Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1.4.2021

V Česku v březnu zemřelo s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru 5779 lidí, asi o 800 více než v dosud nejtragičtějším listopadu. Od začátku epidemie má Česko 26.586 zemřelých s onemocněním covid-19. Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování. Ukončené očkování proti covidu, tedy obě potřebné dávky, má v Česku přes půl milionu lidí. Aspoň jednu dávku má za čtvrt roku očkování téměř 1,2 milionu lidí. Epidemie v posledních týdnech zpomaluje, laboratoře ve středu odhalily 7208 pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání je denní počet nových případů asi o 1600 nižší, oproti úterý je nově nakažených méně zhruba o 1400. Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně.

Pražská burza mírně posílila, pomohly jí akcie KB a ČEZ

Pražská burza dnes mírně posílila, a smazala tak středeční pokles. Index PX stoupl o 0,13 procenta na 1091,97 bodu. K růstu burze pomohly akcie Komerční banky a energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Kutnohorská ulice v Praze projde opravou, práce začnou 12. dubna

Řidiče čekají na vytížené pražské Kutnohorské ulici dopravní potíže. V pondělí 12. dubna začne rekonstrukce ulice včetně opravy zastávek MHD. Oprava se týká úseku začínajícího asi 250 metrů před Kardausovou ulicí až k okružní křižovatce ulic Přátelství a Podleská. Stavba je rozdělena do několika částí, které na sebe budou navazovat. Oprava by měla skončit v lednu 2022. Detailní informace jsou nawebu TSK.

Praha má zatím vakcínu pro první dva dny provozu svého očkovacího centra

Pražský magistrát zatím získal od státu asi 1000 dávek vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech, které zajistí fungování očkovacího centra města v Kongresovém centru na Vyšehradě v úterý a ve středu. Na streamu na facebooku to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Centrum město vyzkoušelo minulý týden, spustí ho po Velikonocích. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že s ohledem na to, že nyní je v Praze na skladech asi 24.000 dávek vakcíny, neočekává problém s dalšími dodávkami.

Praha plánuje soutěž na využití a podobu stadionu na Strahově

Pražský magistrát plánuje ve spolupráci se svým Institutem plánování a rozvoje (IPR) vypsat ideovou soutěž na budoucí využití a podobu stadionu na Strahově, který město vlastní, a jeho okolí. Přípravu soutěže podle něj zdržela pandemie, ale rád by ji uskutečnil do konce volebního období v příštím roce.

Soud uložil muži 18 let vězení za vraždu a okradení přítelkyně

Soud uložil Tomáši Nálevkovi 18 let vězení za vraždu přítelkyně. Muž ženu ubodal v pražském bytě, poté ji okradl o věci za více než půl milionu korun a odjel na Slovensko, kde ho později dopadla policie. Verdikt není pravomocný. Soud označil za motiv vraždy to, že se partnerka chtěla s Nálevkou rozejít, čímž by muž přišel o bydlení i finanční výpomoc.

Socha Koněva bude vystavena v muzeu, zatím je v depozitáři

Socha sovětského maršála Ivana Koněva, která stála do 3. dubna 2020 na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, bude vystavena v pražském Muzeu paměti XX. století. Praha 6, jakožto majitel sochy, má s muzeem uzavřenou smlouvu na deset let s možností prodloužení. Zatím je pomník uložený v depozitáři v Měšicích v Praze-východ.

Praha 14 udělala u přechodů výstražné obrázky, mají zvýšit bezpečnost

Radnice Prahy 14 nechala u dvou přechodů zkušebně nakreslit tzv. piktogramy, tedy kresby s škrtnutým mobilním telefonem a sluchátky. Cílem je zvýšit bezpečnost provozu a upozornit chodce, aby byli při přecházení obezřetní. V minulosti radnice kvůli zvýšení bezpečnosti v dopravě upravovala křižovatky s přechody a budovala zpomalovací prahy.

Po potyčce v Praze zůstal jeden vážně zraněný muž, policie hledá útočníka

Policie hledáútočníka, který na pražském hlavním nádraží udeřil pěstí jiného muže a způsobil mu vážné zranění. Hrozí mu až osmileté vězení. Stalo se to 11. ledna, policistům se od té doby nepodařilo muže najít, nyní proto žádají o pomoc veřejnost.

Epidemie v Praze dál slábne, středeční přírůstek byl nejnižší od prosince

Epidemie covidu v Praze dál slábne. Ve středu přibylo 732 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, což je nejnižší středeční přírůstek od začátku prosince. Zdravotníci v Praze dosud podali přes 300.000 dávek očkování, z toho ukončené očkování druhou dávkou má přes 100.000 lidí. Vyplývá to zúdajůministerstva zdravotnictví.

Paliva v Praze od minulého týdne opět zdražila

Pohonné hmoty v Praze dál zdražují. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v hlavním městě prodává v průměru za 31,62 Kč, před týdnem byl o čtyři haléře levnější. O pět haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči zaplatí 30,20 Kč. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 2,41 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 1,27 Kč na litru méně.

Dnes je Zelený čtvrtek, připomínka poslední večeře Krista

Dnes je Zelený čtvrtek. Podle křesťanské tradice v tento den Ježíš Kristus naposledy povečeřel s apoštoly, modlil se v Getsemanské zahradě a byl zajat. S večerem přichází velikonoční triduum, které zahrnuje Velký pátek, Bílou sobotu a nedělní Boží hod velikonoční. Velikonoce jsou vrcholem církevního roku a největšími křesťanskými svátky. Letos ale stejně jako před rokem oslavy tohoto svátku omezily opatření vlády proti šíření koronaviru. Účast na bohoslužbách je omezena a vedení tuzemské katolické církve s ohledem na epidemickou situaci doporučilo vynechat i jinak obvyklé průvody, konat se nebude ani tradiční obřad mytí nohou na Zelený čtvrtek.

Školákům dnes začíná velikonoční volno, k výuce se vrátí v úterý

Žáci a studenti mají dnes jednodenní velikonoční prázdniny, na které naváže víkend prodloužený o Velký pátek a Velikonoční pondělí. K výuce se tak vrátí v úterý a většina se kvůli šíření nemoci covid-19 bude opět učit na dálku. Do školních lavic se zatím vrátí jen děti zdravotníků a dalších vybraných profesí, pro které školy zůstávají otevřené.

ČSÚ zveřejní další zpřesněná data o loňském vývoji české ekonomiky

Český statistický úřad dnes zveřejní další zpřesněná data o vývoji ekonomiky za celý rok 2020 a loňské čtvrté čtvrtletí. Podle posledních údajů z počátku března se česká ekonomika loni propadla kvůli dopadům pandemie o 5,6 procenta, což bylo nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V samotném čtvrtém kvartále hrubý domácí produkt (HDP) klesl meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně stoupl o 0,6 procenta.

Vládní rada bude jednat o tom, kdy by se děti mohly vrátit do škol

Vládní rada pro zdravotní rizika dnes bude jednat o tom, kdy a za jakých podmínek by se mohly děti vrátit do škol. Pokud to epidemická situace dovolí, školy by se mohly začít otevírat nejdříve 12. dubna za podmínky pravidelného testování žáků a přísných hygienických pravidel. Výsledky jednání rady plánuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zveřejnit dopoledne na svém pravidelném briefingu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.4.2021