Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.4.2021

Ve středu přibylo v Česku 7015 potvrzených případů koronaviru. Jde o nejnižší středeční nárůst v tomto roce. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 240 případů. Proti úterý bylo nově nakažených zhruba o 1450 více, úterní nárůst byl ale nejnižší za pracovní den od poloviny prosince. Od loňského začátku epidemie se v zemi covidem prokazatelně nakazilo 1,567.848 lidí. Více než 1,4 milionu z nich se z nemoci vyléčilo. S nemocí covid-19 dosud v České republice zemřelo 27.466 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza dnes stagnovala, nejvíc se obchodovalo s akciemi Monety

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX si připsal tři setiny procenta a den uzavřel na 1088,16 bodu. Dařilo se energetické společnosti ČEZ, operátorovi O2 a zejména Avastu, více než procento odepsaly cenné papíry Erste Group Bank a pojišťovny VIG. Nejobchodovanějším titulem byly akcie Monety Money Bank. Vyplývá to z informací na webu burzy.

Městská knihovna v Praze v pondělí otevře většinu poboček

Od pondělí 12. dubna si budou moci čtenáři vypůjčit knihy v prostorách většiny poboček Městské knihovny v Praze (MKP). Počet návštěvníků v nich bude ale omezený, jak sdělila mluvčí MKP Lenka Hanzlíková. Zájemci si dosud mohli vybrané tituly, které měli předem objednané, vypůjčit pouze prostřednictvím výdejních oken.

Vesmírná agentura se v Praze přestěhuje, stát hledá nové sídlo

Vesmírná evropská agentura GSA, která dosud sídlí v pražských Holešovicích, se přestěhuje do jiné budovy v metropoli. Stát ovšem pro ni ze svých zdrojů nové sídlo nenašel, proto bude nové prostory pro agenturu hledat na realitním trhu od soukromých vlastníků. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, s nímž se v pondělí seznámí vláda. Agenturu čeká v příštích letech rozšíření, při němž se až ztrojnásobí počet zaměstnanců a rozšíří infrastruktura. Současné místo v budově v Janovského ulici proto bude nedostačující.

Praha nebude pro testování ve školách plošně využívat PCR metodu

Pražský magistrát neplánuje při obnově výuky pro část žáků základních a mateřských škol příští týden využívat k jejich testování PCR testy, děti se budou testovat antigenními testy, které dodá stát. Novinářům to dnes řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti), podle něhož pro využití přesnějších PCR testů není v metropoli dostatečná laboratorní kapacita. Nevyloučil jejich výhledové nasazení ve speciálních školách. Návrat do škol se podle radního bude v metropoli týkat asi 70.000 dětí.

V pražské fakultní nemocnici výrazně vzrostl počet pacientů na mimotělním oběhu

Výrazně více pacientů v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) letos potřebovalo napojení na přístroj ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličení krve. Letos museli lékaři napojit už 54 lidí, přičemž za celý loňský rok bylo takových případů přes 70. Důvodem nárůstu je pandemie covidu-19. Novinářům to dnes řekl Jan Bělohlávek, koordinátor ECMO týmu VFN a 1. lékařské fakulty UK. Metodu mimotělního okysličení lékaři ve VFN používají 14 let, za tu dobu jej využili u více než 500 pacientů s kritickým selháním srdce nebo plic. Desetina tedy připadá na letošní rok.

V pražské integrované dopravě bude obnoven provoz školních autobusů

V pražské integrované dopravě (PID) bude od pondělka rozšiřován počet spojů. Po konci nouzového stavu a s návratem části dětí do škol opět vyjedou školní autobusy. V následujících dnech začnou jezdit rovněž rekreační vlaky a posílen bude provoz autobusu číslo 112 z Nádraží Holešovice do zoo v Troji. PID nyní funguje kvůli opatřením proti covid-19 v omezeném režimu.

Pietní místo za zemřelé s covidem na Staroměstském náměstí zatím zůstane

Pietní místo za zemřelé s nemocí covid-19 na pražském Staroměstském náměstí zatím zůstane. Starat se o něj budou skauti. Vedení města zanechání místa zdůvodnilo potřebou lidí mít kde projevit smutek. Příznivci iniciativy Milion chvilek pro demokracii nakreslili na dlažební kostky 25.000 křížů za mrtvé s covidem. Lidé tam následně začali nosit květiny a svíčky.

Nárůst počtu případů covidu v Praze ve středu dál zpomaloval

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze ve středu dále zpomaloval. Přibylo 632 nakažených, tedy zhruba o desetinu méně než před týdnem. Ve srovnání s předchozí středou ale klesl i počet lidí očkovaných proti covidu-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ceny paliv v Praze znovu vzrostly, zůstávají nejvyšší v Česku

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Praze prodává v průměru za 31,77 koruny, před týdnem byl o 15 haléřů levnější. O tři haléře zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 30,23 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Pohonné hmoty v hlavním městě tak dál zůstávají nejdražší ze všech regionů České republiky.

Podnikatelé mají dnes poslední možnost požádat o dotaci z programu COVID nájemné

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními mají dnes poslední možnost požádat o příspěvek na komerční nájem za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Příjem žádostí do třetí výzvy programu COVID nájemné ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) , které ho připravilo, ukončí ve 23:59. Zájemci o dotaci mohli žádosti podávat od 5. února.

ČSÚ zveřejní únorová data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za únor. V lednu průmyslová výroba zpomalila meziroční nárůst na 0,9 procenta z prosincových 2,5 procenta, naopak produkce ve stavebnictví zpomalila meziročně pokles na 5,2 procenta z předchozích 11,4 procenta. Zahraniční obchod v lednu vykázal přebytek 24,6 miliardy korun, meziročně o 7,3 miliardy Kč vyšší.

Čtení jmen připomene dnes oběti holokaustu, akce bude on-line

Veřejným čtením si dnes mohou lidé připomenout oběti holokaustu, kvůli pandemii koronaviru se šestnáctý ročník akce bude konat jen on-line. Čtení pořádá Terezínská iniciativa. Koná se u příležitosti dne, který v hebrejštině nese název Jom ha-šoa ve ha gvura a slaví se jako Den holokaustu a hrdinství. V židovském kalendáři jde o pohyblivý svátek, letos připadá na 9. dubna.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.4.2021