Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.3.2021

Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. Podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví tento měsíc zemřelo s koronavirem zatím 4977 lidí, zatímco za celý listopad si epidemie vyžádala 4974 obětí. Celkem v Česku zemřelo 25.778 lidí s prokázanou nákazou, republika patří v tomto ohledu k nejhůře postiženým zemím v EU i ve světě. Průměrný věk lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem-19, je letos o dva roky nižší než u loňských obětí. Mladších než 70 let je pětina z asi 13.000 obětí epidemie, loni to bylo 16 procent ze zhruba 12.000. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

ČSÚ obnovil po ranním výpadku on-line sčítání lidu

Český statistický úřad obnovil po 17:00 on-line sčítání lidu. Lidé tak mohou opět na stránkáchsčítánízačít vyplňovat elektronické formuláře. Statistický úřad to uvedl v tiskové zprávě. Systém měl od brzkého rána výpadek kvůli chybě v modulu pro vyplňování adres, což způsobilo přetížení systémů.

Policisté zadrželi dva účastníky pochodu, napadli jejich kolegu na Albertově

Někteří účastníci dnešní demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením na pražském Václavském náměstí se po rozpuštění akce vydali přes Palackého náměstí na Albertov. Tam dva z nich – muž a žena – napadli a zranili policistu, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Oba policisté zadrželi, skončili na policejní služebně a jsou podezřelí z trestného činu útoku na veřejnou osobu.

V noci se hodiny posunou o hodinu dopředu, začne letní čas

V noci na neděli začíná letní čas, který potrvá do konce října. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. Zatímco lidé si musí náramkové či nástěnné hodinky posunout sami, hodiny v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se přeřídí automaticky.

Sčítání lidu by měl ČSÚ obnovit ještě dnes odpoledne

Sčítání obyvatel by mělo být obnoveno ještě dnes odpoledne zpřístupněním on-line formulářů. Český statistický úřad dnes ráno pozastavil elektronické sčítání lidu. On-line formulář nešlo vyplnit již od brzkého rána. Výpadek způsobila chyba v modulu pro vyplňování adres, což vedlo k přetížení systému.

Epidemie v Praze slábne, přibývá nejmíň nakažených od konce ledna

V pátek přibylo v Praze dalších 763 případů covidu, to je asi o 400 méně než než před týdnem a nejmíň v tomto týdnu. Nárůsty nakažených za poslední dny jsou nejnižší ve všední den od přelomu ledna a února. Epidemie v hlavním městě stejně jako v celé republice tak dál zpomaluje. Vyplývá to z údajů nawebuministerstva zdravotnictví.

Slonice Lakuna ze Zoo Praha oslavila první narozeniny

Své první narozeniny dnes v pražské zoologické zahradě oslavila sloní samička Lakuna. Slonice se narodila 27. března 2020 v zahradě v Troji a měla by zůstat v Praze i v dospělosti, jak novinářům řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Oslava se konala bez přítomnosti návštěvníků zoo. Zoologické zahrady v Česku jsou totiž vládním nařízením uzavřené od 18. prosince.

Zvířata v pražské zoo představí publikace Ztichlá zoo

Chovatelé a další pracovníci zoo v Praze připravili knižní publikaci se 126 fotografiemi ze zahrady uzavřené kvůli pandemii covidu-19. Koupí titulu Ztichlá zoo mají zájemci možnost přispět na provoz zahrady v Troji. Novinářům to dnes sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

ČSÚ pozastavil on-line sčítání lidu, systém je přetížen

Český statistický úřad dnes ráno pozastavil elektronické sčítání lidu. Důvodem je přetížení systému, uvedl natwitteru. On-line formulář nešlo vyplnit již od brzkého rána. Údaje ze sčítacích formulářů, které lidi do té doby vyplnli, nejsou podle ČSÚ ohroženy. Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na dnešek. Během dvou týdnů by měli lidé údaje o bydlení, domácnosti či vzdělání odeslat elektronicky.

Březen v počtu obětí covidu už překonal dosud nejtragičtější listopad

Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. Podle revidovanýchúdajůministerstva zdravotnictví tento měsíc zemřelo s koronavirem zatím 4977 lidí, zatímco za celý listopad si epidemie vyžádala 4974 obětí. Celkem v Česku zemřelo 25.778 lidí s prokázanou nákazou, republika patří v tomto ohledu k nejhůře postiženým zemím. V pátek testy odhalily dalších 7654 případů nemoci covid-19, o zhruba dva tisíce méně než před týdnem. Ve všední den to je nejnižší hodnota od začátku února.

V Praze jsou po zimě v provozu opět všechny přívozy přes Vltavu

Obyvatelé Prahy mohou ode dneška při cestování MHD využívat po zimní přestávce opět všechny přívozy přes Vltavu. Na svých trasách jich popluje sedm a platí na nich běžný tarif MHD. Loni přívozy přeplavily 694.000 cestujících a 154.000 jízdních kol.

Lidé dnes budou uklízet ČR, kvůli covidu budou akce individuální

Dobrovolníci po celém Česku budou dnes uklízet po zimě města, vesnice a přírodu. Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru to tentokrát nebudou hromadné akce, ale jen individuální nebo rodinné. Lidé se navíc mohou pohybovat jen v okrese svého bydliště, na který je nyní omezen pohyb obyvatel.

Začíná rekonstrukce tramvajové trati z Nuslí na Pankrác

Dnes začíná rekonstrukce tramvajové trati v ulicích Táborská a Na Pankráci v pražských Nuslích. Do 4. června proto bude obousměrně přerušený provoz linek 18 a 93 mezi zastávkou Náměstí Bratří Synků a konečnou stanicí Vozovna Pankrác. Cestující budou moci využít náhradní autobusovou dopravu X18 a X93, případně pravidelnou autobusovou linku 193, která bude mít dočasně upravenou trasu.

V ČR začíná sčítání lidu, údaje je teď možné vyplňovat on-line

V Česku dnes začíná sčítání lidu, domů a bytů, které potrvá do 11. května. V příštích dvou týdnech mohou lidé údaje o bydlení, domácnosti či vzdělání odeslat elektronicky. Formulář se dá vyplnit na webu www.scitani.cz, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou pak od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt, nebo od sčítacích komisařů.

Vláda schválila nouzový stav a opatření do 11. dubna

Vláda schválila pokračování nouzového stavu do 11. dubna, jak ji k tomu dnes večer dala souhlas Sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK řekl, že současně prodloužila všechna dosavadní opatření proti šíření koronaviru, která jsou na nouzový stav navázána. Rozhodla, že o Velikonocích, a to 1. až 3. dubna, budou moct lidé na večerní mše i po 21:00 až do půlnoci.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.3.2021