Berlínští zelení si umí představit vyvlastnění bytů, za účelem zajištění dostupného nájemného…

Berlínští zelení si dokáží představit vyvlastnění bytových jednotek, aby zajistili dostupné nájemné a vymohli právo na bydlení pro všechny. Na sobotním kongresu strany delegáti velkou většinou podpořili cíl referenda, které na situaci bytů upozorňuje. Zároveň v rozhodnutí o programu Zelených pro volby do spolkového sněmu Bundestagu (konají se 26. září 2021) jasně uvedlo, že je třeba vypracovat „kvalitativní kritéria“, aby bylo možné určit, které společnosti jsou způsobilé k vyvlastnění. „Jsme kritičtí k diskusi o čistě kvantitativních horních mezích,“ uvádí se.

Psali jsme zde:

Aliance nájemních iniciativ chce „socializovat“ realitní společnosti s více než 3 000 byty, tj. „Vyvlastnit je za miliardové náhrady podle státního práva.“ Cílem je zastavit růst nájemného. 26. února začala aliance shromažďovat podpisy pro referendum, které by mohlo vést k referendu. K tomu by došlo souběžně s volbami do Bundestagu.

Hlavní zásada „vlastnictví zavazuje“ stanovená v základním zákoně musí být prosazována také v oblasti bydlení a pozemků, jak se nyní uvádí ve volebním manifestu Zelených. Ústředním bodem je ochrana nájemců, zastavení spekulací a zvýšení podílu společného orientovaného bytového fondu na 50 %.„Byli bychom rádi, kdyby nás okolnosti nenutily využívat socializaci jako poslední možnost, abychom mohli plnit ústavní mandát,“ uvedli Zelení. „Pokud bytové společnosti odmítnou plnit svou společenskou odpovědnost, veřejný sektor podpořený referendem tímto krokem zmírní napjatou situaci na trhu s bydlením.“

Zelená rezoluce by se mohla stát zátěží

Rozhodnutí Zelených odhaluje konflikt v této otázce v rámci červeno-rudo-zelené koalice a mohlo by být přítěží pro případná jednání o pokračování aliance po místních volbách v Berlíně, stejně jako po volbách do Bundestagu, kdy by mohla na spolkové úrovni vzniknout koalice Zelení-Die Linke-socdem SPD. SPD je přísně proti vyvlastnění. Levice (Die Linke) je naopak pro a aktivně podporuje sběr podpisů pro referendum.

Ve svém volebním programu Zelení také formulují cíl postavit v Berlíně 20 000 bytů ročně a koupit co nejvíce stávajících bytů od státu. Hranice stanovené výše nájemného by neměla vypršet bez náhrady v roce 2025, ale měla by být dále rozvíjena na základě registru nájemného a bydlení.

Autor: Redakce, Morgenpost.de, Praha, ČR, Berlin, Německo, 21.3.2021

Zdroj:

https://www.morgenpost.de/berlin/article231847955/Berliner-Gruene-sagen-Ja-zu-Enteignungen.html