Miškovice…

V minulém díle jsme si představili obec Čakovice. Určitě jste si všimli, že k této okrajové části Prahy se v roce 1968 připojily Třeboradice a Miškovice. A právě s Miškovicemi bychom vás chtěli seznámit dnes. Tato malebná a nenápadná vesnička ležící na severovýchodním okraji Prahy totiž nabízí víc, než si myslíte.

Tajemná tvrz, dodnes neznámá

Miškovice byly odjakživa nevelikou osadou. Byly založeny ve středověku u Červenomlýnského potoka a dlouho se o nich nikde nepsalo. První písemná zmínka pochází až z roku 1436. Po středověké tvrzi, která byla kdysi dominantou Miškovic, dnes není ani památky. Jejímu majiteli, Mikuláši Trnalovi z Toušic, byla odebrána a předána benediktinskému klášteru Na Slovanech. Po třicetileté válce jako by se po ní slehla zem. V 19. stol. zakoupil ves baron Alexander Schoeller, významný podnikatel. Historické centrum, které tvořil Koubkův a Rezkův statek, bylo v 70. letech 20. stol. zbouráno a nahrazeno panelovým sídlištěm. Malebný vesnický ráz tak byl navždy smazán z povrchu zemského. Jediné, co zůstalo, je nejstarší část Miškovic nacházející se kolem rybníka na návsi.

Klidné centrum i tajuplné okolí

A na co se tedy do Miškovic jet podívat? Historické skvosty zde opravdu nenajdete, ale zdejší křivolaké uličky mají také své kouzlo. Navíc návesní rybník vám učaruje. Hned u rybníka narazíte na kamenný kříž a netradiční zvoničku s oplechovanou stříškou. Zde můžete využít odpočinkové místo a relaxovat u klidné hladiny zdejšího rybníka, ve které se zrcadlí okolní stromy i domy. Z centra se můžete vydat po červené značce do obce Nový Brázdím, nedaleko kterého leží překrásná přírodní památka Kuchyňka, nebo do vesnice Jenštejn, kde určitě navštivte zříceninu hradu. Nedaleko centra Miškovic, na ulici Polabské, se pak můžete zastavit na Farmě Miškovice. Tam je možné po telefonické domluvě mini farmu projít a seznámit se se životem domácích zvířat. Na své si zde přijdou především malé děti.

Pokud chcete prozkoumat okolí Miškovic, vydejte se směrem na Mírovice. Na okraji obce narazíte na Miškovický mlýn. Ten je od roku 1921 mimo provoz, ale i dnes má své kouzlo. Pokud jste milovníkem vojenské historie, zamiřte na opačný konec obce. Asi půl kilometru od centra se totiž nachází pohřbená raketová základna. Místo s děsivým názvem „Zabitý kopec“ je dnes velmi dobře maskované. Stavba objektu probíhala v roce 1973 a celý areál byl o cca 20 let později zcela opuštěn. Dnes je to místo, které tak trochu nahání hrůzu.

Pokud chcete okolí brázdit na kole, směle do toho. Obcí vede cyklostezka, která vás zavede do nedalekých Čakovic nebo směrem na Veleň. Je jen na vás, kam se vydáte.

Stále se vám Miškovice zdají jako šedivá myška? Nenápadné a nezajímavé? Jak vidíte, i malá vesnička má své osobité kouzlo a zajímavá zákoutí.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 28.3.2021

Info:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%A1kovice

Psali jsme zde: