Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.3.2021

Testy v neděli v Česku odhalily 2373 nových případů onemocnění covid-19, o 955 méně než před týdnem. Byl to nejnižší denní přírůstek od 13. prosince loňského roku. Nízký byl tuto neděli ale i počet očkovaných. Zdravotníci aplikovali 8077 dávek vakcíny, nejméně za den od začátku března, včetně víkendů. Povinné testování se podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) od 6. dubna rozšíří o firmy do deseti zaměstnanců a živnostníky, kteří se při práci setkávají s třetími osobami. Schválila to dnes vláda, uvedla Schillerová na twitteru.

Pražská burza začala týden posílením, dařilo se Avastu a O2

Pražská burza začala nový týden posílením a umazala tak část pátečních ztrát. Index PX dnes vzrostl o 0,42 procenta na 1084,65 bodu. Dařilo se akciím technologické společnosti Avast či operátora O2, ztrácela naopak většina finančního sektoru. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Urbanisté se mohou hlásit do soutěže k podobě Florence

Zájemci o účast v mezinárodní urbanistické soutěži na budoucí podobu autobusového nádraží na Florenci a přilehlého území směrem k Masarykovu nádraží se mohou hlásit do 26. dubna. Vítěz soutěže bude znám letos v listopadu. Novinářům to dnes řekl organizátor soutěže Petr Návrat z plánovací kanceláře Onplan. Zadání urbanistické soutěže dnes schválili radní hlavního města. Ekologická organizace Arnika v dnešní tiskové zprávě kritizovala to, že do příprav soutěže nebyla zapojena veřejnost.

Začalo očkování v Kongresovém centru, dnes očkuje strážníky

V pražském Kongresovém centru začalo ve zkušebním režimu fungovat očkovací centrum hlavního města, dnes naočkuje asi 230 strážníků městské policie. Centrum zatím neslouží pro očkování veřejnosti, po strážnících přijdou ve zbytku týdne na řadu lidé s poruchou intelektu a jejich ošetřovatelé.

Praha zřídila pracovní skupinu k omezení provozu v centru

Pražský magistrát zřídil pracovní skupinu, která má se zástupci městských částí projednat detaily omezení průjezdu Malou Stranou a Starým Městem s pomocí monitoringu registračních značek vozidel. Dnes to schválili radní spolu se studií úprav Smetanova nábřeží. Na něm má letos začít vznikat nová zastávka Karlovy lázně směrem na Staroměstskou, přibýt mají i stromy. V plánu jsou i další úpravy, plán Prahy 1 vydláždit plácek u nové zastávky v poslední době vyvolal kritiku.

V pražské MHD vzniknou nové tratě a vyměněny pražce v metru

V pražské integrované dopravě (PID) v budoucnosti vzniknou nové tramvajové tratě, opravovat se bude v metru a provoz autobusů bude ekologičtější. Vyplývá to z dopravního plánu hlavního města na roky 2021 až 2025, který dnes schválili pražští radní. PID se v současné době potýká kvůli opatřením proti koronaviru s výrazným úbytkem cestujících.

Praha chce postavit dva bytové domy na Černém Mostě

Praha chce postavit dva čtyřpatrové domy s 28 byty na Černém Mostě. Městští radní dnes schválili vypsání tendru na stavební firmu s odhadovanými náklady 95 milionů bez DPH, ještě to musí odsouhlasit zastupitelé. Pokud se tak stane, tendr má trvat zhruba rok a následná stavba rok a půl až dva roky. Domy byly původně součástí většího projektu připraveného minulou politickou reprezentací.

V pražském denním centru U Bulhara loni ošetřili 1553 bezdomovců

V ordinacích lékařů v nízkoprahovém denním centru (NDC) U Bulhara, které nedaleko Hlavního nádraží v Praze provozuje nezisková organizace Naděje, loni ošetřili 1553 osob bez domova. V roce 2019 bylo pacientů zhruba o 500 méně, sdělila dnes mluvčí Naděje Hana Šimková.

Praha pořídí studii promenády podél Vltavy

Vedení Prahy nechá zpracovat studii tzv. Povltavské promenády, tedy plánované zelené rekreační zóny vedoucí na pravém břehu Vltavy v oblasti Karlína, Holešovic a Troji, a také podél břehu Rokytky v Libni. Schválili to dnes radní. Studii vypracuje městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Po dokončení městského okruhu má promenáda vést i Povltavskou ulicí, ze které se má doprava posunout pod zem.

Ocenění Podnikatele roku v Praze získal Josef Průša

Ocenění nejlepšího Podnikatele roku hlavního města Prahy pro rok 2020 získal Josef Průša z technologické firmy Prusa Research. Vyhlášení soutěže pořádané poradenskou firmou EY se dnes uskutečnilo po streamu, vítězové postupují do celostátního kola. Jde o mezinárodní soutěž, jejíž celosvětový vítěz se bude vyhlašovat v červnu v Monte Carlu.

Praha byla loni jediným regionem s více narozenými než zemřelými

Praha byla loni jediným regionem České republiky, kde se více lidí narodilo, než zemřelo. Do Prahy se také více lidí přistěhovalo, než se z ní odstěhovalo. Počet obyvatel Prahy tak za rok 2020 vzrostl o 10.807 zhruba na 1,335 milionu. Vyplývá to z údajů o pohybu obyvatelstva, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Praha měla navíc ze všech regionů vůbec nejvýraznější porodnost v přepočtu na množství obyvatel, a naopak nejnižší úmrtnost. V celém Česku bylo loni zemřelých výrazně více než narozených, a počet obyvatel země tak meziročně stoupl jen přibližně o 7800 na 10,702 milionu.

V Praze přibylo v neděli 337 nakažených, nejméně od konce ledna

V Praze za neděli přibylo 337 potvrzených případů nemoci covid-19. To je nejnižší denní přírůstek za posledních sedm týdnů. Naposledy byl nižší nárůst v neděli 31. ledna, kdy pražské laboratoře odhalily 325 nakažených. Minulou neděli testy prokázaly nákazu koronavirem u více než 500 testovaných. Přírůstky nakažených v hlavním městě v mezitýdenním srovnání zpomalují už 11 dní v řadě, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Lidé mohou ode dneška do přírody v celém svém domovském okrese

V Česku mohou lidé ode dneška sportovat a vyrážet do přírody v celém svém domovském okrese, dosud tak mohli pouze na území obce. Omezení pohybu mezi okresy, které je nařízeno od začátku března, ale zůstává dál v platnosti. Původně ministři hovořili o třech týdnech. Stále platí i další opatření, které vláda nařídila kvůli boji s covidem-19. Zavřené tak zůstávají školky a školy a většina obchodů a služeb. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) epidemická situace vyžaduje prodloužení opatření navázaných na nouzový stav za 28. březen, potažmo až do velikonočních svátků, tedy včetně 5. dubna. O prodloužení nouzového stavu bude dnes vláda jednat.

Kostelní zvony v poledne připomenou oběti pandemie koronaviru

V celé zemi se dnes v poledne rozezní kostelní zvony na památku obětí pandemie koronaviru. Dnes uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Od té doby v souvislosti s nákazou zemřelo víc než 24.000 lidí. Česká biskupská konference se zvoněním zvonů připojuje k občanské iniciativě Minuta ticha.

Dnes začne zkušebně očkování v pražském Kongresovém centru

V pražském Kongresovém centru dnes začne ve zkušebním provozu fungovat očkovací místo hlavního města. Proti covidu-19 v něm bude tento týden očkováno 200 lidí denně, zatím to budou strážníci městské policie, lidé s poruchami intelektu a jejich opatrovníci. Kapacita centra v budoucnu bude až 1000 lidí denně. Pro veřejnost registrovanou přes státní očkovací systém se centrum otevře 6. dubna.

Pražští radní projednají dopravní plán či změny ve vedení muzea

Pražští radní dnes projednají dopravní plán města na roky 2021 až 2025, který shrnuje, jak by se měla v budoucnu rozvíjet MHD. Diskutovat se bude také o změnách ve správní radě Muzea paměti XX. století. Na program bylo zařazeno i prodloužení provozu překladového depa na Florenci a studie proměny několika veřejných prostranství.

Vláda požádá o delší stav nouze, projedná i testování ve firmách

Žádost o prodloužení nouzového stavu v zemi projedná na svém dnešním zasedání vláda. Nouzový stav aktuálně platí do 28. března, podle vlády je však nutný nadále, aby mohla platit aktuální přísnější omezení volného pohybu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že minimem je prodloužení o 14 dní, podle vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO) se kabinet shodl, že požádá o celých 30 dní. Ministři by se v rámci koronavirové agendy měli zabývat i návrhem na zvýšení frekvence testování proti covidu ve firmách a o rozšíření portfolia testujících společností.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/66/74/c3/3255030_1145626_Prg_11_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.3.2021