Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.3.2021

Epidemie koronaviru v celostátním měřítku i v jednotlivých krajích v poslední době slábne, zvolna klesají také počty hospitalizovaných včetně pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19. V uplynulém týdnu ale zpomalilo očkování a Česko dál patří k zemím, kde se nákaza šíří nejvíc. Jako 19. země světa ČR překročila hranici 1,5 milionu nakažených, podle počtu obyvatel je z nich suverénně nejmenší. Podle počtu nákaz za uplynulých 14 dní je republika druhá nejhorší v Evropské unii, v počtu úmrtí je na tom nejhůř.

Sněmovna umožnila vládě prodloužit nouzový stav do 11. dubna

Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru potrvá i přes Velikonoce. Vláda jej bude moci prodloužit o dva týdny do neděle 11. dubna. Souhlasila s tím dnes Sněmovna podle návrhů KSČM a hnutí ANO. Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze dalších 30 dnů do úterý 27. dubna.

Pražská burza dnes rostla o více než procento, dařilo se Monetě

Pražská burza dnes po čtvrtečním poklesu rostla, index PX přidal 1,03 procenta na 1094,50 bodu. Dařilo se především akciím Monety Money Bank, Avastu a Erste Bank. V zisku byla většina hlavních titulů, v červeném ale skončila nápojářská Kofola. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha se připojí k Hodině Země 2021 a zhasne osvětlení památek

Vedení Prahy se v sobotu 27. března symbolicky připojí k celosvětové iniciativě Hodina Země 2021 a na hodinu zhasne osvětlení pražských památek. Reflektory zhasnou v 20:30 na téměř padesátce míst v hlavním městě. Akce chce upozornit na nutnost ochrany klimatu a snížení emisí. Hodina Země se uskutečňuje od roku 2007 pod patronátem Světového fondu na ochranu životního prostředí (WWF).

Městská nemocnice a poliklinika dostanou od Prahy vakcinační sady

Pražský magistrát poskytne proti šíření nemoci covid-19 svým příspěvkovým organizacím osobní ochranné prostředky, testy a Městské nemocnici následné péče a Městské poliklinice Praha tisíce vakcinačních sad. Na dotaz to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Město v uplynulých týdnech schválilo pořízení lednice a boxů pro uchování očkovacích látek. Fungovat začalo také velkokapacitní očkovací centrum v Kongresovém paláci Praha (KCP).

Řidiči parkující v Holýšovské na Praze 13 musí mít novou smlouvu

Řidiči, kteří mají pronajatá místa na parkovišti v Holýšovské ulici na Praze 13, budou muset kontaktovat městskou firmu Technická správa komunikací (TSK) a vyřídit si novou nájemní smlouvu. Důvodem je, že správu parkoviště nově přebírá po soukromém nájemci právě TSK. Lidé zde budou moci parkovat za stejných podmínek jako dosud. TSK na příkaz města před několika lety vypověděla soukromému nájemci smlouvu a následně se s ním soudila.

Zlatým Ámosem se stal Tomáš Pírek ze ZŠ U Krčského lesa v Praze

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal letos Tomáš Pírek ze Základní školy U Krčského lesa v Praze 4. Na trůnu vystřídal Tomáše Míku z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Je 17. mužem, který za posledních 28 let anketu vyhrál. Zároveň zvítězil i v hlasování u dětské poroty, a stal se také Dětským Ámosem. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru se letos soutěž konala on-line.

Praha 3 vypíše architektonické soutěže na školku a dům seniorů

Radnice Prahy 3 plánuje do léta vypsat dvě architektonické soutěže, a to na stavbu nové školky v Jeseniově ulici a na domov pro seniory v ulici Pod Lipami. Obě stavby mají nahradit dosavadní budovy, které jsou podle vedení radnice nevyhovující. Kromě toho městská část plánuje vypsat také soutěž na vodní prvek, který má stát na místě zmizelé vodní pumpy.

DPP vymění osvětlení v tunelu části metra A za 234 milionů Kč

Osvětlení v tunelech metra čeká výměna za modernější a ekologičtější. Dopravní podnik (DPP) nyní chystá výměnu na trase A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Obnova vyjde na zhruba 233,9 milionu korun a provede ji firma AŽD Praha. Vyplývá to dokumentu zveřejněného vevěstníkuveřejných zakázek. Práce by zde mohly začít letos v létě. První výměna osvětlení začala na podzim 2019 na trase metra C mezi stanicemi Háje a Kačerov. DPP je největší městská firma a provozuje MHD.

V Praze přibylo 794 nákaz, očkování má hotové přes 88.000 lidí

Epidemie koronaviru v Praze zpomaluje. Ve čtvrtek testy prokázaly 794 nových případů nemoci covid-19, zhruba stejně jako předchozí den a o 256 méně než před týdnem. Nárůsty nakažených za poslední dva dny jsou nejnižší ve všední den od přelomu ledna a února. Vyplývá to z údajů nawebuministerstva zdravotnictví.

Poslanci se sejdou k dalšímu prodloužení nouzového stavu

Poslanci dnes projednají další vládní žádost o souhlas s prodloužením nouzového stavu. Menšinový kabinet ANO a ČSSD pravděpodobně získá podporu komunistů. Není ale jisté, zda kývnou na celých 30 dnů do úterý 27. dubna, jak chce vláda. Před tím čeká dolní komoru debata o Národním plánu obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie.

Pražská ČSSD vybrala jako kandidáta na předsedu ministra Petříčka

Pražská sociální demokracie na čtvrteční krajské konferenci nominovala na předsedu ČSSD ministra zahraničí a místopředsedu strany Tomáše Petříčka. Pro šéfa diplomacie na dnešní on-line konferenci hlasovalo 91 delegátů, dosavadní předseda strany, vicepremiér Jan Hamáček dostal 55 hlasů. Na místopředsedu strany pražští sociální demokraté nominovali Michala Šmardu. Šéfa strany vybere sociální demokracie na sjezdu začátkem dubna.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.3.2021