylo splněno. Zastupitelstvo neobdrželo ani požadovanou informaci, ani žádost o prodloužení termínu splnění uloženého úkol. Hana Kordová Marvanová se však bránila a naopak požadovala omluvu od ODS. Spor se tak prolínal skoro celým zasedáním ZHMP…

Psali jsme zde:

Následoval celodenní maratón, kdy se opozice s koalicí snažila domluvit na zkrácení programu schůze a řešení v podstatě „jen“ koronakrize. To však koalice nechtěla a tak se rozhodovalo dle nabitého programu. K překvapení došlo, když už při nočním hlasování neprošlo schválení dotace pro letošní ročník festivalu Prague Pride 2021. Ta se tak bude schvalovat až na příštím zasedání v dubnu…

25. zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 25. zasedání ZHMP:

Praha dá letos na dotace v turistickém ruchu 15,33 milionu Kč

Pražský magistrát vynaloží letos na neinvestiční dotace v turistickém ruchu 15,33 milionu korun. Peníze jsou určené pro kongresy a konference nebo na akce s mimopražským přesahem. Přidělení peněz na čtvrtečním zasedání schválili pražští zastupitelé. Původně měli dostat peníze také pořadatelé akce Prague Pride, těm ale zastupitelé magistrátní komisí navrhovanou částku neschválili.

Zastupitelé nevyloučili, že by Praha mohla sama kupovat vakcínu

Pražský magistrát nevyloučil možnost, že by v budoucnu sám mohl nakupovat vakcínu proti covidu-19. Zastupitelé na jednání téměř tři hodiny diskutovali o nabídce firmy Fatrade prodat metropoli 400.000 dávek vakcíny AstraZeneca za 135 milionů korun. Městská rada ji neschválila ani neprojednala, opozice však kritizovala to, že se jí magistrát vůbec zabýval. Padl návrh, aby se podobnými nabídkami město v budoucnu už nezabývalo, který však předkladatel stáhl, a zastupitelé nakonec neodhlasovali nic.

FOK se bude od dubna starat o kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK bude mít od letošního dubna ve správě kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě, o který se bude starat a nadále v něm vystupovat. Rozhodli o tom pražští zastupitelé na svém jednání, které začalo ve čtvrtek ráno. Kostel město koupilo od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří. Za památku město zaplatilo 99,99 milionu korun. Kostel slouží jako koncertní scéna FOK.

Zastupitelstvo hlavního města Praha neschválilo dotaci pro Prague Pride 2021

Hlasování:

pro 30

proti 1

zdržel se 3

Což pro schválení dotace nestačilo. Následně se ozval zastupitel Martin Benda (Praha Sobě), který řekl, že jeho hlas „pro“ nebyl započítán. Nastal cca 15 minutový zmatek. Primátor Hřib (Piráti) se snažil prostřednictvím jednacího řádu znovu o to, aby se hlasování opakovalo. To však neprošlo, část zastupitelů nové hlasování odmítla. Radní pro kulturu, turismus a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě), navhrhne dotaci pro „duhový festival“, na příštím dubnovém zastupitelstvu.

Pražští zastupitelé schválili očkování v Kongresovém centru

V pražském Kongresovém centru může od pondělí začít ve zkušebním provozu fungovat místo pro očkování proti covidu-19. Městští zastupitelé na jednání schválili nutnou změnu zřizovací listiny organizace Metropolitní zdravotnický servis, které centrum zastřešuje. V prvním týdnu vakcínu v centru dostanou městští policisté a lidé s poruchami intelektu a jejich ošetřovatelé. Pro očkování lidí ze státního registračního systému se má otevřít začátkem dubna.

Praha ponechá příspěvkovým organizacím dotace 719 milionů Kč

Pražský magistrát přenechá svým příspěvkovým organizacím přidělené dotace, které nestihly v minulém roce utratit. Celkově jde o částku 719,23 milionu korun, což je meziročně méně. Rozhodli o tom zastupitelé hlavního města. Také rozhodli o ponechání dotací městským částem za téměř tři miliardy korun.

Praha přenechá radnicím neutracené dotace 2,88 miliardy korun

Pražský magistrát ponechá radnicím městských částí účelové dotace z uplynulých let, které nestihly utratit. V součtu jde o 2,88 miliardy Kč. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Podle magistrátních pravidel musí radnice peníze využít v roce, na který je dostanou. Přesun do rozpočtu na další rok jim pak musí schválit hlavní město. Letos vydá magistrát na samotný chod radnic dohromady přes pět miliard korun a další peníze jim průběžně rozděluje na dotacích.

V Praze letos dopravu ovlivní desítky oprav silnic i opravy v MHD

V ulicích Prahy se letos uskuteční 43 významných oprav či událostí, které způsobí dopravní omezení. Opravy jsou naplánované jak na komunikacích, tak v rámci MHD. Dopravu ovlivní také sportovní či kulturní akce, u nichž je konání odvislé od epidemiologické situace v souvislosti s nemocí covid-19. Seznam akcí projednali pražští zastupitelé. Seznam kritizovali opoziční zastupitelé ODS, některé opravy se podle nich překrývají a město špatně komunikuje s radnicemi. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) to odmítl.

Praha bude pokračovat v přípravě koncertního sálu na Vltavské

Praha bude pokračovat v přípravě koncertního sálu na Vltavské. Letos plánuje vypsat mezinárodní architektonickou soutěž, ještě předtím by měla být jasná dohoda o spolupráci se státem a financování stavby. Další postup schválili zastupitelé. Sál má podle první studie stát asi šest miliard korun, podle některých opozičních zastupitelů by mělo vedení města zvážit zapojení soukromých peněz.

Praha schválila změnu územního plánu pro trať k hlavnímu nádraží

Praha změnila územní plán, aby bylo možné vybudovat tramvajovou trať z Vinohradské třídy kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice. Změnu schválili zastupitelé. Kdy se začne stavět zatím není jasné, magistrát spolu s radnicí Prahy 1 plánuje i úpravy Vrchlického sadů u nádraží. Praha kromě této trasy chystá prodloužení trati z Vinohradské třídy na Václavské náměstí.

Zasedání ZHMP skončilo v pátek 19.3.2021 v noci v 1.10 hod. Další ZHMP, se koná 22.4.2021.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.3.2021

Psali jsme zde: