Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 3.4.2021

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku v pátek klesl na 6530, což je nejméně od 21. února. Množství pacientů klesá už čtvrtý den v řadě. Počet nově potvrzených případů covidu-19 klesl oproti minulému týnu zhruba o polovinu na 3809. V pátek bylo očkováno proti covidu-19 asi 18.500 lidí, zatímco před týdnem to bylo přes 41.000. Podobný byl v pátek pokles počtu provedených testů . Navzdory poklesu počtu nakažených se tak zvýšily podíly pozitivně testovaných na koronavirus na celkových počtech provedených testů. Snižuje se však dál tzv. reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie. Z pátečních 0,85 kleslo k dnešku na 0,78, a je tak nejnižší od 19. ledna.

Muž, jehož pes v Praze na Petříně pokousal dítě, se přihlásil policii

Muž, jehož pes ve čtvrtek pokousal v Praze na Petříně čtyřleté dítě, se přihlásil policii. Dostavil se na služebnu po odvysílání reportáží v médiích, kriminalisté ho budou vyslýchat, informoval dnes mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Dítě po incidentu skončilo v kritickém stavu v nemocnici, majitel psa utekl a policie po něm pátrala.

Most přes železnici v ulici Za Černým mostem v Praze 14 se dočká opravy

Most přes železniční trať v ulici Za Černým mostem v Praze 14 se dočká opravy, nyní je ve velmi špatném stavu. Opravena bude konstrukce, most bude vyšší a rozšířeny budou chodníky. Rekonstrukce vyjde na 38,92 milionu korun a pro městskou firmu Technická správa komunikací ji provede společnost Metrostav Infrastructure. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného vevěstníkuveřejných zakázek. Praha má s mosty potíže dlouhodobě.

V pátek v Praze klesly počty nových případů covidu i očkovaných

Počet nově zaznamenaných případů nemoci covid-19 v Praze v pátek klesl oproti předchozímu týdnu téměř o třetinu na 533. Klesl však i počet očkovaných na 1399, což bylo nejméně od 7. března. Vyplývá to z údajů nawebuministerstva zdravotnictví. V pátek byl ovšem volný sváteční den. Ve volných dnech se vždy testuje a očkuje výrazně méně než ve všedních dnech.

Velikonoce – Bílá sobota

Bílá sobota je v liturgickém kalendáři den před Velikonoční nedělí, součást Svatého týdne – druhý den velikonočního tridua. Připomíná den, kdy Ježíš ležel v hrobě. Bílá sobota navazuje na velkopáteční atmosféru půstu, hlídání a návštěvy Božího hrobu, a přináší zlom. Tmu a ticho v katolických kostelích střídá během obřadů Velikonoční vigilie světlo svící, zvonění a varhany, aby připomínka Kristova kříže a smrti vrcholila znamením jeho zmrtvýchvstání.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.4.2021