Místo, kde máte celou Prahu jako na dlani slaví 130 let…

Místo, kde se schází milenci, aby si v jejím stínu vyznali lásku. Přesně to je rozhledna Petřín – symbol lásky a velikosti stověžaté Prahy. Tato mohutná konstrukce stojí na petřínském kopci už 130 let.

Zdá se vám naše Petřínská rozhledna povědomá? Nemýlíte se! Rozhlednu nechal totiž postavit v roce 1891 Klub českých turistů, který se inspiroval Eiffelovou věží v Paříži. Stavba se tyčí do výšky 65,5 metrů a je jednou z nejnavštěvovanějších dominant našeho hlavního města. Ocelová konstrukce vážící přes 170 tun má dvě vyhlídkové plošiny. Pokud se vydáte na tu horní, budete ve výšce 55 metrů a otevře se vám výhled nejen na celou Prahu, ale i na široké okolí. Můžete zahlédnout například Říp či masiv Krkonoš.

Ocelová bojovnice

Malá kopie Eiffelovky byla slavnostně otevřena v srpnu 1891. V průběhu své existence zažila rozhledna i nepěkné časy. Například, když ji v roce 1938 pohltil požár, který zničil značnou část tohoto jedinečného skvostu. Přesto se Pražané činili. Za cca 2 měsíce byla tato dominanta opravena a zpřístupněna veřejnosti. Tohle však nebyla jediná situace, kdy mělo tohle vyhlídkové místo namále. Když se Hitler v roce 1939 vydal navštívit okupovanou Prahu, zdálo se mu, že rozhledna kazí výhled z Pražského hradu, a chtěl ji zbourat. Jeho přání nebylo naštěstí nikdy vyhověno a tato ocelová kráska zdobí Prahu dodnes. 

Zářící maják jako symbol solidarity

V současnosti se rozhledna díky moderním technologiím několikrát do roka oblékne do barevného hávu. Barevné osvícení, které podtrhuje její monumentálnost, vždy připomíná nějaký významný den – například 17. března, na den svatého Patrika, září zeleně, modré světlo připomíná zase světový den autistů. Typická je pro ni však barva bílá, kterou svítí každý den po setmění. Poprvé se rozhledna rozsvítila až v roce 1998 a od té doby je zářícím symbolem Prahy. V pondělí však její ocelová konstrukce splyne s okolní tmou. Bude to výraz vzpomínky na prvního českého občana, který přesně před rokem podlehl nemoci covid-19. 

Petřín plný zajímavých zákoutí

Pokud se vydáte na tohle vyhlídkové místo, nezapomeňte zamířit i do suterénu této ocelové krásky. Umístěná expozice vás seznámí s její historií. Vrch Petřín ovšem nenabízí jen krásné výhledy a malebná zákoutí vybízející k procházkám a piknikům. Nevšední zážitek zažijete při jízdě lanovkou nebo při prozkoumávání zrcadlového bludiště. Tento pražský kopec zdobí i Štefánikova hvězdárna, Vrbovská zahrada, Strahovský klášter či Letohrádek Kinských. Přesto je Petřínská rozhledna nejvýraznější dominantou celé této oblasti. 

Autor: Redakce, Praha, ČR, 21.3.2021

Info zde:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/petrinska_rozhledna_letos_slavi_130_let.html

https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/116/petrinska-rozhledna