Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.4.2021

V Česku ve čtvrtek přibylo 5245 potvrzených případů covidu. Je to nejméně v pracovní den od 14. prosince. Podobný nárůst případů byl také v úterý. Před týdnem ve čtvrtek laboratoře odhalily o tisíc nakažených více. Počet hospitalizovaných s covidem klesl o 500 na 6144 pacientů. Je tak nejnižší od poloviny února. V těžkém stavu je v nemocnicích 1311 lidí. Od začátku epidemie loni v březnu se covidem prokazatelně nakazilo 1,573.153 lidí. Z nemoci se vyléčilo 1,437.295 z nich. S nákazou dosud v zemi zemřelo 27.617 lidí.

Pražská burza na závěr týdne posílila o třetinu procenta

Pražská burza na závěr týdne posílila. Index PX stoupl o 0,34 procenta na 1091,83 bodu. Víc než procento přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, téměř o dvě procenta si polepšily cenné papíry pojišťovny VIG. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i dolaru.

Pražský kostel u sv. Havla dostane dva nové zvony Jan Nepomuk a Ludmila

Pražský kostel u sv. Havla na Starém Městě dostane dva nové zvony Jan Nepomuk a Ludmila. První bude umístěn v severní věži a druhý v tzv. santktusové věžičce. Zvony požehná biskup Zdeněk Wasserbauer v neděli 11. dubna, poté budou vyzvednuty na svá místa. Nové zvony dostal také kostel sv. Haštala.

Na stromě, který má být pokácen, holub není, tvrdí vedení Prahy 1

Praha 1 zpochybnila přítomnost holuba hřivnáče na javoru na Smetanově nábřeží, který chce radnice pokácet kvůli kritizovanému projektu vydláždění nyní zatravněného plácku. Kácení zatím zakázala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) právě kvůli hnízdění ptáka. Jak sdělil mluvčí radnice Petr Bidlo, pracovníci úřadu byli holuba na stromě hledat, ale našli jen „nedokončený shluk větví bez snůšky vajec“.

NK otevře v úterý Klementinum pro vrácení a půjčování knih, ne studovny

Národní knihovna otevře v úterý 13. dubna pro čtenáře Klementinum v běžné otevírací době. V knihovně bude ale třeba dodržovat rozestupy a bude platit omezený počet návštěvníků tak, aby na jednu osobu připadalo 15 metrů čtverečních. Neotevřou se studovny, k dispozici ale jsou stále digitalizované dokumenty v rámci Národní digitální knihovny-Covid.

Policie na stavbě v Praze odhalila 15 cizinců, kteří byli v ČR neoprávněně

Cizinecká policie zadržela při čtvrteční kontrole jedné stavby na pražském Smíchově 15 cizinců, kteří v Česku pobývali neoprávněně. Letos je to zatím největší počet nelegálních pracovníků zjištěných na jednom staveništi, uvedl dnes na policejním webu mluvčí policie Richard Hrdina. Policisté zkontrolovali na stavbě celkem 75 dělníků, přičemž více než polovina byla z takzvaných třetích zemí.

Pořadatelé kvůli pandemii posunuli pochod Praha-Prčice na červen

Pořadatelé kvůli pandemii koronaviru o měsíc posunuli termín letošního pochodu Praha-Prčice, který je nejmasovější tuzemskou akcí svého druhu. V pořadí 55. ročník se nebude konat 15. května, jak bylo avizováno, ale 13. června. Organizátoři o tom informovali na svém webu. Loni se akce kvůli epidemii neuskutečnila.

Zoo a botanická zahrada v Praze nečekají, že bude nutné odmítat návštěvníky

V zoologické zahradě a v trojské botanické zahradě v Praze nečekají, že by ve všední dny museli zájemce o návštěvu kvůli nutnému omezení návštěvníků v areálu odmítat. Jinak by tomu mohlo být v zoo o víkendu, řekl její ředitel Miroslav Bobek. V areálu zoo bude v jednu chvíli moci být nejvýše 4000 osob. V botanické zahradě bude počet návštěvníků omezen na zhruba 2000 lidí v areálu, uvedla mluvčí zahrady Michaela Bičíková. Zahrady otevřou své venkovní prostory návštěvníkům v pondělí 12. dubna v 9:00.

Epidemie v Praze dál brzdí, mírně zpomalilo očkování

Ve čtvrtek odhalily testy v Praze 435 případů onemocnění covid-19, nejméně ve všední den od 7. prosince. Lékaři v metropoli aplikovali ve čtvrtek 7160 vakcín, což byl mírně nižší počet než v předchozích pracovních dnech tohoto týdne. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V O2 universum se bude dnes zkoušet provoz očkovacího centra

V hale O2 universum se dnes uskuteční zkouška velkokapacitního očkovacího centra, které bude provozovat Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Zkoušky se zúčastní Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Petr Arenberger a ministr obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). Arenberger, který se ujal ministerské funkce tuto středu, také dnes odpoledne vystoupí na první tiskové konferenci k aktuální epidemické situaci.

Vládní sociální demokracie dnes zahájí sjezd, kde zvolí nové vedení strany

Dvoudenní sjezd, který zvolí nové vedení, zahájí dnes vládní sociální demokracie. Kvůli epidemii covidu-19 absolvuje 279 delegátů strany jednání poprvé přes internet. Obhajovat funkci předsedy bude vicepremiér Jan Hamáček, kterého vyzvou dosavadní místopředseda a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.4.2021