Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.4.2021

V pondělí v Česku přibylo 1405 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejmenší denní nárůst od 6. prosince. V mezitýdenním srovnání jde o významný pokles zhruba o 5500 nakažených, tento údaj ale tentokrát není vypovídající, protože minulé pondělí bylo běžným pracovním dnem. V zemi dosud s nákazou novým koronavirem zemřelo 27.169 lidí. Počet pacientů s koronavirem v nemocnicích v pondělí mírně klesl na 5709. V těžkém stavu bylo 1291 z nich. Od loňského března, kdy epidemie v Česku začala, se novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 1,555.245 lidí. Více než 1,42 milionu z nich se již vyléčilo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza mírně posílila, dařilo se Avastu či ČEZ, ztratily KB nebo Moneta

Pražská burza v úvodu nového zkráceného obchodního týdne mírně posílila. Index PX stoupl o 0,18 procenta na 1093,89 bodu. Nahoru ho táhly především akcie technologické firmy Avast a energetické společnosti ČEZ. Dařilo se i rakouským emisím, naopak tuzemské banky přes dvě procenta ztratily. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Rekonstrukce radnice Prahy 10 má vyjít asi na 1,1 miliardy Kč

Plánovaná rekonstrukce Prahy 10 ve Vršovicích má vyjít na 1,1 miliardy korun. Dnes to sdělil mluvčí městské části Jan Hamrník s odkazem na rozpočet, který je součástí dokončeného projektu oprav. Městská část se podle něj snaží částku ještě snížit. Opravy by podle dřívějších informací měly začít příští rok, hotovo má být v roce 2024. Náklady chce městská část z větší části uhradit z dotace od ministerstva životního prostředí a z půlmiliardové bezúročné půjčky od pražského magistrátu.

Praha plánuje letos využít z fondu rozvoje dostupného bydlení 17 milionů Kč

Pražský magistrát plánuje letos využít ze svého fondu rozvoje dostupného bydlení zatím zhruba 17 milionů korun. Peníze půjdou zejména na opravy bytů. Ve fondu má Praha 1,55 miliardy korun. Na dotaz to dnes uvedl radní Adam Zábranský (Piráti). Město z fondu od roku 2017 do konce loňska použilo 2,76 miliardy korun. Nejvíce to bylo v roce 2018. Peníze byly využity například na opravy bytů nebo domovů pro seniory. Fond v minulosti město vytvořilo kvůli řešení problémů s dostupností bydlení a zvyšováním cen bytů.

V Praze i přes sněžení začalo blokové čištění ulic

V metropoli dnes i přes sněžení začalo každoroční blokové čištění ulic, bude pokračovat podle plánu. V tomto týdnu vyčistí stroje a pracovníci úklidových čet mezi 08:00 a 15:00 ulice v Praze 2, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15, 16 a 17, následně přijdou na řadu zbylé části města. Řidiči musí v době čištění ve své ulici přeparkovat auta.

Výstavba nového bezpečnostního přelivu Hostivařské přehrady začne v červnu

Výstavba nového bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady začne letos v červnu. Při ní nebude možné chodit po hrázi ani po cestě v jejím okolí na pravém břehu. Stavba potrvá i v příštím roce a průchod bude opět zcela otevřený na jaře 2023. Na dotaz to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V případě povodní přeliv umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Přehrada naposledy téměř přetekla při povodních v roce 2013. Nachází se na potoku Botič a dokončená byla v roce 1963.

V pražských kanálech začala deratizace, skončí v říjnu

Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zahájila každoroční deratizaci stokové sítě v metropoli od myšovitých hlodavců, která potrvá do konce října. Dnes o tom informoval mluvčí firmy Tomáš Mrázek. Hubení hlodavců začne v Praze 1, následovat budou další místa vytipovaná jako hygienicky riziková. Město zároveň hlodavce hubí i na povrchu, deratizace je povinná podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze nejméně případů covidu od Mikuláše

Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze 185 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 69 méně než v neděli. Nižší denní nárůst zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy v neděli 6. prosince. Mimořádně nízký byl ale v pondělí i počet očkování, pouze 563 podaných dávek vakcíny je nejnižší hodnota od 3. ledna. Vyplývá to z údajů nawebuministerstva zdravotnictví. Výsledek pravděpodobně ovlivnil prodloužený velikonoční víkend se čtyřmi volnými dny.

Dnes začne fungovat očkovací centrum na pražském Vyšehradě

V běžném provozu dnes začne fungovat očkovací centrum pražského magistrátu v Kongresovém centru na Vyšehradě. V prvních dnech se v něm bude očkovat 500 lidí denně, vedení magistrátu se chce co nejdříve dostat na 1000 lidí za den. K očkování bude centrum využívat vakcínu Pfizer/BioNTech, kterou si město musí vyjednávat se státem.

Veletrhy, kongresy a další eventy mohou ode dneška žádat o podporu

Podnikatelé ve veletržním, kongresovém a eventovém průmyslu mohou ode dneška žádat o podporu v souvislosti s pandemií koronaviru. Příjem žádostí do programu COVID veletrhy otevře ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které ho připravilo, v 09:00. Zájemci o pomoc budou moci žádosti podávat do 31. května. Vláda na dotace vztahující se na období od března do října loňského roku vyčlenila 600 milionů korun.

Na prvním koridoru začínají výluky, upraví provoz některých vlaků

Na železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou začnou ode dneška rozsáhlé výluky vlaků. Někteří dopravci, zejména České dráhy, kvůli tomu upraví jízdní řád některých spojů. Důvodem výluk jsou plánované rekonstrukce několika úseků koridoru, vlaky tak budou na trase nabírat v následujících dvou až třech letech zpoždění v desítkách minut. Zejména regionální spoje pak nahradí autobusy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.4.2021