Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 7.4.2021

V úterý v Česku přibylo 5522 potvrzených případů covidu, o 3100 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst ve všední den od 14. prosince. V nemocnicích bylo v úterý 6744 pacientů s prokázaným covidem. Oproti pondělí je to nárůst o 484 případů, v mezitýdenním srovnání ale pokles o 1100.

Pražská burza oslabila, ztrácela či stagnovala většina hlavních emisí

Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 0,55 procenta na 1087,82 bodu. Ztrácela, či stagnovala většina hlavních emisí burzy. Nejvýrazněji oslabily akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR. Vyplývá to z informací na webu burzy a serveru Patria Online.

V Praze 9 praskla zeď bytového domu, hasiči evakuovali více než 20 lidí

V Kovářské ulici v Praze 9 dnes vpodvečer praskla zeď bytového domu, část se vyvalila do boku. Podle informací hasičů nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali z domu více než 20 lidí, uvedli na twitteru. Přivolaný statik uvedl, že dům je kromě zasaženého bytu v pořádku. Obyvatelé se tak do bytů vrací, lidem z poškozeného bytu zařídí městská část náhradní ubytování. Policie ulici uzavřela.

Povodí začalo s rekonstrukcí Staroměstského mostu za 112 milionů Kč

Stavbaři dnes začali s pracemi na rekonstrukci historického Staroměstského jezu na Vltavě v Praze. V tendru pro státní podnik Povodí Vltavy zvítězila firma Metrostav, sdělil dnes mluvčí podniku Hugo Roldán. Rekonstrukce by měla stát 112 milionů korun, potrvá do jara roku 2024. Podle mluvčího rekonstrukce nenaruší případnou plavbu po řece, práce budou dělníci dělat po etapách, aby plavební dráha zůstala prostupná.

Vědci a DPP začali v Praze zkoumat přítomnost covidu v prostředcích MHD

Odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd dnes spolu s pražským dopravním podnikem (DPP) zahájili odběr vzorků na zjištění covidu-19 v prostředcích MHD. První odběr pomocí speciálních biosenzorů a systémů na odběr vzduchu se uskutečnil v tramvajích na smyčce Březiněveská v Kobylisích. V dubnu odeberou odborníci z autobusů, tramvají, vlakových souprav i ve stanicích metra přibližně 500 vzorků z povrchů i ze vzduchu uvnitř dopravních prostředků. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík a zástupci akademie.

Vinohradskou nemocnici povede náměstek Votava

Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) v Praze bude vést náměstek pro léčebně preventivní péči Jan Votava. Bude zastupovat Petra Arenbergera, který zůstane ředitelem FNKV. Arenberger byl dnes jmenován ministrem zdravotnictví.

Majitel usedlosti Cibulka změnil názor, Praze 5 ji neprodá

Praha 5 nakonec neodkoupí usedlost Cibulka v Košířích. Její majitel Oldřich Vaníček nejprve radnici oslovil s nabídkou odkupu, nyní však změnil názor a vedení městské části napsal, že o prodej již zájem nemá a jedná s jiným zájemcem. Vyplývá to z informace, kterou minulý týden projednali radní Prahy 5. Odkup chátrajícího areálu za nejvýše 105 milionů korun koncem loňského roku schválili zastupitelé městské části. O osudu nevyužité usedlosti se jedná od 90 let, několikrát ji obsadili squatteři.

Očkovací centrum v O2 universum začne fungovat v květnu, asi o měsíc později

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat až na začátku května, tedy zhruba o měsíc později, než se předpokládalo. Důvodem je nedostatek vakcín. Tento týden se v O2 universum uskuteční zkušební očkování asi tisícovky lidí.

Fantovu budovu opět zdobí zlatá plastika křídel

Památkově chráněnou Fantovu budovu pražského hlavního nádraží od dnešního dne opět zdobí plastika zlatých křídel z roku 1907. Socha, která je součástí sousoší okřídleného kola, se zhruba rok rekonstruovala. Na Fantově budově se dokončují opravy střechy a fasády, dále se budou renovovat i vnitřní prostory secesní budovy. Novinářům to dnes řekl náměstek ředitele Stavební správy západ Ondřej Göpfert ze Správy železnic.

Novým ministrem zdravotnictví se stal lékař Arenberger

Novým ministrem zdravotnictví se stal ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger (62). Do funkce ho na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman, který předtím odvolal dosavadního ministra Jana Blatného. Babiš nového šéfa úřadu uvede do funkce ještě dnes. Od úterý se spekulovalo i o osudu ministra školství Roberta Plagy (za ANO). Ten ale i nadále zůstává ve své funkci.

Nezaměstnanost v hlavním městě zůstala v březnu na 3,7 porocenta

Míra nezaměstnanosti v Praze v březnu stagnovala na únorových 3,7 procenta. Na konci března bylo v hlavním městě bez práce 33.612 lidí, podobně jako o měsíc dřív. Počet volných míst v nabídce úřadu práce v březnu stoupl o téměř 3900 na 89.385. Vyplývá to ze statistik Úřadu práce ČR. Loni v březnu byla nezaměstnanost v metropoli dvouprocentní.

Pražská burza slaví 150 let: překonala války i zákaz komunisty

Letos v dubnu uplyne kulatých 150 let od zahájení obchodování s cennými papíry na burze v Praze. Vůbec první akcie změnily majitele 17. dubna 1871. Obchodování bylo bohužel přerušeno světovými válkami a obdobím komunismu.

V Praze v úterý přibylo 465 případů, nejméně ve všední den od 14. prosince

V Praze v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500. Zdravotníci v Praze aplikovali v úterý 6607 dávek vakcíny proti onemocnění covid-19, což je podobná úroveň jako v pracovních dnech minulého týdne. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Úřad práce dnes zveřejní informace o nezaměstnanosti za březen

Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti za březen. Podle odhadů ekonomů nezaměstnanost v březnu mírně klesla na 4,2 procenta, nebo zůstala na únorových 4,3 procenta. Za vývojem je podle analytiků obnovení sezónních prací.

Statistici dnes uvedou, jak se v únoru vyvíjel maloobchod

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v únoru vyvíjel český maloobchod. V lednu tržby v maloobchodě bez prodejů aut meziročně klesly o 6,5 procenta. Za rok epidemie koronaviru v Česku šlo o druhý nejvýraznější pokles po dubnu. Podle analytiků se v lednových tržbách projevilo uzavření kamenných prodejen kvůli protiepidemickým opatřením. Pandemie nahrává e-shopům, část nákupů ale lidé podle ekonomů odkládají a šetří peníze. V únoru tak analytici nepředpokládají lepší výsledek českého maloobchodu, v březnu už pomůže nízká srovnávací základna z loňského roku.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.4.2021