Čakovice…

V minulém článku jsme se toulali po Třeboradicích. A protože Třeboradice jsou součástí Čakovic, dnes vás seznámíme právě s nimi.

Čakovice jsou jednou z nejpůsobivějších oblastí okrajové Prahy. Pyšní se tím, že jsou největší městskou částí při severním okraji našeho hlavního města. Zámecký park s malebným zámkem je oázou klidu pro všechny, kteří chtějí zapomenout na povinnosti a všední starosti. Při toulkách Čakovicemi narazíte nejen na historické poklady, ale i na místa plná zábavy. Zajímá vás víc? Pojďte s námi brouzdat krásami čakovických zákoutí.

Nádech historie

První písemná zmínka o Čakovicích pochází z roku 1088. Obec patřila v průběhu historie hned několika majitelům. Významným byl až hrabě František Josef Šlika, který v 18. století přestavěl původní tvrz na zámek. Čakovice zažily svůj největší rozmach v pol. 19. stol., kdy je vlastnil baron Alexander Schöller. Ten tu vystavěl cukrovar, přestavěl zámek a vybudoval zámecký park, který je dodnes oblíbeným cílem turistů. V roce 1964 se k obci připojily Třeboradice a Miškovice a v roce 1968 byla tato sloučená obec připojena k hlavnímu městu. Dnes je součástí obvodu Praha 9.

Čakovické dominanty mnoha tváří

V samém srdci obce se se svou zelenou střechu tyčí kostel sv. Remigia. Jako jediný v celé republice je zasvěcen právě tomuto svatému. Kostel stojí na místě svého románského předchůdce. Současná novorománská stavba pocházející z 19. stol. je ozdobou Čakovic a je dominantou, kolem které se točí celé centrum. Blízké okolí kostela zkrášluje socha sv. Jana Nepomuckého a socha sv. Floriána.

Pokud se vydáte směrem k rybníku, neminete zámecký park. Ten je chloubou širokého okolí. Během pár minut tak vkročíte do světa, kde vás pohltí všudypřítomná zeleň. Na severu park obtéká Červenomlýnský potok a na západě ho uzavírá areál bývalého cukrovaru. Tohle kouzelné místo vám vlije novou krev do žil. Doslova vybízí k odpočinku a dlouhým procházkám. Najdete zde spoustu romantických zákoutí a při poklidné vycházce se můžete pokochat stromovými velikány, kteří jako by nad tímto neobyčejným místem drželi stráž. K nejstarším strážcům patří jasan a jinan, kteří se tyčí do výšky více než 30 metrů. Kašna s fontánou, dětské hřiště, zámecký pramen i naučná stezka – to vše zpestří vaši procházku. Dnes slouží anglický park především k rekreaci. Dříve byl však jeho součástí i ovocný sad. Při vstupu do parku vás přivítá čakovický zámek. Neveliká budova byla několikrát přestavěna a dnes v ní najdete sídlo umělecké školy a obřadní síň.

Zámecký park lemuje areál bývalého cukrovaru. Vysoké průmyslové budovy jsou pravým opakem sousedního historického skvostu. Čakovice bývaly kdysi cukrovarskou velmocí. Dnes tuto jejich zašlou slávu připomíná jen název ulice a autobusové zastávky. Areál je stále

zachovalý a sídlí zde několik firem i ubytoven. Dominuje mu komín, který dosahuje výšky 80 metrů, takže ho určitě nepřehlédnete.

Do Čakovic i za zábavou

V Čakovicích narazíte hned na několik rybníků. Jeden z nich najdete přímo v zámeckém parku, druhý kousek od areálu bývalého cukrovaru, nedaleko čakovického sídliště. Zábavy si v Čakovicích užijete plno. Hned vedle Biologického rybníka narazíte na psí loučku nebo skatepark. V horkých letních dnech můžete využít místní koupaliště či sportovně-relaxační centrum. Mezi Kbely, Letňany a Čakovicemi se vydejte do lesoparku Havraňák. Čekají vás zde hned dva okruhy: Lesní a Velký. Stačí si jen vybrat. Nechybí zde ani bludiště nebo malé lanové centrum. A pokud vám to nestačí, Havraňák sousedí s Letňanským lesoparkem, který je rájem cyklistů a in-line bruslařů.

Čakovice toho nabízí opravdu spoustu – od kulturních zážitků až po zajímavé atrakce. Ať už se sem vydáte za poznáním, za odpočinkem či jen tak za sportem, určitě se vám tato okrajová pražská část vryje pod kůži.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 21.3.2021

Info:

https://www.cakovice.cz/

Psali jsme zde: