Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.3.2021

V sobotu bylo v nemocnicích 7337 lidí s nemocí covid-19, to je nejméně od konce února. Stav 1800 pacientů hodnotili lékaři jako vážný. Poslední březnovou sobotu přibylo dalších 3955 potvrzených případů nákazy, to je o asi 1500 méně než před týdnem. Celková bilance úmrtí stoupla na 25.874. Březen, který se stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie, už má přes pět tisíc obětí.

Policie zablokovala lodi s protestujícími z hnutí Otevřeme Česko

Policie zablokovala dnešní protest hnutí Otevřeme Česko – Chcípl Pes, kterým chtělo uskupení podpořit učitele a rodiče, upozornit na údajné zneužívání nouzového stavu vládou a nespravedlivá koronavirová opatření. Sedm lodí, které ve 14:00 vypluly z pražského Dvořákova nábřeží, policisté okolo 17:30 zastavili ve smíchovském zdymadle, řekl místopředseda hnutí Jiří Janeček. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová uvedla, že policisté v rámci bezpečnostního opatření zaregistrovali na lodích účastníky bez ochrany dýchacích cest.

Na Pražačce v Praze 3 má vyrůst hala s kurty na beachvolejbal

Radnice Prahy 3 plánuje ve sportovním a rekreačním areálu Pražačka postavit halu se čtyřmi kurty na beachvolejbal. Stavět by se podle něj mohlo začít v roce 2023 a původní odhad ceny byl 25 milionů korun, je však již několik let starý a konečná hodnota zřejmě bude vyšší. V plánu je podle ředitele také rekonstrukce administrativní budovy areálu.

Epidemie koronaviru v Praze dál brzdí, v sobotu přibylo 474 nových případů

Epidemie v Praze dál zpomaluje. V sobotu přibylo 474 případů covidu, to je o 171 méně než před týdnem. Jde o nejnižší sobotní přírůstek od prvního únorového týdne. Přírůstky nakažených v hlavním městě v mezitýdenním srovnání zpomalují už víc než dva týdny, kopírují tak vývoj v celé republice.Vyplývá to zúdajůministerstva zdravotnictví.

Je Květná neděle, věřícím připomíná vjezd Krista do Jeruzaléma

Dnes je Květná neděle, kterou si věřící připomínají vjezd Ježíše do Jeruzaléma a jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení. Při bohoslužbách se předčítá zpráva o umučení Ježíše Krista, tedy pašije, a v kostelích se světí kočičky a jiné zelené větvičky symbolizující palmové ratolesti, kterými byl vítán v Jeruzalémě. Dneškem zároveň začíná pašijový týden, který směřuje k hlavním svátkům církevního roku, Velikonocům. Pro nevěřící jsou Velikonoce oslavou příchodu jara. Letošní oslavy ale stejně jako před rokem omezují opatření proti šíření nemoci covid-19.

Týmy studentů vytvoří a vyšlou stratosférické balony

Stratosférické balony vytvoří týmy žáků a studentů, které se zapojí do akce Dotkni se vesmíru. Projekt začíná dnes. Týmy budou za pomoci odborníků sestavovat a programovat balony s meteorologickou sondou, které letos na podzim vyšlou do výšky 30 kilometrů. Projekt organizuje platforma Steam Academy.

V noci se hodiny posunou o hodinu dopředu, začne letní čas

V noci na neděli začíná letní čas, který potrvá do konce října. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. Zatímco lidé si musí náramkové či nástěnné hodinky posunout sami, hodiny v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se přeřídí automaticky.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.3.2021

Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. Podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví tento měsíc zemřelo s koronavirem zatím 4977 lidí, zatímco za celý listopad si epidemie vyžádala 4974 obětí. Celkem v Česku zemřelo 25.778 lidí s prokázanou nákazou, republika patří v tomto ohledu k nejhůře postiženým zemím v EU i ve světě.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.3.2021