Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 5.4.2021

V neděli v Česku přibylo 1911 potvrzených případů onemocnění covidem, o 169 víc než před týdnem. Byl to první mezitýdenní nárůst od 12. března. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 27.057 lidí s prokázaným onemocněním covid-19. Poslední tisícovka zemřelých přibyla do statistik od soboty 27. března. Celkem od začátku letošního roku zemřelo s koronavirem 15.113 lidí, tedy zhruba 56 procent z celkového počtu úmrtí od začátku epidemie. Novým koronavirem se v Česku za více než 13 měsíců nakazilo 1,55 milionu lidí. Přibližně devět z deseti se už uzdravilo.

Muž nepřežil srážku s vlakem v Praze

Rychlík srazil dnes večer v pražském Karlíně muže, střet s vlakem nepřežil. Nehoda se stala mezi Libní a hlavním nádražím chvíli po 20:00. Provoz vlaků je v místě neštěstí zastaven, policisté prověřují okolnosti nehody.

Nález munice ve Vltavě zastavil dopravu na nábřeží u Žofína

Policie dnes odpoledne zhruba na hodinu a půl uzavřela Masarykovo nábřeží v centru Prahy a některé přilehlé ulice. Důvodem byl nález ostré munice ve Vltavě poblíž Žofína. Přivolaný pyrotechnik munici odvezl ke zneškodnění a krátce před 16:00 byla doprava na nábřeží obnovena, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Zvířata v pražské zoo dnes dostala velikonoční nadílku

Některá zvířata v pražské zoo dnes dostala netradiční velikonoční krmení. Lachtani si pochutnali na rybách zamražených do tvarů beránků, lední medvědi kromě mražených ryb dostali také proutěná vejce, se kterými si rádi hrají. Zvláštní krmení má zvířata zabavit a zkrátit jim dlouhou chvíli, řekla novinářům mluvčí zoologické zahrady Lucie Dosedělová.

Nelegální párty v pražském podkrovním bytě ukončila policie

Na oslavě v jednom z bytů v Praze 1 se v neděli večer sešlo více něž pět desítek lidí. Akci odporující protiepidemickým opatřením ukončila policie, která účastníky předala do správního řízení. Tři lidé se navíc budou muset zpovídat z držení malého množství drog, uvedl nawebupražské policie její mluvčí Jan Rybanský. K podobným akcím podle jeho odhadu vyjíždějí policisté v metropoli jednou či dvakrát do týdne.

Nedělní počet nových případů covidu v Praze byl mírně vyšší než o týden dřív

V Praze přibylo v neděli 249 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to sice o zhruba pět procent více než před týdnem, ale i tak je to druhý nejnižší denní nárůst v letošním roce. Počet aplikovaných vakcín v hlavním městě byl v neděli nejnižší od prvního březnového víkendu. Vyplývá to ze statistik nawebuministerstva zdravotnictví.

Velikonoční pondělí

Dnes je Velikonoční pondělí. V křesťanské tradici sice následuje po neděli zmrtvýchvstání Ježíše Krista, k dnešku se už žádná křesťanská oslava ale neváže. Velikonoční pondělek patří převážně lidovým zvykům, které jsou spjaté s končící zimou a začínajícím jarem. Letošní koledování bude ale podobně jako loni ovlivněné protiepidemickými opatřeními.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.4.2021