Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.4.2021

V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27. prosince. V sobotu jich bylo hospitalizovaných 5271, z toho 1220 bylo ve vážném stavu. Naproti tomu přibylo v sobotu v Česku o 40 víc potvrzených nákaz než před týdnem, laboratoře jich zaznamenaly 2198. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy stouplo na 0,9.

Při požáru bytu v Praze zraněno 14 lidí, z toho šest dětí ve věku od 1 do 7 let

Po požáru bytu v domě v Černokostelecké ulici v Praze 10 bylo zraněno 14 lidí, z toho šest dětí ve věku od jednoho roku do sedmi let. Deset jich záchranáři převezli do nemocnic, z nich jsou dva lidé ve vážném stavu, sedm utrpělo středně závažná poranění a jedna osoba lehké zranění. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo vybavení bytu v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, uhasili ho zhruba za 15 minut po příjezdu, řekl mluvčí.

Hnutí Chcípl PES uspořádalo cykloprotest proti podmínkám návratu dětí do škol

Od pražské restaurace Šeberák na Praze 4 se vydala do centra metropole skupina cyklistů protestujících proti pravidlům, podle kterých se od pondělí bude vracet část dětí do škol. Podle protestujících se mají děti vrátit do škol bez podmínek. Cykloprotest organizuje politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. V týdnu zástupci vyzvali za daných podmínek k bojkotu návratu dětí do škol.

Neakutní zákroky začali provádět jen v některých nemocnicích v Praze

Neakutní zákroky začali zdravotníci v tomto týdnu provádět jen v některých pražských nemocnicích. V jiných elektivní operace zatím nevykonávají. Důvodem je stále vysoký počet hospitalizovaných s covidem-19. Elektivní výkony byly odložené od 30. prosince 2020 kvůli mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví. Zákroky lze opět vykonávat od středy 7. dubna.

Pražská policie pátrá po útočnících, kteří pěstmi a kopanci napadli dva mladíky

Policie pátrá po čtveřici útočníků, kteří podle ní bezdůvodně napadli v březnu u stanice metra Budějovická dva mladíky. Po útoku pěstmi a kopanci z místa utekli. Policie na webu zveřejnila kamerové záznamy podezřelých a žádá veřejnost o spolupráci.

V Praze přibylo o desítku víc případů než před týdnem, očkování zpomalilo

Laboratoře v Praze odhalily v sobotu 276 pozitivních na nákazu koronavirem, o desítku více než minulou sobotu. Naopak očkování zpomalilo, zdravotníci v metropoli aplikovali v sobotu 3186 dávek vakcíny proti onemocnění covid-19, v mezitýdenním srovnání asi o 300 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zástupci ODS, KDU a TOP 09 podepíší koaliční smlouvu uskupení Spolu

Předsedové ODS Petr Fiala, KDU-ČSL Marian Jurečka a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes podepíšou koaliční smlouvu uskupení SPOLU, v němž půjdou strany společně do podzimních voleb do Sněmovny. Na spolupráci se domluvily loni na podzim, posléze ji všechny tři strany postupně schválily. Společným kandidátem na premiéra bude předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.4.2021