Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 21.3.2021

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. V sobotu odhalily laboratoře v zemi 5443 nakažených, což bylo zhruba o 1500 méně než před týdnem. Opět kleslo reprodukční číslo, které je nyní na nejnižší hodnotě za dva měsíce. Nemocnice jsou ale stále přeplněné. Počet lidí, kteří s nákazou covidem-19 zemřeli, vzrostl na 24.667. Vláda chce prodloužit nouzový stav kvůli epidemii koronaviru minimálně o dva týdny, poslance ale podle předběžné domluvy požádá o jeho prodloužení o 30 dní. Povinnost pravidelně testovat budou mít pravděpodobně i firmy do deseti zaměstnanců a živnostníci.

Depo k rozvouz zboží elektrokoly bude v Praze na Florenci nastálo

Cyklodepo pro rozvoz zboží po centru Prahy elektrokoly bude na Těšnově fungovat i po skončení pilotního provozu naplánovaného do konce dubna. Depot.bike tak bude od 1. května 2021 pod magistrálou na dobu neurčitou. Důvodem je ekologický způsob dopravy balíků i zvýšený zájem logistických firem. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Místo pro přeložení zboží z dodávek na nákladní elektrokola zahájilo provoz 18. listopadu 2020 a pro magistrát ho provozuje společnost ekolo.cz.

Hřib,Pecková: Praha a okolí by měly být považovány za jeden okres

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) požádali vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby pro účely opatření zakazujícího pohyb mezi okresy byly Praha, Praha-východ a Praha-západ považovány za jeden okres. Hřib to dnes řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima. Podle Hamáčka o tom lze diskutovat, znamenalo by to ale další mísení obyvatel.

Počet odhalených případů covidu v Praze deset dní zpomaluje

Laboratoře v Praze odhalily v sobotu 638 případů koronaviru. Je to o 300 méně než před týdnem. Zároveň to je nejnižší sobotní nárůst od prvního únorového týdne. Přírůstky nakažených v hlavním městě v mezitýdenním srovnání zpomalují už deset dní v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Tři knihy nově nabízejí světovou literaturu faktu v češtině

Tři publikace, které vyšly v češtině v souvislosti s jarním Velkým knižním čtvrtkem (VKČ), čtenářům nabízejí literaturu faktu svázanou s dějinami 20. století. Checkpoint Charlie od Iaina MacGregora zprostředkovává nový pohled na hraniční přechod v Berlíne, symbol studené války. Kniha Krysí stezka vypráví o životě Otto von Wächtera, nacistického úředníka, důstojníka SS, tvůrce a dozorce krakovského ghetta, jejímž autorem je Philippe Sands. Agnessa-Zpověď ženy stalinského čekisty je svědectvím manželky příslušníka NKVD Sergeje Mironova, které zaznamenala historička Mira Jakovenková.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.3.2021