Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30.3.2021

Česko zřejmě prodlouží interval mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a Moderna. Rada vlády pro zdravotní rizika podpořila, aby nově registrovaným zájemcům o očkování byla druhá dávka aplikována po 42 dnech namísto dosavadních tří, respektive čtyř týdnů. Dosud se očkovalo druhou dávkou vakcín od Pfizer/BioNTech po 21 a Moderny po 28 dnech. U látky AstraZeneca nadále zůstává druhý termín po dvanácti týdnech.

U stánku na Žižkově se sešlo 200 lidí, majitel se mohl dopustit přestupku

Jako možný přestupek proti platným protiepidemickým opatřením hodnotí policie jednání majitele stánku s nápoji na pražském Žižkově, u kterého se dnes sešlo kolem 200 lidí. Po výzvě policie se lidé v klidu rozešli, majitel stánku bude čelit přestupkovému řízení, sdělila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Ředitelem Muzea paměti XX. století je Jan Kalous

Prahou zřizované Muzeum paměti XX. století povede Jan Kalous. Dnes o tom rozhodli členové správní rady, kteří vybírali ze čtyř uchazečů. Kalous byl jakožto zástupce ředitele Jiřího Šestáka, který loni rezignoval, již od prosince pověřen řízením instituce. Vzděláním a profesí je historik se specializací na poválečné dějiny Československa, dříve působil například v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Novým starostou Prahy 9 zvolili zastupitelé Tomáše Portlíka (ODS)

Novým starostou Prahy 9 bude od 1. dubna dosavadní místostarosta městské části Tomáš Portlík (ODS). Na dnešním zasedání ho zvolilo zastupitelstvo městské části. Dosavadní starosta Jan Jarolím (ODS) na svou žádost odstoupil.

Pražská burza posílila, pomohl jí růst akcií Monety

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,27 procenta na 1092 bodů. K růstu burze pomohlo hlavně zdražení akcií Moneta Money Bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Cenné papíry Monety dosáhly největšího objemu obchodů i nejvýraznějšího zdražení z hlavních emisí pražské burzy. Připsaly si 2,45 procenta na 83,50 koruny. Posílení zaznamenaly i cenné papíry dalších bank nebo energetické firmy ČEZ, které také patřily k nejobchodovanějším. Žádná z hlavních emisí kromě Monety dnes ale nezdražila o více než několik desetin procenta.

PKF-Prague Philharmonia zveřejní o Velikonocích on-line koncert z Jatek78

Orchestr PKF-Prague Philharmonia zveřejní o Velikonocích 2. dubna on-line koncert pod vedením dirigenta Jana Kučery. Zájemci si budou moci na sociálníchsítíchPKF virtuálně poslechnout část programu, jenž byl původně plánován jako pátý večer orchestrální abonentní řady. Orchestr natáčel v prostoru holešovických Jatek78. Zazněla díla Felixe Mendelssohna–Bartholdyho a Ernsta Křenka.

Muzeum Kampa má restaurovány dvě třetiny poškozených děl

Muzeum Kampa stále čistí umělecká dála zasažená loňským požárem v areálu Sovových mlýnů v Praze. Zatím restaurátoři opravili asi dvě třetiny poškozených děl, do června by měla být hotová většina. Novou strojovnu, která byla požárem zasažena, by mělo město instalovat také do konce června. Skoro rok tedy zabere uvedení muzea a sbírek do původního stavu, řekl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, které muzeum provozuje, Jiří Pospíšil.

Zastupitelé Prahy 9 schválili rozpočet s výdaji 736,56 milionu

Praha 9 bude letos hospodařit s příjmy 528,3 milionu a výdaji 736,56 milionu korun, rozdíl uhradí z rezerv z minulých let. Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé městské části. Na loňský rok byl schválen rozpočet s příjmy 499,57 milionu a výdaji 568,96 milionu korun.

Děti navštěvující ZUŠ v Praze-Radotíně se nastěhují do nových učeben

Děti navštěvující základní uměleckou školu (ZUŠ) v pražském Radotíně se nastěhují do nových učeben. Vzniknou v Centru Koruna ve středu městské části. Důvodem stěhování je nedostatečná kapacita současných tříd. Na stavbu radnice dostane od magistrátu investiční dotaci 12 milionů Kč a hotova by měla být do konce srpna 2021. ZUŠ Klementa Slavického nyní sídlí v domě ve Zderazské ulici. Nová budova ZUŠ vyjde na 25 milionů Kč.

Na Pražském hradě se ruší plošné bezpečnostní kontroly

Pražský hrad ruší plošné vstupní bezpečnostní kontroly. Policisté budou nově návštěvníky kontrolovat namátkově. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček sdělil, že plošné kontroly budou zrušeny i poté, co se veřejnosti otevřou nádvoří a hradní objekty, které jsou nyní uzavřeny kvůli pandemii. Od pátku budou zpřístupněny hradní zahrady a část Jeleního příkopu.

PVK odhalily v Praze satelitním snímkováním 207 míst s úniky vody

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odhalily v Praze na levém břehu Vltavy 207 míst, kde by mohla z potrubí unikat pitná voda. Místa na území od Suchdola až po Zbraslav objevila firma při satelitním snímkování vodovodní sítě. PVK mapovaly vodovodní síť tímto způsobem již podruhé. PVK má v hlavním městě na starosti distribuci vody.

DPP získal loni z reklamy 159 milionů Kč, více než o rok dříve

Pražský dopravní podnik (DPP) získal v loňském roce 159 milionů korun z pronájmů reklamních ploch. O rok dříve to bylo 102 milionů. Jak na dotaz sdělil vedoucí tiskového oddělení podniku Daniel Šabík, loňský výnos je trojnásobný oproti částce, kterou podnik získával do roku 2016, kdy vypověděl exkluzivní smlouvu na reklamu v MHD s firmou Rencar ze skupiny JCDecaux. S tou se podnik o platnost smlouvy soudí.

V Praze přibylo 653 nakažených, nejméně ve všední den v tomto roce

Laboratoře v Praze odhalily v pondělí 653 případů koronaviru. Je to nejnižší nárůst ve všední den v tomto roce. Méně jich bylo naposledy v první polovině prosince.Vyplývá to zúdajůministerstva zdravotnictví. V mezitýdenním srovnání počet nových případů klesl zhruba o 230. Epidemie v hlavním městě tak dále zpomaluje, podobně jako ve zbytku země.

Zemřelých s covidem už je přes 26.000, vláda prodlužuje kompenzace podnikatelům

Počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 v Česku přesáhl 26.000. Nárůst zemřelých v poslední době zpomalil, podobně jako nárůst počtu nakažených. V neděli také dále klesal počet hospitalizovaných. Vláda dnes prodloužila vyplácení kompenzací pro podnikatele zasažené situací kolem pandemie. Dále bude trvat rovněž vyplácení ošetřovného pro rodiče kvůli uzavření škol, a to i po zahájení střídání prezenční a dálkové výuky. Na Velký pátek pak budou kvůli epidemii uzavřeny všechny obchody. Vyplývá to z platného vládního usnesení, podle obchodníků je ale takové nařízení nesmyslné.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.3.2021