Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.3.2021

V Česku zemřelo od začátku epidemie přes 25.000 lidí, u kterých byla potvrzená nákaza novým typem koronaviru. Více než polovina z nich zemřela letos. Posledních tisíc úmrtí přibylo za sedm dní. Počty potvrzených případů onemocnění v Česku v posledních dvou týdnech klesají. V pondělí testy prokázaly 8167 případů covidu, o 2500 méně než před týdnem. Bodové skóre epidemického systému PES pro dnešní den kleslo ze 68 na 64 bodů. Tak nízko bylo naposledy 11. prosince. Nadále ale zůstává ve druhém nejvyšším z pěti stupňů rizika. V pondělí se zlepšily všechny čtyři parametry, ze kterých se index počítá.

Gripeny nad Prahou nacvičovaly zásah u letounu v nouzi

Stíhací letouny Gripen dnes nad Prahou nacvičovaly zásah vůči letadlu v nouzi. Stroj, který podle scénáře nekomunikoval, piloti doprovodili k ruzyňskému letišti. Hluk letadel přilákal pozornost Pražanů, kteří měli obavy, zda nejde o reálnou situaci. Podle Dvořákové dostali piloti v rámci cvičení za úkol zasáhnout u nekomunikujícího letadla v nouzi, to představoval menší civilní letoun. Mluvčí poznamenala, že podobná cvičení se konají několikrát ročně na různých českých letištích.

Pražská burza na pondělní posílení navázala růstem o 0,39 pct

Pražská burza posílila i podruhé v tomto týdnu. Index PX dnes vzrostl o 0,39 procenta na 1088,84 bodu. Vzhůru šly akcie energetické firmy ČEZ i bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i dolaru.

Městská policie Praha má proti covidu očkováno 200 zaměstnanců

Pražská městská policie (MPP) má v současné chvíli proti covidu-19 naočkováno 200 zaměstnanců. Další více než tisícovka jich potom o něj má zájem. MPP rovněž testuje antigenními testy zaměstnance před nástupem do práce. Kontrola PCR testy prokázaly vir u 14 zaměstnanců. Na dnešním jednání magistrátního výboru pro bezpečnost to řekl ředitel MPP Eduard Šuster. MPP zřizuje hlavní město a má zhruba 2200 zaměstnanců.

Vzdělávací areál Svět záchranářů by mohl vzniknout v Praze-Dubči

Vzdělávací areál Svět záchranářů by mohl vzniknout v pražské Dubči. V areálu by se děti i dospělí měli možnost seznámit s prací záchranářů a jak reagovat na různá rizika. Na dnešním jednání magistrátního bezpečnostního výboru to řekl ředitel Správy služeb hlavního města (SSHMP) Tomáš Stařecký. Předběžný odhad nákladů se pohybuje okolo 550 milionů korun. Peníze by město chtělo získat z evropských fondů. V České republice existuje takový areál v Karlových Varech.

Analýza: Pražské střechy dají solární výkon 120.000 domácnostem

Střechy rodinných a bytových domů v Praze a okolí mohou poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice nejméně pro 120.000 domácností. Výroba jen z nich by současné dodávky ze všech solárních elektráren v hlavním městě zvýšila dvaadvacetkrát. Vyplývá to z analýzy, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala konzultační společnost EkoWATT. Celkem v Praze žije zhruba 600.000 domácností. Pražská energetika dnes na dotaz uvedla, že na střechách je nyní v metropoli asi 1600 fotovoltaických elektráren

Zemřel Hana Hegerová

Ve věku 89 let zemřela zpěvačka Hana Hegerová. Proslavila se předělávkami francouzských šansonů, ale i písněmi jako Levandulová, Denim Blue nebo Vana plná fialek. Byla považována za první dámu československého šansonu. Zemřela obklopena rodinou v Nemocnici Na Homolce, kde byla před měsícem hospitalizována po zlomenině krčku.

Zápisy do prvních tříd budou v Praze spíše na dálku

Zápisy do prvních tříd základních škol v Praze se uskuteční spíše bez přítomnosti dětí. Některé školy se připravují na distanční podobu zápisů, jiné plánují k zápisům do budovy školy pozvat alespoň rodiče dětí. Na dotaz to uvedli ředitelé oslovených základních škol v hlavním městě.

Dopravu v Praze 8 komplikuje únik a hoření plynu v Klapkově ulici

Kvůli úniku plynu a požáru ve výkopu dnes po poledni policie uzavřela pro dopravu i chodce oblast křižovatky Klapkovy a Střelniční ulice v Praze 8. Výbuch nehrozí, oheň je pod kontrolou, řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. Plynaři pracují na opravě poškozeného plynovodu. Jak dlouho práce potrvají, mluvčí společnosti Pražská plynárenská Miroslav Vránek nedokázal odhadnout.

Jižní náměstí v Hloubětíně bude opraveno, akce vyjde na 56 mil.Kč

Jižní náměstí mezi ulicemi Poděbradská, Soustružnická a Chvalská v Hloubětíně se dočká opravy. Vyměněn bude povrch náměstí, vznikne dětské hřiště, přibude zeleň a vyměněny budou všechny koše a lavičky. Práce zahájí Technická správa komunikací (TSK) ve čtvrtek 25. března a skončí 31. května. Pode dřívějších informací by práce měly vyjít na asi 56 milionů korun.

Praha 1 vypsala tendr na úpravu parku Cihelná

Radnice Prahy 1 vypsala tendr na úpravy parku Cihelná, který se nachází na Malé Straně mezi Mánesovým mostem a Cihelnou ulicí. Jak zjistila z věstníku veřejných zakázek, odhadovaná hodnota zakázky je 24 milionů korun. Projekt zahrnuje novou cyklostezku, úpravy zeleně a cest nebo lavičky s výhledem na Vltavu. Praha 1 připravuje i úpravy jiných prostranství, projekt na Smetanově nábřeží v poslední době vyvolal kritiku kvůli plánu pokácet strom.

Praha a okolí nebudou považovány za jeden okres

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po konzultaci s resortem zdravotnictví nevyhověl žádosti o považování Prahy, Prahy-západ a Prahy-východ za jeden okres pro účely opatření zakazujícího pohyb mezi okresy. O výjimku požádali v pátek pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

V Praze přibylo v pondělí opět míň případů covidu než před týdnem

V Praze v pondělí testy odhalily 862 pozitivních na covid-19, oproti předchozímu pondělí je to o 155 případů méně. V minulém týdnu byly ve všední dny nárůsty vyšší než 1000, pod tuto hranici klesly až v sobotu. V mezitýdenním srovnání zpomalují přírůstky nakažených v hlavním městě 12 dní v řadě. Zemřelých s koronavirovou nákazou je v metropoli celkem 2285. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sněmovna se sejde k vládním i poslaneckým sociálním předlohám

Sněmovna se sejde dnes odpoledne na mimořádné schůzi k některým vládním i poslaneckým sociálním předlohám. Na programu řádné schůze je mimo jiné opět verdikt o senátním vetu zavedení až třímilionové sankce pro podnikatele a firmy za porušování protikoronavirových restrikcí vydaných podle krizového zákona. V úvodu jednání by měl složit slib nový poslanec ODS Libor Hoppe, který v dolní komoře nahradí zesnulého Jiřího Ventrubu.

Kapacity odběrových míst v Praze se navyšovat nebudou

Zájem o antigenní testy je v březnu, kdy vláda zavedla povinné testy na covid-19 ve firmách, v pražských nemocnicích v porovnání s dřívějšími měsíci výrazně vyšší. Mnohde naopak klesá počet lidí, kteří se dostaví na přesnější PCR test. Rozšířit kapacity odběrových míst, kde se testuje antigenními testy, však oslovené nemocnice v plánu nemají.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.3.2021