Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 31.3.2021

V úterý v Česku přibylo 8568 potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání je to o 2400 nakažených méně. Zároveň poprvé od začátku února klesl úterní počet nových nakažených pod deset tisíc. Ráno byla volná necelá čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem. Počet covidových pacientů v úterý klesl na 7580. V pondělí jich bylo více než 8000. V těžkém stavu je v nemocnicích 1717 lidí, ve srovnání s předchozím dnem je to pokles o 67 těžkých případů. Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně. Jen velmi pozvolna ale ubývá hospitalizovaných. Epidemická situace je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška proto rozporuplná.

Lidé v Praze opět vyrazili ven, policisté jim domlouvali

Lidé v Praze dnes opět vyrazili ve velkých počtech na náplavky či do parků. Policisté jim domlouvali, aby dodržovali protiepidemická opatření, především povinné nošení roušek nebo zákaz pití alkoholu. Na náplavce u Rašínova nábřeží se během odpoledne postupně sešly stovky lidí. Místem pak projížděly policejní hlídky a upozorňovaly na protikoronavirová opatření. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová řekla, že policisté nezaznamenali větší problémy a nedodržování opatření řešili většinou domluvou.

Stovky Pražanů se ve slunečném počasí vydaly do parků a na náplavku

Stovky obyvatel hlavního města se při dnešním slunečném počasí vydaly do pražských parků a lidé posedávali ve skupinkách rovněž na náplavce v Podskalí. Většina lidí neměla, zejména když seděli, nasazeny roušky. Například v Riegrových sadech v Praze 2 se začali lidé scházet již po poledni. Radnice Prahy 2 dnes apelovala na vládu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby Pražané mohli cestovat do okresů Praha-východ a západ. O stejný krok žádal i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jejich žádosti ministr nevyslyšel.

Pražská burza opět změnila směr a klesla o 0,14 procenta

Pražská burza opět změnila směr a klesla. Index PX dnes ztratil 0,14 procenta na 1090,50 bodu. Dolů šly akcie energetické společnosti ČEZ, Erste Bank a Monety Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes posílila k euru i dolaru.

O Velikonocích nepojede metro mezi stanicemi Pražského povstání a Muzeum

Od pátku do pondělí nepojede metro na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Muzeum. Důvodem je další část výměny dřevěných pražců za betonové. Pražský dopravní podnik (DPP) o tom informoval v tiskové zprávě. Místo metra budou jezdit náhradní autobusy mezi stanicemi Hlavní nádraží a Pražského povstání. Stejné výluky podnik v posledních letech vyhlašuje třikrát ročně, a to právě o Velikonocích, v létě a na podzim. Stejně tomu bude i letos.

Pražské letiště získá novou přímou linku do turecké Antalye

Provoz na pražském letišti Václava Havla oživí nová přímá linka do tureckého letoviska Antalye. Od konce května ji bude až třikrát týdně provozovat letecký dopravce AnadoluJet. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. V současnosti se z Prahy létá do 35 destinací v 21 zemích světa.

V Praze začne 12. dubna oprava mostu, omezí dopravu na magistrále

Pražská Technická správa komunikací (TSK) zahájí 12. dubna opravu mostu, který převádí severojižní magistrálu na Chodově přes ulici Pod Chodovcem. Práce by měly skončit v srpnu, dopravní omezení má trvat celkem 130 dnů ve dvou stejně dlouhých částech, vždy s uzavírkou na polovině mostu.

Most přes D10 v pražské ulici Bystrá bude kvůli špatnému stavu podepřen

Most přes dálnici D10 v pražské ulici Bystrá bude kvůli špatnému stavu podepřen. Nynější most, který je ve špatném stavu, by měl v budoucnu nahradit nový most. Práce začnou 7. dubna a skončí do 15. června. Dálnice bude průjezdná s omezeními. Praha má s mosty dlouhodobě problémy a postupně je opravuje.

Zeď u stanice metra C Vltavská ozdobí nová malba

Zeď u stanice pražského metra C Vltavská ozdobí nová malba a nahradí tak tu současnou, která je již poničená. Abstraktní dílo zobrazuje metafyzickou vizi transformací, dějů a projekce podvědomí. Tzv. mural bude na zdi u vstupu do metra vytvořen do léta. Autorem obrazu je výtvarník Jakub Tytykalo, který zvítězil v soutěži pořádané radnicí Prahy 7 a dopravním podnikem (DPP). Poprvé byl mural na Vltavské umístěn před asi dvěma roky.

Strážníci v Praze řešili za 24 hodin 889 porušení opatření proti covidu

Pražští strážníci řešili v uplynulých 24 hodinách 889 porušení vládních opatření proti šíření covidu-19. Nejčastějším prohřeškem bylo nezakrytí dýchacích cest a lidé porušovali rovněž zákaz vycházení po 21:00. Většinu případů hlídky řešily domluvou. Strážníci na lince 156 zaznamenali 21 upozornění na porušování pravidel. Na dotaz to dnes řekla mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. Od začátku března, kdy začala platit přísnější opatření, strážníci zatím řešili 21.984 porušení vládních opatření.

Policisté v Praze dnes budou pokračovat ve zvýšených kontrolách

Pražští policisté dnes budou pokračovat ve zvýšených kontrolách dodržování opatření proti covidu-19 na místech, kde se lidé z důvodu hezkého počasí začali ve velkém množství shlukovat. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová řekla, že v úterý odpoledne a večer policisté zasahovali na řadě míst, například na podskalské náplavce, v Riegrových sadech nebo u pivních zahrádek na Ohradě v Praze 3. Podle mluvčí provedli v centru asi 1600 kontrol.

Parkovací zóny ve čtvrtek začnou platit v další části Prahy 9

Od čtvrtka začnou v Praze 9 platit zóny placeného stání (ZPS) i na území Proseka, Střížkova, Krocínky, v Poděbradské ulici a v Nových Vysočanech. V celé městské části, tedy i v Libni a Vysočanech, kde již zóny byly dříve, bude zavedený systém tzv. fialové zóny. Vyplývá to z informací nawebudeváté městské části.

Dodávka najela na tramvajovou zastávku u vojenské nemocnice, pět zraněných

Dodávka dnes ráno najela do tramvajové zastávky Vojenská nemocnice v Praze 6, kde srazila několik lidí. Záchranáři ošetřili pět lidí, z toho dva vážně zranění skončili v nedaleké Ústřední vojenské nemocnici a další tři se středně těžkými zraněními v Motole. Řidič dodávky měl zřejmě před nehodou zdravotní problémy.

DPP bude v MHD zjišťovat přítomnost nového koronaviru způsobujícího covid-19

Pražský dopravní podnik (DPP) bude v MHD pomocí speciálních biosenzorů a systémů na odběr vzduchu zjišťovat přítomnost nového koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. V dubnu odebere z autobusů, tramvají, vlakových souprav i ve stanicích metra přibližně 500 vzorků z povrchů i ze vzduchu uvnitř dopravních prostředků. Na projektu spolupracuje podnik s Fyzikálním ústavem Akademie věd. Výsledky testování by měly být k dispozici nejpozději na přelomu května a června. DPP v boji proti covidu v uplynulém roce zintenzivnil úklid vozů, které například čistí ozónem či dezinfikuje.

V Praze v úterý přibylo 757 případů covidu, opět méně než před týdnem

V Praze v úterý přibylo 757 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 90 více než v pondělí. V mezitýdenním srovnání je ale denní nárůst pozitivních testů opět nižší, a to zhruba o 250. Vyplývá to zúdajůministerstva zdravotnictví. Epidemie v hlavním městě tak dále zpomaluje, podobně jako v celém Česku. Denní počet pozitivních testů v Praze se drží pod tisícovkou až na jednu výjimku právě v předchozí úterý už 11 dní.

Dnes je Škaredá středa, podle lidových zvyků by se nikdo neměl mračit

V týdnu před velikonočními svátky se ke dnešku přiřazuje název Škaredá středa. Věřící si připomínají den, kdy Jidáš zradil Ježíše. V lidovém prostředí vznikl zřejmě podle biblického vyprávění, že se Jidáš na Ježíše mračil. Lidová víra a zvyky říkaly, že se proto nikdo nesmí takto škaredit, aby mu to nezůstalo a nemračil se pak během roku na všechny už každou středu.

Vodafone dnes večer jako první vypne mobilní síť 3G

Vodafone dnes večer vypne jako první z tuzemských operátorů svou mobilní síť 3G. Více než 99 procent ze čtyř milionů jeho zákazníků se změna nedotkne, protože využívají novější přístroje a SIM karty, které už fungují na rychlejší síti LTE. Uvolněné frekvence chce využít pro posílení LTE a výstavbu nejmodernější sítě 5G. 5G, která je desetkrát rychlejší než LTE, má k dispozici třetina populace.

Pražská informační služba dnes zanikla

Pražská informační služba (PIS), která se starala o turistický ruch v hlavním městě, dnes definitivně zanikla. Městskou příspěvkovou organizaci nahradila městská firma Prague City Tourism (PCT), kterou město založilo před zhruba třemi roky. PIS byla zřízena usnesením rady bývalého Ústředního národního výboru hlavního města Prahy ze dne 20. srpna 1957 s účinností k 1. ledna 1958. Turistický ruch je nyní postižen pandemií covidu-19, kdy z Prahy v uplynulém roce zmizela drtivá většina turistů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.3.2021