Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25.3.2021

Ústavní soud (ÚS) z procesních důvodů odmítl návrh senátorů na zrušení únorového vládního usnesení o nouzovém stravu. Zároveň naznačil, že pokud Sněmovna nesouhlasí s prodloužením nouzového stavu, nelze ji obcházet a znovu vyhlásit stav nouze na žádost hejtmanů. Právě taková situace v únoru nastala. Třídy prvního stupně základních škol by se po znovuotevření měly po týdnu střídat v prezenční a distanční výuce. Počítá s tím plán návratu žáků do lavic, který připravilo ministerstvo školství. Po dnešním jednání s opozičními poslanci Pirátů, hnutí Starostové a nezávislí a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Termín pro návrat musí určit ministerstvo zdravotnictví, dodal.

Pražská burza poprvé v týdnu klesla, ubrala 0,63 procenta

Pražská burza poprvé v tomto týdnu klesla. Index PX dnes odepsal 0,63 procenta na 1083,37 bodu. Pokles akcií dodavatele antivirových programů Avast a Erste Bank převážil nad růstem cenných papírů dalších dvou bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru a oslabila vůči dolaru.

Praha otestuje žáky škol vyhrazených pro děti zdravotníků

Pražský magistrát zahájí v pátek dobrovolné testování žáků, kteří navštěvují školy vyhrazené pro děti zdravotníků a zástupců dalších nezbytných profesí. Jak magistrát uvedl v tiskové zprávě, testování se bude týkat asi 400 dětí v 15 školách a uskuteční se v pátek a příští týden od pondělí do čtvrtka ve třech školách denně. Děti budou testovány přímo na místě ze vzorku slin a výtěrem z nosu, a to jak antigenní, tak PCR metodou.

Vlaky z Prahy do Brna a Olomouce omezí několik velkých výluk

Železniční dopravu na prvním koridoru z Prahy do Olomouce a Brna omezí v následujících dvou až třech letech několik velkých výluk. Správa železnic na páteřní trati plánuje na řadě úseků velké rekonstrukce, které zpozdí část vlaků o desítky minut, další pak budou odkloněny po náhradních trasách nebo budou nahrazeny autobusy. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Příprava některých oprav, které vyjdou na miliardy korun, už začaly.

V Praze začnou od soboty plout opět všechny přívozy

Pražané budou moci od soboty 27. března po zimní přestávce znovu využít při cestování MHD všechny přívozy přes Vltavu. V provozu bude sedm přívozů. Na přívozech platí běžný tarif MHD. Loni přeplavily 694.000 cestujících a 154.000 jízdních kol.

V Praze se budou čistit ulice, lidé budou muset přeparkovat

Po velikonočních svátcích začne v Praze každoroční blokové čistění ulic, lidé budou muset na rozdíl od loňska přeparkovat auta. Na začátek prací v jejich ulici je upozorní značky. V týdnu od 5. dubna vyčistí stroje a pracovníci úklidových čet mezi 08:00 a 15:00 ulice v Praze 2, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15, 16 a 17, následně přijdou na řadu zbylé části města. Pražská památková rezervace se bude čistit o víkendech.

Kostel sv. Haštala má nové zvony, rozezní se v dubnu

V pražském kostele sv. Haštala v pátek 26. března biskup Zdeněk Wasserbauer požehná nové zvony. Do zvonice budou zavěšeny letos v dubnu. Dnes to řekl ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) a jeden z iniciátorů odlití zvonu Ondřej Boháč. Sbírku na jejich výrobu vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal. Nové zvony dostane také kostel u sv. Havla. Nový zvon v Praze naposledy dostal právě kostel svatého Havla v roce 2017.

Průzkum: V Praze a Brně pracuje z domu až polovina zaměstnanců

Ve velkých městech, jako jsou Praha a Brno, pracuje z domova kvůli koronavirovým opatřením až polovina zaměstnanců. Více než 50 procent z nich je ale na home office nespokojená kvůli komplikované komunikaci s kolegy nebo složitému připojení do firemní sítě. Vyplývá to z březnového průzkumu technologické společnosti System4u mezi více než 1400 respondenty.

Zastupitelé odvolali v tajné volbě starostu Prahy 22 Zelenku

Zastupitelé Prahy 22 na jednání ve středu večer odvolali v tajné volbě starostu Vojtěcha Zelenku (STAN a Svobodní) na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS). Pro hlasovala těsná většina 13 hlasů. Vedení radnice byly vytýkány špatně řízené investice. Dnes to řekl Zelenka, podle kterého pro odvolání hlasovali také dva členové vládnoucí koalice. Podle Langmajera vznesla opozice na starostu dotazy týkající se školství, které nebyly zodpovězeny, proto navrhl odvolání, které předem ohlásil.

V Praze přibylo 776 nakažených, znovu méně než předchozí týden

Ve středu laboratoře v Praze potvrdily dalších 776 případů nákazy koronavirem. Je to zatím nejnižší denní přírůstek nových případů v tomto týdnu a o 431 míň než minulou středu. S nemocí covid-19 zatím v hlavním městě zemřelo 2330 lidí. Zdravotníci v metropoli podali přes 265.000 dávek očkování proti covidu, potřebnou druhou dávku má víc než 86.000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze od minulého týdne zdražily benzin i nafta

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu znovu poměrně výrazně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v hlavním městě prodává v průměru za 31,58 koruny, to je o 38 haléřů víc než minulou středu. O 23 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 30,15 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Ve srovnání krajů jsou ceny u čerpacích stanic v metropoli nejvyšší.

Předsedkyně AV Zažímalová dnes začne druhé funkční období

Druhé funkční období dnes začíná předsedkyně Akademie věd ČR (AV) Eva Zažímalová. Vědkyně vede instituci od roku 2017. Jako priority pro další čtyři roky už dříve uvedla zlepšení finanční stability instituce či platů zaměstnanců akademie.

Před sjezdem ČSSD dnes budou jednat další čtyři regiony

Další čtveřice krajských konferencí sociální demokracie dnes napoví, jakou podporu mají kandidáti na předsedu ČSSD před dubnovým sjezdem. Současný předseda Jan Hamáček získal zatím nominace dvou regionů, jeho vyzyvatelé Tomáš Petříček a Břetislav Štefan mají po jedné nominaci. Řada regionů proti zvyklostem z předchozích případů nepodpořila nikoho.

ČSÚ zveřejní podrobnosti ke sčítání lidu, které začne 27. března

Český statistický úřad se dnes chystá zveřejnit podrobnosti k letošnímu sčítání lidu, domů a bytů. Sčítací akce, která se koná jednou za deset let, začne o půlnoci z pátku na sobotu a potrvá do 11. května.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.3.2021