Ďáblice…

Pojďme pokračovat v našem putování po severním okraji Prahy. Ďáblice jsou místem, které propojuje městské pohodlí a klid venkova. Najdete zde také několik unikátů jako je například jeden z nejvyšších vrcholů Prahy či první panelák na území tehdejšího Československa. Ďáblice jsou prostě a jednoduše místem, které by ve vašem cestovním deníčku nemělo chybět. 

Spletitá historie a zamotaný katastr

Ďáblice jsou prastarou obcí. Jejich historie sahá až do daleké minulosti. Archeologové nalezli v oblasti obce důkazy o životě lidí už z doby bronzové. První písemná zmínka ovšem pochází až z roku 1253. Tehdy obec patřila Rytířskému řádu křížovníků s červenou hvězdou. Původní název obce, Dawlice, se udržel až do třicetileté války. Spletitá historie obce, kdy se Ďáblice neustále měnily, zamotává hlavu i současníkům. Staré Ďáblice, několik Nových Ďáblic, sídliště Ďáblice v Kobylisích… Původní vesnička se zámkem a dvorem se totiž v průběhu 1. republiky začala rozšiřovat a vzniklo hned několik Nových Ďáblic. Katastr obce tak byl kdysi mnohem rozsáhlejší než dnes. Jeho část byla k Praze připojena v roce 1960 a začleněna do katastru Kobylis. Samotná obec Ďáblice se pak k hlavnímu městu připojila v roce 1968, kdy získala zpět značnou část svého Ďáblického háje. Trošku ďábelské, popletené, matoucí, ale pravdivé. 

Vesnický ráz v objetí městské zástavby

Ďáblice jsou obcí mnoha tváří. Překvapí vás svou pestrostí a rozmanitostí. Rozšiřující zástavbu doplňuje zeleň a malebná přírodní zákoutí. Historické centrum obce, tzv. Staré Ďáblice, patří k opravdovým skvostům. Dnes je také zařazeno mezi vesnické památkové zóny. Jeho dominantou je barokní zámek. Ve svém zeleno-bílém kabátku se tyčí na místě bývalé tvrze. Perlou objektu je zámecká kaple Nejsvětější Trojice a sv. Václava. Celou budovu zdobí plastiky od I. F. Platzera. Rozsáhlý areál zámku se opravuje a veřejnosti je bohužel nepřístupný. Ale zvenčí se tímto krásným objektem pokochat můžete. Své kouzlo má i ďáblická náves, která je obklopena velkými usedlostmi. Ty zdůrazňují vesnický ráz.  

Ďáblice jsou známé také díky svým unikátům. Právě zde byl v roce 1955 postaven první pražský panelový dům. Ten dodnes stojí v ulici U Prefy a díky své veselé oranžové fasádě je doslova nepřehlédnutelný. Dalším objektem hodným obdivu je místní cihelna. Ta zde stojí od roku 1898 a její komín se tyčí do výšky 30 metrů. Jedinečný je i ďáblický hřbitov. Obec má hřbitovy hned dva – starý a nový. Ten nový, ležící pro změnu už v katastru Střížkova,  je díky své rozloze druhým největším hřbitovem u nás. Jedná se také o jediný kubistický hřbitov v České republice, kde odpočívá celá řada obětí válek i komunismu, a dokonce i několik známých osobností. 

Mystický kopec s řadou tajemství

Nejkrásnějším místem Ďáblic je ovšem Ďáblický háj – ohromný kus přírody, který láká k relaxu a procházkám. Lidé sem jezdí i ze vzdálenějších měst. Můžete si zde na veřejném ohništi opéct špekáčky, zacvičit si ve venkovní posilovně nebo využít dětská hřiště.  Příjemnou vycházku zpestří i krásné výhledy do krajiny. Na severním okraji lesoparku stojí populární hvězdárna, která je oblíbeným cílem veřejnosti i odborníků. Uprostřed tohoto malebného parku se hrdě tyčí vrch Ládví, jeden z nejvyšších vrcholů Prahy. Tento mystický kopec je opředený hned několika legendami a pověstmi. Vydejte se na něj a vychutnejte si tajemnou atmosféru tohoto záhadného místa, které bylo možná kdysi posvátné.  Přírodní památka Ládví je pak co by kamenem dohodil. Tato geologicky zajímavá oblast dokazuje, že vrch Ládví byl kdysi ostrovem v moři. V lesoparku se můžete pokochat i několika jezírky. Ta jsou domovem celé řady živočichů. Háj je protkán hned několika turistickými stezkami, které vás seznámí s širokým okolím.

Ďáblice jsou ideálním cílem pro rodiny s dětmi, ale i pro milovníky kulturních památek a sportovišť. Spojení krásy vesnice a výhod města ve vás zanechá příjemné vzpomínky a určitě se sem rádi budete vracet.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 4.4.2021

Info:

https://dablice.cz/

Autor: Redakce, Praha, ČR, 4.4.2021

Info:

Psali jsme zde: