O post předsedy pražské ČSSD se budou ucházet tři kandidáti, a to včetně současného šéfa organizace Petra Pavlíka…

Nového předsedu bude ve čtvrtek vybírat krajská konference, která by měla podle Dolínka rovněž rozhodnout o podpoře ministra zahraničí Tomáše Petříčka na předsedu celorepublikové ČSSD. Ten se na sjezdu postaví současnému předsedovi Janu Hamáčkovi. Sociální demokraté v hlavním městě v současné době nemají zástupce v městském zastupitelstvu, ve volbách nezískali potřebných pět procent hlasů.

Předsedou krajské organizace byl Pavlík, vysokoškolský pedagog a bývalý náměstek na ministerstvu školství, poprvé zvolen na krajské konferenci v lednu 2018. Pavlík je členem sociální demokracie v Praze 6. Dalším kandidátem na předsedu je právník a předseda sociálních demokratů v Praze 10 Miroslav Dvořák. Třetím potom Pavel Jaroš (ČSSD) z Prahy 13.

Sociální demokraté budou rozhodovat také o svém kandidátovi na předsedu celorepublikové ČSSD. Tím by měl být ministr zahraničí a místopředseda Petříček. Nominaci získal již v některých městských částech, ve čtvrtek ji pak zřejmě dostane od celopražské ČSSD. Vybrán by měl být také jako lídr kandidátky ČSSD v Praze do podzimních voleb.

ČSSD se v komunálních volbách v roce 2018 poprvé od roku 1990 nedostala do pražského zastupitelstva a neuspěla ani na radnicích městských částí. O čtyři roky předtím získala 10,4 procenta a měla osm mandátů v 65členném zastupitelstvu.

Poslední volby v hlavním městě vyhrála ODS, která získala v zastupitelstvu města 14 mandátů. Druzí Piráti jich mají 13 stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN), tyto strany uzavřely koalici. O jeden mandát méně má ANO. V opozici skončily ODS a ANO.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.3.2021

Zdroj:

https://www.cssd.cz/