Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.3.2021

V Česku zemřelo od začátku epidemie přes 26.000 lidí, u kterých byla potvrzená nákaza novým typem koronaviru. Březen, který je nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie, má zatím 5232 obětí, celkem zemřelo podle statistik ministerstva zdravotnictví 26.036 pacientů s covidem. Naproti tomu denní počty nově potvrzených případů dál klesají, v neděli testy odhalily 1722 nakažených, nejméně od 6. prosince. V mezitýdenním srovnání byl nárůst nižší o 666 případů. Snižují se i počty hospitalizovaných s covidem, v nemocnicích jich bylo v neděli 7188, z toho 1727 v těžkém stavu. Oproti předchozí neděli klesl počet hospitalizací o 1140.

Vláda dnes odložila jednání o urychlení výkupu pozemků pro Pražský okruh

Vláda dnes odložila jednání o urychlení výkupu pozemků pro Pražský okruh. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Stát plánuje podle materiálu začít s výkupem pozemků pro stavbu části Pražského okruhu u Běchovic, což by mělo stavbu urychlit asi o deset měsíců. Náklady na výkup, který by měl začít ještě před dokončením územního řízení, jsou odhadovány na přibližně tři miliardy korun. Úsek 511 na jihovýchodě metropole už územní rozhodnutí ke stavbě nepravomocně získal loni, bylo však proti němu podáno odvolání.

Galerie Prahy zpřístupnila informace k sochám ve veřejném prostoru

Data k uměleckým plastikám umístěným ve veřejném prostoru metropole zveřejnila Galerie hlavního města Prahy (GHMP) nově na městském portáluopendata.praha.eu. Informace ve formátu otevřených dat mohou dále využívat obyvatelé, instituce i soukromé firmy. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. GHMP již dříve zveřejnila katalog veřejných uměleckých děl nawebuk programu Umění pro město, jehož je galerie garantem.

Pražská burza klesla, akcie O2 po Kellnerově úmrtí ubraly téměř procento

Pražská burza na začátku nového týdne klesla, index PX ztratil půl procenta na 1089,08 bodu. Víc než dvě procenta ztratily akcie dodavatele antivirových programů Avast, téměř procento ubraly cenné papíry telekomunikační společnosti O2 po zprávě o úmrtí Petra Kellnera, majitele investiční skupiny PPF, která O2 vlastní. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně oslabila vůči euru, výrazněji k dolaru.

Děti z domova na Zbraslavi se přesunou do opravených bytů v Praze 3

Pražský magistrát přesune děti z krizových lůžek dětského domova na Zbraslavi do dvou zrekonstruovaných městských bytů v Praze 3. Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové provozuje deset zmíněných lůžek. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Děti přesouvá do bytů město na základě změny koncepce dětského domova, odkud jsou děti stěhovány do bytů. V domě na Zbraslavi budou po odstěhování dětí do bytů rozšířeny služby pro rodiny s postiženými dětmi.

Praha věnuje své poliklinice a nemocnici 27.200 vakcinačních sad

Pražské Městská nemocnice následné péče a Městská poliklinika Praha dostanou od magistrátu pro boj s nemocí covid-19 tisíce vakcinačních sad. Obě organizace je využijí v očkovacích centrech, která provozují. Magistrát rovněž poskytne několika svým příspěvkovým organizacím osobní ochranné prostředky a testy. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Město v uplynulých týdnech schválilo pořízení lednice a boxů pro uchování očkovacích látek. Fungovat začalo také velkokapacitní očkovací centrum v Kongresovém paláci Praha (KCP).

Praha mapuje studně, chce je využít jako náhradní zdroje vody

Magistrát mapuje studně v metropoli s cílem určit ty, které by bylo do budoucna možné využít jako náhradní zdroje pitné a užitkové vody. Jak vyplývá z dokumentu pro pražské radní, magistrát zatím zjistil 44 potenciálně vhodných studní, ve většině z nich plánuje provést čerpací zkoušky a analýzy kvality vody.

Praha chce ve stavebním zákonu ponechat obcím právo územního plánování

Vedení Prahy chce prosadit do novely stavebního zákona, aby obcím zůstalo právo rozhodovat o územním plánování, mohly si vytvořit své stavební předpisy nebo aby mohly dokončit rozdělané územní plány. Požadavky město shrnulo do tzv. Čtyř městských artikul, které dnes novinářům představili primátor Zdeněk Hřib (Piráti), jeho náměstek Petr Hlaváček (TOP 09) a ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Zástupci města jednají s poslanci napříč stranami, aby v Parlamentu návrhy změn přednesli. Cílem nového zákona je především zrychlit výstavbu.

Oprava terasy u metra C Budějovická vyjde na 34,2 milionu korun

Rekonstrukce terasy u stanice pražského metra C Budějovická vyjde hlavní město na 34,2 milionu korun bez DPH. Práce provede společnost BDS Benešov. Oprava začne letos v dubnu a hotová bude nejpozději za 180 dnů. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Plocha, která se bude opravovat, má 40.980 metrů čtverečních a má několik vlastníků včetně Prahy. Terasa je ve velmi špatném stavu a před třemi lety kvůli tomu byla dočasně uzavřena.

Praha opět odpustí restauracím nájem za předzahrádky

Pražský magistrát v dubnu a květnu opět odpustí restauracím nájem za za pronájem veřejného prostoru pro umístění předzahrádek. Dnes o tom rozhodli radní, kteří tím prodloužili opatření platné od loňského dubna. Zároveň schválili slevy na nájemném provozovnám v městských prostorech za druhou polovinu loňského roku.

Praha chce vytvořit soupis míst s legálními plakátovacími plochami

Vedení hlavního města chce vymezit plochy, na kterých bude možné legálně vylepit plakáty. Magistrát si proto nechá vypracovat dokument, kde budou legální plakátovací plochy vyjmenovány. Na dotaz to dnes řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Vytvoření dokumentu měli dnes projednat pražští radní, materiál z programu nakonec stáhli, bude ještě dopracován. Soupis plakátovacích ploch by měl v připravit městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Kdy přesně dokument bude hotov, není zatím jasné.

Praha odstraní z centra rikši neoprávněně využívané pro reklamu

Pražský magistrát nechá na základě právní analýzy z centra metropole odstranit rikši, které majitelé provozoven neoprávněně využívají jako reklamní nosiče. Dnes o tom rozhodli radní. Městu se dlouhodobě nedařilo přimět majitele k odstranění na základě zákona o pozemních komunikacích, památkového zákona ani městského nařízení o regulaci reklamy. Nyní chce na základě doporučení právníků využít ustanovení občanského zákoníku o tzv. svépomoci.

Miliardář Petr Kellner zemřel v sobotu při nehodě vrtulníku na Aljašce

Nejbohatší Čech Petr Kellner v sobotu zemřel při nehodě vrtulníku v aljašských horách. Informaci zahraničních médií o tragickém úmrtí šestapadesátiletého podnikatele potvrdila mluvčí investiční skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu. Mluvčí zároveň požádala, aby všichni respektovali soukromí Kellnerovy rodiny.

V Praze přibylo v neděli 231 nakažených, nejméně v tomto roce

V Praze v neděli přibylo 231 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně v tomto roce. Nižší nárůst byl v hlavním městě naposledy 6. prosince. V mezitýdenním srovnání je to pokles zhruba o 100 případů. Vyplývá to z aktuálníchúdajůministerstva zdravotnictví. Epidemie v Praze zpomaluje už zhruba dva týdny, kopíruje tak vývoj ve zbytku země.

K očkování proti covidu se mohou hlásit zaměstnanci superkritické infrastruktury

K očkování proti nemoci covid-19 se ode dneška mohou začít registrovat zaměstnanci superkritické infrastruktury a vybraní policisté a hasiči. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jde asi o 9000 lidí. Zařadí se tak mezi další skupiny obyvatel, kteří se mohli začít očkovat už dřív. Z nich s nedělní půlnocí skončila možnost registrace k přednostní vakcinaci pro zaměstnance škol.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.3.2021