Daniel Risch je novým předsedou vlády Lichtenštějnska…

Od 25. března 2021 je novým předsedou vlády Lichtenštejnského knížectví a dříve byl členem vlády Lichtenštejnského knížectví, jako zástupce vedoucího vlády a radní vlády s odpovědností za ministerstvo infrastruktury, hospodářství a sportu.

V rozhovoru pro lichtenštejnský deník Vaterland.li, říká nový předseda vlády Lichtenštejnska, jak koronavirus změnil vnímání politiky, nejen celosvětově, ale i v malém knížectví, kde se v podstatě každý s každým zná. Bezprostřednost, která se jinak v politice moc nevyskytuje, je dnes vidět na každém kroku. Vláda vydá nějáké nařízení a třeba ho za pár dní změní. Na všechny to však má dopad. Vlády tak musí během krátké chvíle měnit svá rozhodnutí a přiznat třebas i chyby. To, se v normálních časech moc neděje, protože když se objeví nějáká chyba, je většinou ta vláda už dávno jiná. Jeho strana Vlastenecká Unie (VU), zvítězila v nedávných volbách jen o 23 hlasů, nad Občanskou progresivní stranou (FBP). S tou však vytvořila opět velkou koalici.

Zdroj: Vaterland.li

Nový předseda vlády Risch, nechce v podstatě nic moc měnit. Jde o konzervativního politika. Důležitá pro něj je samozřejmě ekonomika, která je v Lichtenštejnsku samozřejmě na skvělé úrovni. Stejně jako robotizace hospodářství, zemědělství apod. Knížectví považuje za „malý domov“, těch, kteří uznávají monarchii a tradiční uspořádání. Je samozřejmě praktikujícím katolíkem. Je ženatý a má dvě děti. Lichtenštejnsko podle něj, má být klidným místem pro život, s jistotou tradic, ochrany přírody a rozvoje turismu, šetrného právě k místním horám. Zároveň má být technologicky moderním státem. Co se týká migrace, ta je žádaná pokud jde o lidi, kteří mají Lichtenštejnsku co dát. Nelegální migraci nepřijímá. Na mezinárodním poli má Lichtenštějnsko zůstat i nadále neutrální a o svých věcech si chce i nadále rozhodovat samo. Což je programem v podstatě všech hlavních politických stran v Lichtenštejnsku. A je to i známo z dřívějšího politického působení Daniela Rische.

Daniel Risch je v Lichtenštejnsku populární i jako muzikant, kdy se svojí kapelou hraje místní lidové šlágry. Muzika a politika se podle něj prolínají nejen v emocích, ale i v tom udělat něco pozitivního pro obyvatele knížectví. 

Zdroj: Facebook Daniel Risch

Spor Lichtenštejnska vs. ČR:

Lichtenštejnsko je momentálně ve sporu s Českou republikou. Lichtenštejnsko se kvůli sporu o majetek v Česku vyvlastněný rodu Lichtenštejnů po druhé světové válce obrátilo na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ve sporu jde o zhruba 600 hektarů pozemků u středočeských Říčan. Podle vlády ve Vaduzu české úřady nerespektovaly dostatečně suverenitu Lichtenštejnska, a proto se rozhodla podat (srpen 2020) u soudu ve Štrasburku mezistátní stížnost. Česká republika a Lichtenštejnsko jsou země po staletí historicky spjaté. Zámožný rod Lichtenštejnů patřil k nejbohatší tuzemské šlechtě, hlavně na Moravě. Vlastnil mimo jiné Lednicko-valtický areál zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO nebo zámky Bučovice, Plumlov či Velké Losiny. V Praze například Lichtenštejnský palác.

Nepřípustné podle Lictenštejnska je to, že lichtenštejnští státní příslušníci jsou opakovaně označováni za osoby německé národnosti a toto označení je uplatňováno jako základ rozsudků českých soudů. Lichtenštejnové ale tvrdí, že vyvlastnění bylo neoprávněné, protože vládnoucí kníže se za Němce neprohlásil a byl hlavou suverénního státu, který za války zachovával neutralitu. O dvě třetiny pozemků přišel rod při meziválečné pozemkové reformě, zbylý majetek mu byl zabaven na základě poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Tehdejší československé úřady konfiskaci provedly s poukazem na to, že se lichtenštejnský kníže František Josef II. přihlásil k německé národnosti a v souladu s tím se během války i choval.

Zdroj: Facebook Daniel Risch

Založena byla i česko-lichtenštejnská společnost:

http://www.cesko-lichtenstejnska.cz/

Autor: Redakce, Praha, ČR, Vaterland.li, Vaduz, Lichtenštejnsko, 4.4.2021

Zdroj:

https://www.vaterland.li/liechtenstein/politik/es-menschelt-ueberall-auch-in-der-politik;art169,444773#_=_

https://www.regierung.li/