Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 24.3.2021

Počet potvrzených případů koronaviru v Česku znovu překročil desetitisícovou hranici. V úterý testy odhalily 10.883 nakažených, to je zhruba o 3100 méně než minulý týden. Denní přírůstky lidí pozitivně testovaných na covid-19 sice v posledních dvou týdnech v mezitýdenním srovnání klesají, nemocnice zůstávají ale dál přetížené.

Pražská burza rostla potřetí v řadě, dnes ji táhly akcie bank

Pražská burza dnes posílila potřetí v řadě, pomohl ji hlavně závěr obchodování. Index PX vzrostl o 0,12 procenta na 1090,19 bodu. Nahoru ho táhly akcie bank, dařilo se zejména Erste Bank. Ztrácela naopak elektrárenská společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů dosáhl nadprůměrných 722 milionů korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Novou tiskovou mluvčí Letiště Praha je Klára Divíšková

Novou tiskovou mluvčí Letiště Praha je od poloviny března Klára Divíšková. Ta dříve vedla komunikaci například na ministerstvu školství (MŠMT). Na pozici vystřídala Romana Pacvoně, který ve firmě zůstal na jiné pozici. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Divíšková uspěla ve výběrovém řízení. Za sebou má desetiletou zkušenost v médiích.

Praha koupí ultranízkoteplotní mrazničku pro uskladnění vakcín

Pražský magistrát koupí ultranízkoteplotní mrazničku pro uskladnění vakcín proti nemoci covid-19. Zařízení, které je možné nastavit v řádu mnoha desítek stupňů Celsia pod nulou, bude využito ve očkovacím centru v Kongresovém centru Praha (KCP) a dostane jej do užívání Prahou zřizovaná Městská poliklinika Praha. Nákup vyjde na 448.000 korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

Amazon Web Services otevřela českou pobočku v Praze

Společnost Amazon Web Services (AWS) otevřela svou první pobočku v České republice. Nová kancelář v Praze je součástí pokračujících investic největšího světového provozovatele cloudu ve střední a východní Evropě. Firma to uvedla v tiskové zprávě.

V Kongresovém centru v pondělí a úterý naočkovali 450 lidí

V očkovacím centru pražského magistrátu, které od začátku týdne zkušebně funguje v Kongresovém centru na Vyšehradě, zdravotníci v pondělí a v úterý naočkovali asi 450 lidí. Novinářům to dnes řekli zástupci personálu centra a magistrátu. V pondělí v centru očkování dostávali strážníci městské policie, od úterý pak přišli na řadu lidé s postižením intelektu a jejich ošetřovatelé. Příští týden město provoz vyhodnotí, veřejnosti se centrum otevře 6. dubna.

IKEA v létě otevře projekčního studio v Praze ve Westfield Chodov

Nábytkářský řetězec IKEA své první projekční studio ve středoevropském regionu otevře v létě v Praze v nákupním centru Westfield Chodov. Určeno bude přednostně objednaným zákazníkům, kteří si v něm budou moci s konzultanty IKEA naplánovat přestavbu či úpravu interiéru včetně kuchyní, ložnic, koupelen i úložných prostor. Konkrétní termín zahájení provozu chce společnost oznámit začátkem léta.

V Praze v úterý přibylo 1005 případů, počet úmrtí přesáhl 2300

V Praze v úterý přibylo 1005 potvrzených případů koronaviru, o 126 více než v pondělí. V mezitýdenním srovnání je ale nárůst opět nižší, a to zhruba o 450. Počet zemřelých s covidem v Praze stoupl na 2306. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Vývoj epidemie v Praze je podobný jako v celém Česku, denní přírůstky lidí pozitivně testovaných na covid-19 v posledních dvou týdnech v mezitýdenním srovnání klesají.

Nemocní se začnou hlásit k očkování s kódy od lékařů specialistů

Chronicky nemocní s vybranými diagnózami se mohou začít hlásit k očkování proti covidu-19 přednostně díky kódům od ambulantních specialistů. Přidělovat je mohou lékaři z patnácti odborností, například kardiologové, onkologové, diabetologové nebo plicní lékaři. Přidají se tak k lidem nad 70 let, zdravotníkům a zaměstnancům škol, kteří už se k očkování mohou hlásit.

Rada ČNB dnes bude jednat o sazbách, změna se nečeká

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů rada nechá úrokové sazby beze změny. Zároveň čekají vyjádření představitelů banky k následnému možnému zvyšování sazeb v letošním roce. Podle ekonomů lze čekat růst sazeb kvůli poslednímu vývoji ekonomiky a nejistotě kolem pandemie až během druhé půlky roku. Únorová prognóza centrální banky přitom podle nich naznačovala růst sazeb již od druhého čtvrtletí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.3.2021