Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.4.2021

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku byl ke čtvrtku nejnižší od 22. února. Pacientů bylo 7052, což je asi o 1100 méně než před týdnem. Ve vážném stavu bylo 1563 pacientů, což je také nejnižší číslo od konce února. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Naopak rekordně vysoký byl ve čtvrtek počet očkovaných proti covidu-19. Vakcínu dostalo 52.551 lidí, což je nejvíc za den od loňského začátku očkování. Podáno bylo celkem už přes 1,76 milionu dávek vakcín a obě potřebné dávky již dostalo zhruba 544.000 lidí. Počty nově nakažených naproti tomu nadále klesají.

Pes v Praze vážně zranil dítě, majitel psa utekl

Ve čtvrtek pokousal v Praze na Petříně pes čtyřleté dítě, které skončilo v kritickém stavu v nemocnici. Majitel psa utekl, policie po něm pátrá, uvedl na policejním webu mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Policisté zveřejnili snímky muže, který psa venčil, a prosí veřejnost o pomoc při pátrání.

ŘVC zvyšuje dva pražské mosty v mezi Trojou a Podbabou za 193 milionů Kč

Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) začalo se zvyšováním dvou mostů na pražském plavebním kanále mezi Trojou a Podbabou. Mosty bývalé polní dráhy a silniční most pro obsluhu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) stavbaři zvýší, aby pod ním mohly proplout sedm metrů vysoké lodě. Stavět budou firmy SMP CZ a OK Třebestovice, náklady by měly činit 193 milionů Kč, platí je stát ze Státního fondu dopravní infrastruktury, informoval dnes mluvčí ŘVC Jan Bukovský. Stavbaři nyní také uzavřou tamní cyklostezku, cyklisté budou do příštího dubna používat objízdnou trasu.

Zahrady na Pražském hradě se dnes dopoledne nezaplnily

Desítky lidí vyrazily dnes dopoledne do zahrad, které se otevřely na Pražském hradě. Královská zahrada, Jižní zahrady a horní část Jeleního příkopu se tak zdaleka nezaplnily. Kvůli chladnějšímu počasí nevyužila většina příchozích ani možnosti posezení na lavičce a jen se procházela. Zpravidla šlo o dvojice nebo rodiny s dětmi. Až na výjimky lidé respektovali předepsaná protiepidemický opatření, měli respirátory a dodržovali rozestupy. Neopakovala se tam tedy situace z minulých dnů, kdy slunečné počasí vylákalo velké množství lidí často bez roušek na náplavky a do pražských parků.

Ve čtvrtek přibylo v Praze nejméně případů covidu za všední den od začátku roku

Ve čtvrtek přibylo v Praze nejméně potvrzených případů nemoci covid-19 za všední den od začátku roku. Nově nakažených bylo 465, což je o 333 méně než za předchozí čtvrtek. Vyplývá to z údajů nawebuministerstva zdravotnictví. Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno zhruba 174.000 případů covidu-19. Zemřelo od začátku epidemie 2451 lidí z Prahy s covidem-19.

Je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista

Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Tento den přísného půstu je pro věřící připomenutím Kristova utrpení a smrti. Tradičně se na Velký pátek připravují obřady v kostelech, stejně jako loňské jsou ale i letošní Velikonoce ovlivněné pandemií koronaviru. Účast na bohoslužbách bude omezená a jejich podobu poznamenají protiepidemická opatření. Lidé se v kostelích mohou scházet jen v omezeném počtu, budou muset mít respirátor a dodržovat rozestupy. Mnozí budou velikonoční obřady sledovat jen v televizi či na internetu.

Výměna pražců zastavila provoz metra mezi Pražského povstání a Muzeum

Mezi stanicemi metra na lince C Pražského povstání a Muzeum je ode dneška až do neděle 5. dubna přerušen provoz. Důvodem je další část výměny dřevěných pražců za betonové. Cestující budou muset využít náhradní autobusy mezi Hlavním nádražím a Pražského povstání. Stejné výluky podnik v posledních letech vyhlašuje třikrát ročně, a to právě o Velikonocích, v létě a na podzim. Linku C čeká letos další výluka v létě.

Pražský hrad dnes pro veřejnost otevírá zahrady a horní část Jeleního příkopu

Na Pražském hradě se dnes pro veřejnost otevírají Královská zahrada, Jižní zahrady a horní část Jeleního příkopu. Vstup bude zdarma a počet návštěvníků nebude nijak omezený. Nádvoří Hradu s výjimkou katedrály sv. Víta však zůstávají kvůli protipandemickým opatřením nadále uzavřená. Ode dneška se také otevírá zámecký park v Lánech.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.4.2021