Nová radnice v Modřanech, kterou staví firmy Geosan Group a Klement, by měla stát asi 617,8 milionu korun…

Náklady na stavbu se přitom původně odhadovaly přibližně na 470 milionů korun, částka postupně narůstá. Posouvá se rovněž termín dokončení stavby, hotová měla být letos na jaře. Vyplývá to z usnesení radních městské části, které je dostupné na webu radnice.

Úřady dvanácté městské části nyní fungují v sedmi budovách, které jsou ve špatném technickém stavu. Architektonický projekt nové radnice, která se nyní staví na pozemcích mezi ulicemi Písková a Generála Šišky, vychází z historie Modřan, budova dostane podobu tří kostek cukru. Cukrovar stál v této části hlavního města od roku 1861 do roku 2005.

Zatím poslední navýšení ceny stavby o 7,1 milionu korun bez DPH souvisí s nově schváleným vybudováním retenční nádrže na dešťovou vodu a úpravami kanalizace. Kvůli tomu bude nutné žádat o další administrativní povolení, což podle přílohy k usnesení radních Prahy 12 zpozdí dokončení stavby. Budova radnice přitom měla být hotová letos na jaře. Zdražení stavby v minulosti zapříčinilo také například navýšení hmoty části budovy, doplnění kabeláže pro WIFI nebo neplánovaná likvidace kontaminované zeminy nalezené na staveništi. Přibyly také samočinné hasicí systémy, fotovoltaika a výkonnější transformátory.

V budově nového sídla radnice budou po jejím dokončení umístěné mimo jiné přepážky státní správy, podatelna, kanceláře úředníků a vedení městské části a jednací místnost zastupitelstva. Multifunkční sál s kapacitou 120 lidí by měl sloužit i pro konference, komorní koncerty a další kulturní akce. Některé kanceláře a prostory určené k podnikání chce městská část pronajímat. Na mnohé z nabízených prostor se však zatím nájemce nenašel a radnice tedy požadované minimální nájemné za některé tyto prostory snížila.

Na financování stavby získala dvanáctá městská část již dříve od hlavního města bezúročnou půjčku 250 milionů korun. Tu musí splatit do roku 2036. Proto také Praha 12 prodává některé své domy a pozemky v Modřanech. Současní radní městské části s prodejem pozemků a nemovitostí navázali na stanoviska minulého vedení, které počítalo se získáním peněz na stavbu prodejem majetku Prahy 12. V letech 2014 až 2018 tvořily koalici hnutí a strany ANO, Změny pro Prahu 12 a ČSSD.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených, starostou je Jan Adamec (Piráti). Praha 12, kde žije 56.617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 12, ČR, 27.3.2021

Zdroj:

https://www.praha12.cz/radnice-prahy-12-vizualizace/gs-2464