Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 20.3.2021

Epidemie koronaviru v pátek v mezitýdenním srovnání znatelně zpomalila. Laboratoře v ČR odhalily 9624 nakažených, zhruba o 5300 méně než minulý týden. Poprvé od poloviny února nárůst nakažených ve všední den klesl pod 10.000. Nemocnice ale stále zůstávají na hraně kapacity. Dnes odpoledne bylo v Česku volných 11 procent nemocničních lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO a čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, jež nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,93 na 0,87. Pod hranicí 0,9 bylo naposledy 23. ledna.

Policie zasahovala ve třech otevřených restauracích v Praze

Pražští policisté v noci na dnešek zasahovali ve dvou otevřených restauracích a jednom baru. Našli v nich 67 lidí, kteří jsou podezřelí z přestupku. V baru našli také několik sáčků s kokainem. Na webu o tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk. Restaurace a noční podniky musejí být podle nařízení vlády kvůli epidemii koronaviru zavřené.

Kvůli požáru domu v Bohnicích evakuovali hasiči 20 lidí

V pražské čtvrti Bohnice hořela garsoniéra ve čtyřpatrovém domě v Řepínské ulici. Hasiči museli evakuovat 20 lidí, všichni jsou mimo ohrožení života. Na vyšetření do nemocnice převezli záchranáři tři lidi. Pro obyvatele domu přijel evakuační autobus, náhradní ubytování vyřeší městská část. Hasiči to uvedli na svém twitteru. Příčinu požáru zjišťuje vyšetřovatel.

V Praze v noci shořela chata, škoda je 1,5 milionu korun

Na pražské Zbraslavi shořela dnes nad ránem chata. Požár způsobil škodu předběžně za 1,5 milionu korun. Dnes dopoledne budou vyšetřovatelé na místě zjišťovat příčinu požáru, informovala mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská.

V Praze přibylo v pátek 1185 nakažených, méně než před týdnem

V Praze přibylo v pátek 1185 potvrzených případů covidu-19. Je to více než ve čtvrtek, ale zhruba o 220 méně než před týdnem. Od začátku epidemie odhalily laboratoře v hlavním městě 165.039 nakažených, více než 140.000 z nich se dosud vyléčilo. S nákazou dosud v metropoli zemřelo 2231 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

Dnes dopoledne začíná jaro, počasí ale bude ještě pár dnů zimní

Dnes začíná astronomické jaro. Zhruba v půl jedenácté dopoledne stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Až do červnového letního slunovratu se pak bude den prodlužovat. Letošní začátek jara ale podle meteorologů bude spíš připomínat zimu. Zimní počasí v Česku podle meteorologů vydrží do konce týdne, jaro se začne pozvolna prosazovat až v příštím týdnu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.3.2021